جمعه ۸ اسفند ۱۳۹۹

واعظ آشتیانی در واکنش به کشمکش‌ ادامه‌دار مددی و آذری:

نامدیران ضعف‌های‌شان را در جنجال پنهان می‌کنند

نامدیران ضعف‌های‌شان را در جنجال پنهان می‌کنند
بهناز میرمطهریان
بهناز میرمطهریان

امیررضا واعظ‌آشتیانی می‌گوید: «چه خوب است مدیران قبل از اینکه صحبتی داشته باشند، تحلیل کنند که پایان صحبت‌های آن‌ها قرار است چه حاصلی داشته باشد؟»

بگو مگو و کشمکش‌های بین احمد مددی، سرپرست باشگاه استقلال و سعید آذری مدیرعامل باشگاه فولاد، از بعد از بازی این دو تیم در هفته دوم، همچنان ادامه دارد. این ادامه‌دار شدن این موضوع باعث بیان حرف‌هایی شده که کم‌کم می‌تواند به یک معضل تبدیل شود. ضمن اینکه معلوم نیست انتهای این بحث و کشمکش قرار است به کجا برسد؟ این همان موضوعی است که امیررضا واعظ‌آشتیانی، مدیرعامل سابق باشگاه استقلال درباره جنجال مدیریتی درگرفته به آن اشاره می‌کند. او در نقد اتفاق رخ داده در فوتبال به خبرنگار ایران ورزشی می‌گوید: «من قصد دفاع یا محکوم کردن کسی را ندارم. اعتقادم بر این است که اگر فردی از سر بی‌تجربگی مطلبی را مطرح می‌کند، نباید دیگران به سمت پاسخگویی به کسی بروند که از نظر آگاهی چندانی نسبت به مسایل ندارد. به نظر من از نظر در این مواقع از نظر مدیریتی بعضی مواقع سکوت کردن، معنی پیدا می‌کند.»

واعظ‌آشتیانی معتقد است ادامه دار شدن چنین بحث‌هایی ارزش و شأن مدیران فوتبال را تحت تأثیر قرار می‌دهد: «وقتی صحبتی مطرح می‌شود که ارزش پاسخگویی ندارد، برخی مدیران متوسل می‌شوند به پاسخ‌هایی که ارزش و شأن خودشان را تحت تأثیر قرار می‌دهد. گاهی اوقات باید اجازه داد که افکار عمومی درباره موضوعی قضاوت کنند. البته در این مواقع هم برخی معتقدند که شاید اگر پاسخ ندهند، مردم یا دیگر افراد یک طرفه به قاضی بروند که این موضوع هم می‌تواند گاهی درست باشد.»

مدیرعامل پیشین باشگاه استقلال اما در این مورد خاص معتقد است: «به شخصه باورم این است که نامدیران حرف‌هایی می‌زنند که خودشان هم معنی و مفهوم صحبت‌های‌شان را درک نمی‌کنند و نمی‌دانند از بیان این صحبت‌ها قرار است به چه سرانجام و نتیجه‌ای برسند؟ مدیران باید تلاش کنند که پاسخی به اظهارنظرها ندهند. چون اگر متوسل به پاسخگویی شوند، مطالبی بی‌معنی بیان می‌شود و بی‌جهت بحثی چالشی به وجود می‌آید. شخصاً متأسفم برای این دسته افراد که از مدیریت آگاهی اولیه را ندارند و با این صحبت‌ها هم برای خودشان و هم تشکیلاتی که تحت مدیریت آن‌هاست، حاشیه‌سازی می‌کنند. نباید اجازه دهیم که این کشمکش‌ها به سرگرمی برای مخاطبان تبدیل شود.»

امیررضا واعظ ‌آشتیانی که سال‌ها سابقه مدیریت ورزشی را داشته، به لزوم هدفمند بودن بحث‌های مدیران اشاره می‌کند و در این رابطه می‌گوید: «چه خوب است که مدیران قبل از اینکه صحبتی داشته باشند، تحلیل کنند که پایان صحبت‌های آن‌ها قرار است چه حاصلی داشته باشد؟ آیا به دنبال تخریب یکدیگر هستند یا به دنبال رقم زدن اتفاقات خوب؟ می‌خواهند کشمکشی ایجاد کنند یا به دنبال این هستند که موضوعی را به حاشیه ببرند؟ مثالی داریم که می‌گویند بازی را که شروع می‌کند، طرف به خاکی می‌زند تا موضوع مهم و اصلی را تحت‌الشعاع قرار دهد. مدیر حرفه‌ای باید مراقب این نکته باشد که برخی افراد می‌خواهند نقطه ضعف‌های خودشان را در جنجال‌آفرینی‌ها پنهان کنند. در این شرایط مراقبت افراد حائز اهمیت است.»

او همچنین تأکید می‌کند: «در فوتبال ما حرف فراوان است. به خصوص بین مدیران. این در حالی است که وقتی فوتبال دنیا را رصد می‌کنیم، هرگز نمی‌بینیم که مدیران باشگاه‌ها با هم کاری داشته باشند یا با هم وارد چنین بحث‌هایی شوند. مسائلی که در رسانه‌ها و فوتبال دنیا ایجاد حاشیه می‌کنند، معمولاً از جنس این کشمکش‌های مدیریتی نیستند. خیلی کم پیش می‌آید که رسانه‌های ورزشی دنیا دو نفر به هم اهانت کنند، به خصوص که مدیر باشند.»

با توجه به آنچه در فوتبال دنیا مشاهده می‌شود و رفتارهای مدیریتی که به دور از چنین حاشیه‌هایی است، دلیل وقوع چنین رفتارهایی در فوتبال ایران چیست؟ واعظ آشتیانی در پاسخ به این سوال می‌گوید: «در کشور ما نگاه فرهنگی در ورزش مغفول واقع شده است. برخلاف آنچه می‌گوییم، نمی‌بینیم که ما از ورزش به عنوان ابزاری در جهت رشد فرهنگی استفاده کنیم. به همین دلیل است که از این صحبت‌ها در فوتبال ما بسیار دیده می‌شود. صحبت‌هایی که حاصل آن چیزی جز اتلاف وقت و پر کردن ستون روزنامه‌ها یا تیتر شدن در رسانه‌ها، حاصل دیگری ندارد.»

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.