دوشنبه ۱۷ بهمن ۱۴۰۱

به بهانه مصاحبه‌های اخیر خداداد عزیزی و علیرضا منصوریان

نسل 98 ؛ ناکام در دنیای مربیگری

نسل 98 ؛ ناکام در دنیای مربیگری

وقتی بحث برکناری دراگان اسکوچیچ جدی شد، دو نفر بیش از دیگران به دفاع از سرمربی کروات پرداختند؛ خداداد عزیزی و علیرضا منصوریان. این دو همبازی سابق در برنامه‌های مختلف تلویزیونی دفاع سفت و سختی از اسکوچیچ داشتند. نقطه مشترک آنها عضویت در تیم ملی جام جهانی 1998 است و بارها از آن تمجید کرده‌اند. عزیزی در یکی از برنامه‌های تلویزیونی مدعی شد که این بهترین نسل تیم ملی است، چرا که سه بازیکن سال آسیا عضو آن بودند (خداداد عزیزی، علی دایی و مهدی مهدوی‌کیا). منصوریان هم در برنامه فوتبال برتر گفت که امیدوار است در آینده نزدیک پست‌های کلیدی فوتبال ایران به بازیکنان این نسل برسد.

این نگاه بالا به پایین در حالی است که بازیکنان این نسل در مربیگری سابقه چندان موفقی ندارند و در جمع آنها علی دایی یک استثنا است که توانسته قهرمانی لیگ و حذفی را تجربه کند.
منصوریان و عزیزی با تکیه بر کارنامه دوران بازیگری از یک مربی حمایت می‌کنند یا مربی دیگری را می‌کوبند، در حالی که کارنامه ضعیف مربیگری‌شان می‌تواند مرجعیت فنی آنها را زیر سؤال ببرد. مربیانی که در لیگ برتر نتوانسته‌اند به جمع بهترین‌ها برسند، چطور می‌توانند برای مهم‌ترین نیمکت‌ فوتبال ایران نسخه مناسبی بپیچند؟ اجازه بدهید کارنامه مربیگری نسل 98 را یک بار دیگر مرور کنیم:
علی دایی: او مشهورترین بازیکن این نسل و موفق‌ترین آنها در عرصه مربیگری است. او وقتی تازه به نیمکت رسیده بود سایپا را به قهرمانی لیگ برتر رساند و دو بار با پرسپولیس و یک بار با نفت قهرمان جام حذفی شد.
احمدرضا عابدزاده: او دوران کوتاهی به عنوان مربی دروازه‌بان‌ها فعالیت کرد، ولی در دنیای مربیگری نماند و به سمت فعالیت‌های تجاری رفت.
محمد خاکپور: مدافع تیم ملی در جام جهانی 98 هم مثل عابدزاده بیشتر به فعالیت‌های تجاری مشغول است. مهم‌ترین حضور خاکپور در مربیگری هدایت تیم امید است، ولی او در کسب سهمیه المپیک 2016 ریو ناکام بود.
خداداد عزیزی: بیشتر فعالیت مربیگری او با تیم‌های زادگاهش مشهد بود که موفقیتی نداشت. آخرین تجربه مربیگری عزیزی در سال 1397 با تیم سپیدرود بود که پس از دوران کوتاهی از این تیم برکنار شد. او به خاطر شکست خانگی 1-6 مقابل سپاهان درگیری شدیدی با تماشاگران سپیدورد پیدا کرد و همین باخت اخراجش را تسریع کرد. او در سال‌های گذشته بیشتر با شبکه‌های تلویزیونی اینترنتی همکاری داشته و پیشنهاد جدی مربیگری نداشته است.
علیرضا منصوریان: او از بازیکنان فعال این نسل در عرصه مربیگری است، ولی برای لیگ جدید تیمی ندارد. آخرین تجربه او هدایت صنعت نفت آبادان در لیگ بیست و یکم است که در رده دهم ایستاد. نقطه اوج دوران مربیگری منصوریان با استقلال در لیگ شانزدهم بود که به نایب‌ قهرمانی رسید. او در همان مقطع در لیگ قهرمانان شکست سنگین 1-6 مقابل العین را تجربه کرد. منصوریان یک بار هم با نفت تهران هم به فینال جام حذفی رسیده است.
