پنج شنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱

راستی‌آزمایی ادعاهای عزیزی‌خادم

کلی‌گویی آفت شعر است...

کلی‌گویی آفت شعر است...

شهاب عزیزی‌خادم در گفت‌و‌گویی تلویزیونی، بعد از مدت‌ها سکوتش را شکست و هیأت رئیسه‌‌ای که عزلش کرد و کمیته اخلاقی که حکم محرومیتش را صادر کرد، مورد اتهامات مختلفی قرار داد. انتظار می‌رفت اولین گفت‌و‌گوی او بعد از این سکوت طولانی، مصاحبه‌ای مستند با دلایل محکم برای تبرئه خود یا محکوم کردن دیگرانی باشد که عزلش کرده‌اند اما این‌طور نبود.


عزیزی‌خادم فقط به کلی‌گویی پرداخت و مثل مناظره‌های انتخاباتی، در مصاحبه تلویزیونی مردود بود. گرچه احسان اصولی در همان برنامه تلویزیونی حاضر شد تا به‌عنوان سخنگوی فدراسیون فوتبال پاسخگوی اتهام‌های او باشد و به همه این اتهام‌ها هم پاسخ داد اما در این گزارش با جمع‌بندی مصاحبه‌های این دو نفر، لیستی از اتهامات عزیزی‌خادم را راستی‌آزمایی می‌کنیم.
1- «اعضای هیأت رئیسه فدراسیون به فوتبال خیانت کرده‌اند. عزل من غیرقانونی بوده چون در یک برگه نوشتند فلانی عزل شد.»
عزیزی‌خادم از همان زمان که عزل شد، اصرار داشت که عزلش غیرقانونی بوده است.
یک‌بار برای همیشه به این موضوع می‌پردازیم. هیأت رئیسه فدراسیون فوتبال، همان‌طور که بارها اعلام کرده است مطابق بند 14 ماده 35 اساسنامه فدراسیون فوتبال اقدام به عزل رئیس کرده‌اند و این پروسه مورد تأیید فیفا و AFC هم واقع شده است. کلیه دلایل عزل ضمیمه بوده برگه صورتجلسه‌ای بوده که همه اعضا تحت عنوان حکم عزل موقت امضا کردند اما دلایل عزل چندین صفحه بوده که همراه با مستنداتش به کمیته اخلاق هم ارجاع شد. احسان اصولی ضمن حضور در برنامه تلویزیونی گفته است که اتهام‌های عزیزی‌خادم را از طریق مراجع قضایی پیگیری خواهد کرد.
2- عزیزی‌خادم در مصاحبه‌های اخیر‌ خود بارها این اتهام را به رئیس کمیته اخلاق وارد کرده که تحت فشار حکم صادر کرده است. او این جمله را از قول رئیس کمیته اخلاق نقل کرده است.
شهاب عزیزی خادم در زمان ریاست فدراسیون بارها پرونده‌های متعددی را به کمیته اخلاق ارجاع داده و به احکام این کمیته استناد کرده، بر این اساس چطور زمان کمیته اخلاق را قانونی و دارای صلاحیت می‌دانسته اما زمانی که همین کمیته علیه خودش تشکیل پرونده داده صلاحیت کمیته اخلاق را زیر سؤال برده و مدعی است که تحت فشار قرار داشته؟ او به همراه وکیلش در کمیته اخلاق حضور یافته، علاوه بر ارائه لایحه دفاعیه به‌صورت شفاهی در برابر موارد اتهامی از خودشان دفاع کرده حتی از اعضای هیأت رئیسه به کمیته اخلاق شکایت کرده است. اگر کمیته اخلاق صلاحیت رسیدگی را ندارد یا تحت فشار قرار دارد چرا در این کمیته حاضر شده و از خود دفاع کرده است؟ چرا از اعضای هیأت رئیسه به همین کمیته شکایت کردید؟ اگر کمیته اخلاق رأی به محکومیت عزیزی خادم نمی‌داد باز هم صلاحیت این کمیته را رد می‌کرد؟
3- «۱۰ میلیارد باشگاه پرسپولیس، مال خودشان بود اما چون وزارت نمی‌تواند به ورزش قهرمانی کمک کند از این مسیر کمک کرد. قبلاً هم انجام شده بود و برای من فرقی نداشت کدام باشگاه است.»
در متن نامه ابلاغی از وزارت ورزش به فدراسیون فوتبال به طور صریح اعلام شده این مبلغ به‌عنوان کمک به تیم‌های ملی و باشگاه‌ها با مجوز و موافقت هیأت رئیسه در اختیار فدراسیون فوتبال قرار گرفته اما عزیزی خادم بدون نظر و موافقت هیأت رئیسه و بدون توجه به موارد ذکر شده در خصوص پرداخت این مبلغ نه به‌عنوان کمک به تیم‌های ملی و باشگاه‌ها که کل این مبلغ را بدون طی مراحل قانونی مستقیماً به حساب باشگاه پرسپولیس واریز کرده و برای پس گرفتن آن اقدام به امضای یک قرارداد مضاربه غیرقانونی نموده تا این مبلغ را همراه با سود از باشگاه پرسپولیس پس بگیرد. با توجه به واریز غیر قانونی این مبلغ و بدون دریافت مجوز همچنین غیرقانونی بودن قرارداد مضاربه‌ای که هیچ مصوبه و تأییدیه‌ای نداشته حتی خزانه دار وقت فدراسیون هم حاضر به امضای این قرارداد که تخلف آشکار به شمار می‌رفت نشد. با وجود این عزیزی خادم شخصاً این اقدام را انجام داد در حالی که می‌توانست بخشی از این مبلغ را صرف کمک به تیم‌های ملی کرده و بخش دیگری را مثلاً به شکل مساوی بین دو باشگاه دولتی پرسپولیس و استقلال تقسیم کند اما کل این مبلغ را تنها به حساب پرسپولیس واریز کرد.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.