پنج شنبه ۱۰ فروردین ۱۴۰۲

روز آخر ثبت‌ نام کاندیداهای ریاست فدراسیون چطور گذشت؟

فصل سوم سریال «بازی تاج و تخت»؛ قلبی که ناگهان خوب شد!

فصل سوم سریال «بازی تاج و تخت»؛ قلبی که ناگهان خوب شد!

دیروز (دوشنبه 20 تیرماه) آخرین مهلت ثبت‌ نام کاندیداهای ریاست فدراسیون فوتبال بود که حسابی جنجالی و پرخبر شد. حضور مهدی تاج در فدراسیون فوتبال و ثبت‌ نامش برای ریاست این فدراسیون، شور عجیبی به انتخابات بخشید و پای کاندیداهای دیگری را هم به انتخابات باز کرد تا تنور انتخابات 8 شهریور داغ‌تر شود. هرچند که خیلی‌ها شانس مهدی تاج را با توجه به قدرت لابی‌اش با اعضای مجمع، بیشتر از سایر گزینه‌ها می‌دانند اما به هر حال نمی‌توان رقابتی را کتمان کرد که بین تاج و زوج اسدی و واعظ به وجود خواهد آمد.

آخرین روز ثبت‌نام کاندیداها، روز عجیبی بود. با هم اتفاقات دیروز و کاندیداهای نهایی پست ریاست فدراسیون فوتبال را مرور می‌کنیم.

مهدی تاج، نامزد ریاست / مهدی محمدنبی و منصور قنبرزاده نایب رئیس اول و دوم
درست است که اقدام تاج برای ورود به انتخابات، غافلگیرکننده بود اما مشخص است که او از مدت‌ها پیش برای این کار برنامه‌ریزی کرده بود.
ورود رسمی تاج به انتخابات، باعث شد نبی که در برنامه زنده تلویزیونی از تصمیمش برای نامزدی در پست ریاست خبر داده بود، از این تصمیم منصرف شود. خودش هم این موضوع را تأیید کرد که با تاج ائتلاف کرده است. او گفت: «ما که ائتلاف کرده‌ایم و با یک پلن واحد پیش می‌رویم. گروه ما می‌تواند خیلی کارها برای فوتبال انجام دهد.» حتی ماجدی هم بعد از حضور تاج، از حضور در انتخابات انصراف داد و بعد از سه ساعت دوباره تصمیمش تغییر کرد اما نکته جالب این بود که تأکید کرد به حکم تاج از حضور در انتخابات انصراف داده است.
تنها ابهام اصلی درباره مهدی تاج، غیرقانونی بودن حضورش در انتخابات به دلیل ممنوعیت سه دوره حضور متوالی یک شخص در پست ریاست فدراسیون فوتبال است که تاج درباره‌اش گفت: «سه دوره حضور متوالی ثبت‌نام کنید؟! این قانون یک سال پیش تصویب شده و قانون، عطف به ماسبق نمی‌شود. ما مطیع قانون هستیم و اگر نشود که به‌ صورت قانونی در انتخابات شرکت کنم، اصراری ندارم که کار بی‌قانونی انجام بدهم.»
او مانع بزرگ‌ دیگری چون پرونده ویلموتس را هم پیش رو دارد که گفته می‌شود با امید به شکسته شدن رأی ویلموتس، او تصمیم به حضور در انتخابات گرفته است.

عزیزالله محمدی، نامزد ریاست / علی فتح‌الله‌زاده و محمدرضا کافی، نایب رئیس اول و دوم
عزیز محمدی، رئیس پیشین سازمان لیگ، اولین نامزدی بود که چند روز پیش به صورت رسمی با حضور در فدراسیون فوتبال در پست ریاست ثبت‌نام کرد. حضور علی‌ فتح‌الله‌زاده در کنار عزیز محمدی که هر دو از همراهان قدیمی تاج هستند، این شائبه را تقویت می‌کند که در ادامه آنها به نفع تاج کنار بروند. شاید حتی بتوان گفت برنامه از ابتدا همین بود که این دو نفر کاندیدا شوند و در نهایت با کنار رفتن عزیز محمدی، تاج به عنوان تک کاندیدا رئیس فدراسیون فوتبال شود اما بعد از ثبت‌نام تاج،  معادلات انتخابات پیچیده شد.