مهدی مهدوی‌کیا: او با تأسیس آکادمی کیا بیشتر به دنبال فعالیت در فوتبال پایه بود، ولی با انتخاب به عنوان سرمربی تیم امید با اولین محک جدی دوران مربیگری‌اش روبه‌رو شد. این تیم به تازگی در قهرمانی زیر 23 ساله‌های آسیا نتوانست از گروهش صعود کند.
افشین پیروانی: او در مقطع خیلی کوتاهی سرمربی پرسپولیس بود، ولی در سال‌های گذشته بیشتر در پست‌های مدیریتی فعالیت داشته است.
کریم باقری: او در سال‌های گذشته دستیار برانکو، کالدرون و گل‌محمدی در پرسپولیس بود و در مقطعی هم به کادر فنی اسکوچیچ در تیم ملی اضافه شد، ولی بارها تأکید کرده که تمایلی به سرمربیگری ندارد.
سیروس دین‌محمدی: او سابقه مربیگری در شهرداری تبریز را دارد و در نساجی و استقلال دستیار محمود فکری بوده.
نعیم سعداوی: او هم در مقاطعی در پرسپولیس و فولاد دستیار بود و مدت کوتاهی سرمربی تیم اهوازی شد، ولی نتایج خوبی نگرفت تا خیلی زود برکنار شود.
حمید استیلی: او در پایان فوتبالش وارد دنیای مربیگری شد، ولی نتایج خوبی نگرفت تا به سمت پست‌های مدیریتی برود. استیلی در شروع لیگ یازدهم جانشین علی دایی شد، ولی هواداران پرسپولیس از هفته اول به او اعتراض داشتند و در نهایت نتوانست فصل را با این تیم به پایان برساند. او در مقدماتی المپیک توکیو هم هدایت تیم امید را به عهده داشت که در صعود ناکام ماند.
نیما نکیسا: او دوران کوتاهی به عنوان مربی دروازه‌بان‌ها فعالیت کرد و مدتی است در آکادمی فدراسیون فوتبال حضور دارد.
علی لطیفی: او هم از مربیان فعال این نسل است، ولی بیشتر در لیگ یک بوده و آخرین تیمش رایکای بابل بود.
نادر محمدخانی: او بعد از پایان فوتبالش فعالیت خاصی در مربیگری نداشت.
علی‌اکبر استاداسدی: او مدتی در تیم گسترش فولاد تبریز دستیار بود.
رضا شاهرودی: او بیشتر به عنوان دستیار در تیم‌های مختلف فعالیت داشته. شاهرودی یکی از اعضای کادر فنی استیلی در تیم امید بود.
جواد زرینچه: او بیشتر در لیگ یک مربیگری کرد و در استقلال هم مدتی دستیار بود. آخرین فعالیت زرینچه در فوتبال سرپرستی استقلال در دوران مربیگری استراماچونی است.
ستار همدانی: او هم بیشتر به عنوان دستیار فعالیت داشته و یکی از اعضای کادر فنی قلعه‌نویی در استقلال و تراکتور بود.
بهنام سراج: او سابقه دستیاری و سرمربیگری در تیم زادگاهش، نفت آبادان را دارد ولی فصل گذشته به عنوان سرپرست این تیم روی نیمکت می‌نشست.
مهدی پاشازاده: بیشتر سابقه مربیگری او در لیگ دو و لیگ یک بوده، ولی در سال‌های گذشته مربیگری در لیگ برتر را هم تجربه کرد. پاشازاده دو سال قبل مأموریت نجات شاهین بوشهر را به عهده گرفت، ولی نتوانست این تیم را در لیگ برتر حفظ کند.
مهرداد میناوند: بازیکن فقید پرسپولیس مدتی به عنوان دستیار فعالیت داشت.
پرویز برومند: این دروازه‌بان سابق هم فعالیت چندانی در مربیگری نداشت.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.