شنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۱

اگر قرار است اسکوچیچ برود، مربی ای بیاوریم که حداقل 3-4 پله از او بالاتر باشد

ابراهیم شکوری: شاید کمیته فنی نتایج تیم ملی با اسکوچیچ را به جادوگری ربط می‌ دهد!

ابراهیم شکوری: شاید کمیته فنی نتایج تیم ملی با اسکوچیچ را به جادوگری ربط می‌ دهد!
یاسین معصومی
یاسین معصومی

به گزارش ایران ورزشی و به نقل از ورزش سه، ابراهیم شکوری دبیرکل سابق فدراسیون فوتبال در گفت‌وگویی با خبرنگار ما در خصوص حواشی پیرامون تیم ملی فوتبال ایران و بحث هایی که درباره برکناری دراگان اسکوچیچ مطرح می‌شود صحبت کرد.

شکوری در این گفت‌وگو عنوان کرد اگر اسکوچیچ در زمان بهتری برکنار می‌شد، می‌توانست تصمیم خوبی برای تیم ملی در‌ جام جهانی محسوب شود اما این اتفاق نباید در شرایط فعلی که زمان کمی تا آغاز مسابقات باقی مانده است رخ بدهد.

او همچنین در بخش دیگری از صحبت هایش گفت از نظر او سرمربیان داخلی از نظر فنی دانش کمتری نسبت به دراگان اسکوچیچ ندارند.

این مصاحبه را در ادامه می‌خوانیم:

* نظر شما درباره شرایط فعلی تیم ملی و بحث هایی که در خصوص برکناری آقای اسکوچیچ مطرح می‌شود چیست؟

به نظر من اگر قـرار بود چنین اتفاقی بیفتد باید قبل تر از این اتفاق می‌افتاد. در حال حاضر تیم ملی به آرامش و پشتیبانی خوب نیاز دارد که متاسفانه ما هیچکدام از این موارد را نداریم که عوامل مختلفی مقصر آن هستند و خود آقای اسکوچیچ هم قطعا یکی از مقصر ها هستند که هم نتوانستند نیمکت و رختکن را مدیریت کنند و هم برخی کارهای غیرحرفه ای انجام دادند که نمونه آن هم بیانیه ای بود که در اینستاگرام داد و به نظر من مشخص بود این بیانیه، بیانیه خود ایشان نبود.
* یعنی از نظر شما اگر در مقطع دیگری بودیم باید روی نیمکت تیم ملی تغییر ایجاد می‌شد؟

فکر می‌کنم نتایجی که آقای اسکوچیچ گرفته قابل دفاع بوده اما با توجه به اینکه تیم ملی ما با تیم های آمریکا و انگلیس هم‌گروه است و عوامل دیگری هم باعث شده‌اند این بازی ها حساس تر شود، شاید اگر در مقطع دیگری بودیم می‌توانستیم این بحث را داشته باشیم که آقای اسکوچیچ در جام جهانی نمی‌توانند تیم ما را همراهی کنند  اما مطرح شدن این مسائل در این مقطع کار درستی نبود؛ اگر قرار بود این اتفاق رخ بدهد می‌توانست قبل از بازی با کره و لبنان که صعودمان قطعی شده بود اتفاق بیفتد تا سرمربی جدید هم آن دو بازی را به عنوان بازی تدارکاتی و پس از آن هم فیفادی ها را داشته باشد تا به تیم مسلط شود اما در حال حاضر سرمربی فقط ۸ روز پیش از مسابقات جام جهانی بازیکنان را در اختیار دارد و اگر قرار است سرمربی جدیدی انتخاب شود باید حتما شناخت کافی از تیم داشته باشد.
* البته کمیته فنی اسکوچیچ را صلاحیت اسکوچیچ را هم از نظر فنی و هم مدیریتی تایید نکرده است. شما درباره بعد مدیریتی صحبت کردید؛ درباره بعد فنی چه نظری دارید؟

قطعا کمیته فنی نظرات خودشان را دارند و خودشان باید پاسخ بدهند اما از نظر من در بعد فنی یکی از مهم ترین مسائلی که می‌توانیم به آن اتکا کنیم، نتایج است. آقای اسکوچیچ نتایج بسیار خوبی گرفته‌اند و ما نمی‌توانیم منکر نتایج بسیار خوب ایشان در بازی های حساس بشویم. از نظر فنی با توجه به نتایج و صعود خوبی که داشتیم می‌توان به آقای اسکوچیچ نمره قبولی داد اما با توجه به اینکه مسائلی در دوره فدراسیون قبل مطرح شد، شاید کمیته فنی در قسمت هایی هم به آن مسائل استناد می‌کند و نتایج آن را به آن گره می‌زند که البته خود من اعتقاد زیادی به آن ندارم.
* منظور شما بحث جادوگری است؟

بالاخره باید قبول کنیم که این بحث، بحث داغی بود و یکی از مسائلی مهمی هم که باعث شد آن اتفاقات در فدراسیون رخ بدهد همین بود. شاید کمیته فنی در بحث نتایج به این موضوع هم استناد کند. من به شخصه به عنوان کسی که در فوتبال بودم می‌دانم که بازیکنان باید تلاش کنند و پشتیبانی و کادر قوی وجود داشته باشد که نتایج رقم بخورد اما شاید کمیته فنی به این مسئله هم استناد می‌کند.
* اینکه کمیته فنی به جز اسکوچیچ، صلاحیت کی‌روش را هم تایید نکردند جالب است.

