جمعه ۷ بهمن ۱۴۰۱

کاهش سرمربی‌های بدون پرولایسنس نسبت به لیگ قبل

رحمتی دوره A ثبت‌نام می‌کند، سیدجلال C

رحمتی دوره A ثبت‌نام می‌کند، سیدجلال C
بهناز میرمطهریان
بهناز میرمطهریان

مربیگری سیدجلال حسینی در پرسپولیس، بدون در اختیار داشتن هیچ مدرک مربیگری اتفاق تازه‌ای برای لیگ فوتبال ایران به حساب نمی‌آید. از زمانی که الزام مدرک مربیگری در سطح ملی و باشگاهی مطرح شده، ما تجربه حضور مدرسان کلاس A در تمرین تیم علی دایی را داشتیم تا مدرکش را برای نشستن روی نیمکت تیم ملی صادر کنند.

این ماجرا تا همین فصل پیش هم ادامه داشت که مهدی رحمتی و محرم نویدکیا و تعداد قابل توجهی از مربیان دیگر بدون در اختیار داشتن مدرک A به‌عنوان سرمربی تیم‌های خود معرفی شدند و بعد در دوره مربیگری که برگزار شد، شرکت کردند و مدرک خود را گرفتند.
از مربیانی که در فصل گذشته مدرک مربیگری نداشتند حالا فقط مهدی رحمتی بدون مدرک A مانده که هدایت آلومینیوم اراک را برعهده گرفته است. علاوه بر این اما معرفی سیدجلال حسینی به‌عنوان دستیار یحیی گل‌محمدی بدون هیچ مدرک مربیگری هم در آستانه فصل جدید، از اتفاقات عجیبی است که فقط در فوتبال ایران رخ می‌دهد. با این حال اما جالب‌تر اینکه غلامرضا جباری، رئیس کمیته آموزش، مسبب این اتفاق را رسانه‌ها می‌داند! وگرنه کمیته آموزش مقررات را رعایت کرده و طبق درخواست‌ها و مدارکی که باشگاه‌ها ارائه می‌دهند، کارت‌ صادر می‌کند. او معتقد است اگر برای مهدی رحمتی به درخواست باشگاه کارت مربیگری صادر می‌شود اما او کار سرمربی را می‌کند، دیگر به ما ارتباطی ندارد! بنا به این اظهارات برای سیدجلال هم نظیر همین اتفاق رخ خواهد داد.

رحمتی تا قبل از شروع لیگ مدرک A می‌گیرد
مهدی رحمتی در حال حاضر تنها سرمربی در میان سرمربیان تیم‌های لیگ برتری است که مدرک A ندارد. جباری اما درباره او به ایران ورزشی می‌گوید: «مهدی رحمتی برای کلاس مربیگری A ثبت‌نام کرده و تا پیش از شروع لیگ در کلاس‌ها شرکت خواهد کرد. ما هم به او کمک می‌کنیم تا بتواند مدرکش را زودتر بگیرد. با توجه به اینکه در دوران شیوع کرونا، کلاس‌های مربیگری برگزار نمی‌شود و مشکلات اینچنینی پیش آمده بود، AFC هم دست ما را برای کمک به مربیان باز گذاشته است. بخصوص وقتی می‌بینیم خود مربیان مشتاق به حضور در کلاس‌ها و بالا بردن سطح دانش خود هستند. در گذشته برخی بودند که نه مدرک داشتند، نه حاضر می‌شدند به کلاس بیایند اما الان این‌طور نیست. رحمتی خودش بارها با من تماس گرفته و گفته برای شرکت در کلاس A باید چکار کند؟
سیدجلال از شرکت در کلاس D معاف شد
سیدجلال حسینی در شرایطی مربی پرسپولیس شده که هیچ مدرک مربیگری ندارد. او اما برای جلوگیری از مشکلات برای ثبت قراردادش پیش از عقد قرارداد با کمیته آموزش مشورت کرده است. جباری در این رابطه به ایران ورزشی می‌گوید: «سیدجلال با من تماس گرفت و گفت می‌خواهم چنین کاری کنم و از من راهنمایی خواست. من هم گفتم چون او بیش از 15 بازی ملی دارد، براساس قوانین از حضور در کلاس D معاف می‌شود. او حالا باید برای شرکت در دوره C شرکت کند. او اما برای نشستن روی نیمکت به‌عنوان مربی باید حداقل مدرک B داشته باشد. حالا اگر باشگاه بخواهد او را به‌عنوان دیگری روی نیمکت بنشاند، بحث دیگری است.»
کاهش تعداد سرمربی‌های بدون مدرک A
فصل گذشته، آمار عجیبی از سرمربی‌های لیگ برتری اعلام شده بود که نشان می‌داد بیش از نیمی از آنها مدرک مربیگری A ندارند و با کارت سرمربیگری روی نیمکت تیم‌های‌شان نمی‌نشینند. خیلی از آنها اما در دوره مربیگری شرکت کردند و در این مدت موفق به کسب پرولایسنس شدند. این فصل اما تعداد سرمربی‌هایی که مدرک A ندارند، به اندازه قابل توجهی کاهش یافته است و مهدی رحمتی هم اگر مدرکش را بگیرد، او هم می‌تواند کارت سرمربیگری خود را دریافت کند. می‌توان گفت با حضور چند مربی خارجی مثل مورایس، ساپینتو و بردیف شاید وضعیت سرمربی تیم‌ها نسبت به فصل گذشته کمی سطح بالاتری داشته باشد.

مربیان بدون مدرک

از مربیانی که در فصل گذشته مدرک مربیگری نداشتند حالا فقط مهدی رحمتی بدون مدرک A مانده که هدایت آلومینیوم اراک را برعهده گرفته است. علاوه بر این اما معرفی سیدجلال حسینی به‌عنوان دستیار یحیی گل‌محمدی بدون هیچ مدرک مربیگری هم در آستانه فصل جدید، از اتفاقات عجیبی است که فقط در فوتبال ایران رخ می‌دهد.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.