دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱

تا وقتی تعلیق کمیته حرفه‌ای‌سازی پا بر جاست

مهدی: هیچ مجوزی صادر نمی‌شود!

مهدی: هیچ مجوزی صادر نمی‌شود!
بهناز میرمطهریان
بهناز میرمطهریان

تأثیر تعلیق کمیته صدور مجوز حرفه‌ای فدراسیون فوتبال بر حضور تیم‌های ایرانی در لیگ قهرمانی آسیا، فراتر از چیزی است که تصورش را می‌کردیم. البته که کنفدراسیون فوتبال آسیا نمی‌خواهد از تیم‌های ایرانی در رقابت‌های آسیایی با تماشاگران پرتعدادی که دارند، چشم‌پوشی کند و بدون شک برای رفع مشکلاتی که باعث دوری تیم‌های ایرانی می‌شود، فدراسیون فوتبال ایران را کمک خواهد کرد اما به شرط اینکه فدراسیون فوتبال ایران هم بخواهد! لیگ برتر فوتبال در حالی حدود یک ماه دیگر شروع می‌شود که هنوز نه فدراسیون فوتبال تکلیف سهمیه‌های لیگ قهرمانان آسیا را مشخص کرده و نه مهم‌تر از آن وضعیت تعلیق کمیته صدور مجوز حرفه‌ای مشخص شده است.


راهیابی تیم‌های باشگاهی به رقابت‌های آسیایی یکی از انگیزه‌های اصلی تیم‌ها برای رقابت در لیگ برتر است و با توجه به این نکته نمی‌توان اهمیت این ماجرا را نادیده گرفت، بخصوص حالا که به رغم صحبت‌های پیشین فدراسیون فوتبال سهیل مهدی به ایران ورزشی می‌گوید تا زمانی که این کمیته رفع تعلیق نشود، باشگاه‌ها امکان بارگذاری مدارک حرفه‌ای خود را ندارند. با این حال اما کمیته پنج نفره‌ای که به منظور رفع تعلیق ایران تشکیل شده بود، مورد تأیید فدراسیون فوتبال قرار نگرفت و حسن کامرانی‌فر این موضوع را تأیید کرد.
سهیل مهدی، یکی از اعضای کمیته پنج نفره‌ای بود که با هدف رفع تعلیق کمیته صدور مجوز حرفه‌ای ایران، قرار بود مشکلات را حل کنند. او اما به خبرنگار ایران ورزشی درباره اظهارنظر کامرانی‌فر می‌گوید: «آن کمیته تشکیل نشد. حداقل تا الان تشکیل نشده است. صحبت آقای کامرانی‌فر هم به این معنی نبوده که موافقت نکرده‌اند، ایشان منتظر بودند مقدماتی فراهم شود تا این کمیته تشکیل شود. من هم به عنوان یک مطلع اگر بخواهند کمک می‌کنم. چون پیش از تعلیق، از کمیته صدور مجوز حرفه‌ای بیرون آمده بودم اما حاضرم اگر بخواهند در مسیر رفع تعلیق کمک کنم تا شرایط برای ارسال مدارک باشگاه‌ها جهت اخذ مجوز حرفه‌ای فراهم شود.»
زمانی که کمیته صدور مجوز حرفه‌ای تعلیق شد، گفته می‌شد این موضوع تأثیری در حضور تیم‌های ایرانی در آسیا نخواهد داشت و آنها می‌توانند به طور مستقیم مدارک خود را برای AFC ارسال کنند اما صحبت‌های مهدی موضوع دیگری را بیان می‌کند. مهدی تأکید می‌کند: «تا زمانی که تعلیق برطرف نشود، سامانه برای ایران بسته خواهد ماند و هیچ باشگاهی نمی‌تواند مدارکش را بارگذاری کند. باید کمیته صدور مجوز حرفه‌ای رفع تعلیق شود تا امکان کسب مجوز برای باشگاه‌های ایران فراهم شود.» با این حساب باید به طور کلی قید لیگ قهرمانان آسیا را تا سال‌ها بزنیم؟ مهدی پاسخ می‌دهد: «ماجرا اینقدر هم سنگین نیست و من با توجه به تجربه‌های پیشین به شما می‌گویم که این مشکل می‌تواند خیلی زود حل شود. کافی است موارد مدنظر AFC را اعمال کنیم تا سامانه برای تیم‌های ایرانی باز شود.» فدراسیون در ابتدا تأکید داشت تعلیق کمیته صدور مجوز حرفه‌ای ایران، خللی در ارسال مدارک باشگاه‌ها برای کنفدراسیون فوتبال آسیا ایجاد نمی‌کند. حالا متوجه می‌شویم که اتفاقاً تعلیق این کمیته، عملاً تعلیق تیم‌های ایرانی برای حضور در رقابت‌های آسیایی است. چرا که وقتی باشگاه‌ها نتوانند در موعد مقرر مدارک خود را برای دریافت مجوز حرفه‌ای در سامانه بارگذاری کنند، مجوز حضور در لیگ قهرمانان آسیا را هم پیدا نخواهند کرد و این موضوعی نیست که بتوان به راحتی از آن گذشت.
چرا فدراسیون فوتبال تا کنون اقدامی برای رفع تعلیق این کمیته انجام نداده و همین حالا هم به جای تسریع بخشیدن به روند حل مشکلات مربوط به تعلیق، بدون هیچ توضیحی اعلام می‌کند که کمیته 5 نفره مورد تأیید فدراسیون فوتبال نیست.
آیا زمان آن نرسیده که بالاخره مسئولان فدراسیون فوتبال به طور شفاف درباره دلایل تعلیق این کمیته صحبت کنند و راه حلی برای این مشکل بیابند؟
 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.