مجددا تاکید می‌کنم این نظرات کمیته فنی است و خودشان باید در این باره صحبت کنند ولی نظر من این است که هر سرمربی و انسانی نقاط قوت و ضعفی دارد و هیچ انسانی کامل نیست. آقای کی‌روش هم نقاط قوت خوبی داشت اما در مقابل نقاط ضعفی داشت که نمی‌توان فراموش کرد. به هر حال در‌ حال حاضر مهم است که فدراسیون فوتبال، کمیته فنی، اعضای محترم هیئت رئیسه و افرادی که تصمیم‌گیرنده هستند، هر چه سریع تر تصمیم بگیرند و آرامش را به تیم ملی برگردانند؛ در حال حاضر با چند دستگی به وجود آمده و استوری هایی که از سوی بازیکنان و سرمربی گذاشته شده، این مسئله در جامعه هم عیان شده است و باید هر چه سریع تر جمع و جور شود چون ما تا جام جهانی زمانی نداریم و این مسئله هر چقدر کش پیدا کند، قطعا شرایط ما را در‌ جام جهانی حاد خواهد کرد.‌ جام جهانی جایی نیست که ما آزمون و خطا کنیم و همه تیم ها با تمام توان می‌آیند و تیم ما هم باید تجهیز شود و تجهیز شدنش هم نیاز به پشتیبانی، امکانات، پول، کادرفنی قوی و مدیریت قوی دارد که ما در حال حاضر نداریم.
* اکثریت هواداران فوتبال ما‌ معتقد هستند که به نفع تیم است؛ از نظر شما جدایی اسکوچیچ و استخدام سرمربی ایرانی می‌تواند شرایط را برای تیم ملی بهتر کند؟

بستگی دارد چه مربی خارجی داشته‌ باشیم؛ ما چه داخل کشور و چه خارج از کشور سطوح مختلفی از سرمربیان با توانایی ها و سبک مدیریتی مختلف داریم. اینکه به صورت کلی به این مسئله نگاه کنیم حرفه ای نیست؛ طبیعتا ما نمی‌توانیم زیدان را با یک مربی خارجی معمولی یا ضعیف مقایسه کنیم. اما ما در داخل کشور هم مربی های توانمندی داریم که می‌توانند کمک کنند به این شرط که همان نگاه و حرف شنوی که از مربی خارجی داریم و امکاناتی که در اختیار او قرار می‌دهیم را برای مربیان ایرانی هم داشته باشیم؛ در این صورت مطمئنا بعضی از مربیان داخلی هم این توانایی را دارند اما باید به روز شوند که فکر می‌کنم این یکی از وظایف اصلی کمیته آموزش فدراسیون فوتبال باشد که علاوه بر کلاس های مربیگری، هر سال چند همایش هم  برگزار کند که مربیان و مدرسان به روز دنیا بیایند و مربیانی را که چندین سال است در لیگ کار می‌کنند، از نظر دانش فنی به روز کنند.
* در واقع در مجموع نظر شما این است که آقای اسکوچیچ ضعف دارند اما الان زمان تغییر نیست؟

آقای اسکوچیچ ضعف هایی دارند و من هم موافق تغییر هستم اما به شرطی که مربی که قرار است روی نیمکت ایران بنشیند حداقل ۳-۴ پله از آقای اسکوچیچ بالاتر باشد. اگر قرار است مربی داخلی بیاوریم هم باید شخصی باشد که تیم را جمع و مدیریت کند چون نظر شخصی من این است که در حال حاضر سرمربی تیم ملی کار فنی زیادی نمی‌تواند انجام بدهد و بیشترین کاری که می‌تواند انجام بدهد بحث مدیریت رختکن و نیمکت است.‌ از طرفی به نظرم آقای اسکوچیچ هم باید بعضی مسائل را رعایت کند.
* شما اشاره کردید که سرمربی جدید باید چند پله از اسکوچیچ بالاتر باشد؛ فکر می‌کنید سرمربیان ایرانی که نام‌شام مطرح می‌شود می‌توانند از اسکوچیچ بالاتر باشند؟

از نظر فنی مربیان داخلی ما چیزی از آقای اسکوچیچ کم ندارند. به هر حال آقای اسکوچیچ هم بهترین جایی که مربیگری کرده بود لیگ خودمان بود که مربیان دیگر توانستند در آن جام کسب کنند و آقای اسکوچیچ نتوانسته جامی به دست بیاورد. از نظر من مربیان داخلی چیزی کم ندارند و حتی شاید بیشتر هم داشته باشند اما در این مقطع تغییر کار درستی نیست چون ممکن است مربی داخلی هم با توجه به اینکه نمی‌تواند کار فنی زیادی انجام بدهد سوخت شود. در شرایط فعلی اگر آقای اسکوچیچ هم به عنوان سرمربی تیم ملی باقی بمانند مهم ترین وظیفه‌شان جمع کردن حواشی و چنددستگی است و کار مدیریتی که باید انجام بدهند مهم تر از کار فنی است.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.