علیرضا اسدی، نامزد ریاست / امیررضا واعظ ‌آشتیانی و صادق رئیسی‌کیا، نایب رئیس اول و دوم
زوج علیرضا اسدی و امیررضا واعظ‌ آشتیانی را باید جبهه مقابل تاج بدانیم. شاید اصلی‌ترین رقابت بین همین دو باشد. بعید هم نیست که بعد از ثبت‌نام تاج، آنها تصمیم خود را برای کاندیداتوری قطعی کرده باشند. علیرضا اسدی، دبیرکل فدراسیون فوتبال در زمان ریاست تاج بود که بعد از درگیری شدید با کی‌روش، به خواست تاج از فدراسیون فوتبال کنار گذاشته شد. تاج در واقع با اصرار کی‌روش دبیرکل خود را برکنار کرد و همه اینها انگیزه‌های کافی برای تقابل با تاج را به اسدی می‌دهد. واعظ‌ آشتیانی و صادق رئیسی‌کیا هم که همیشه منتقد مدیریت فوتبال بوده‌اند، اسدی را همراهی می‌کنند.

امیررضا واعظ آشتیانی، نامزد ریاست / علیرضا اسدی و صادق رئیسی‌کیا، نایب رئیس اول و دوم
امیررضا واعظ‍‌ آشتیانی که نایب رئیس علیرضا اسدی است، با همان ترکیب اسدی و رئیسی‌کیا به عنوان دو نایب رئیسش، برای ریاست ثبت‌نام کرد. واعظ‌ آشتیانی فرم‌های تأییدیه اعضای مجمع را به همراه نداشت و فرایند ثبت‌ نامش طولانی‌ شد. حسن کامرانی‌فر گویا از تمدید انتخابات اظهار بی‌اطلاعی کرد و اوضاع ثبت‌نام واعظ و آخوندی به همین دلیل می‌رفت تا کمی پیچیده شود اما در نهایت این دو ثبت‌نام خود را انجام دادند.

میرشاد ماجدی / عباس صوفی و صادق درودگر، نایب رئیس اول و دوم
رفت و برگشت دیروز ماجدی، یکی از اتفاقات عجیب روز آخر ثبت‌نام نامزدها بود. او که پیش از این اعلام کرده بود در انتخابات شرکت می‌کند، بعد از ثبت‌نام تاج، در کانال رسمی فدراسیون فوتبال از انصرافش خبر داد. کمی بعد اما او مصاحبه‌ای با سایت فدراسیون فوتبال انجام داد و گفت: «بنده یک تصمیم شخصی گرفته بودم اما با توجه به اینکه آقای تاج قبلاً به بنده حکم داده بودند که به احترام ایشان کنار بروم، با توجه به درخواست بخشی از اعضای مجمع، همچنین همکارانم در هیأت رئیسه با توجه به مسئولیت اجتماعی که احساس می‌کنم و به احترام دوستانی که برایم فرم پر نموده بودند، در انتخابات شرکت می‌کنم.»

محمد آخوندی / (نواب رئیس خود را معرفی نکرده است)
محمد آخوندی که چند روز پیش گفته بود در انتخابات فدراسیون فوتبال شرکت نخواهد کرد، یکباره در محل فدراسیون فوتبال حاضر شد و برای پست ریاست ثبت‌نام کرد. او نواب ریاست خود را مشخص نکرده بود و به دلیل اینکه فرم‌های تأییدیه‌اش کامل نبود، ساعت‌ها در فدراسیون فوتبال منتظر شد و فرایند ثبت‌نامش طولانی شد. با این تفاسیر واضح بود که آخوندی، نه تصمیمی از پیش داشته و نه گزینه‌ای جدی خواهد بود. بعید هم نیست که در ادامه راه به نفع تاج کنار بکشد.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.