سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹


شجاعی مقابل الدحیل در لیست نهایی

پرسپولیس در 5 وان یخ آرام گرفت

پرسپولیس در 5 وان یخ آرام گرفت

محمدقراگزلو/ از ابتدا هدفگذاری کادر فنی پرسپولیس پیروزی در دو مسابقه رفت و برگشت مقابل التعاون بود تا با صعود در جدول شرایط برای این تیم تغییر کند که همین هم شد. با این وجود پرسپولیس برای موفقیت در این دو مسابقه انرژی فراوانی گذاشت یا به شکلی دیگر باید گفت برای تبدیل شدن پرسپولیس از یک تیم ته جدولی به صدرنشین انرژی گزافی از بازیکنان پرسپولیس گرفته شد.
پرسپولیس بین دو بازی مقابل التعاون تمرینات سبکی داشت که شبیه به ریکاوری بود ضمن اینکه ماساژ خوب و تغذیه مناسب در بازگشت به شرایط مسابقه تأثیر عمده‌ای در کیفیت تیم و دوندگی بازیکنان گذاشت.
طبیعتاً تیم برای بازی نخست مشکل بدنی نداشت اما برای دیدار دوم طبیعی بود که فشار بیشتری به بازیکنان وارد شود. همچنین در برخی پست‌ها مثل مدافع چپ و راست کمبود شدیدی وجود دارد و امکان چرخش نفرات در ترکیب اصلی وجود نخواهد داشت که این مسأله فشار زیادی روی نفراتی مثل سیامک نعمتی و سعید آقایی وارد خواهد کرد ضمن اینکه اساساً در این شرایط بازیکنی وجود ندارد که هر سه روز بتواند 90 دقیقه در ترکیب باشد. از این رو دو تغییری که یحیی گل‌محمدی در ترکیب تیمش ایجاد کرد طبیعی به نظر می‌رسید و شاید اگر تعداد این تغییرات دو برابر هم می‌شد غیرطبیعی نبود.
طبیعتاً برخورداری از یک نیمکت قوی به کار یحیی می‌آید اما فعلاً داشته‌های پرسپولیس همین است هر چند کادر فنی سعی دارد زمینه حضور مهدی شیری را در دوحه مهیا کند.
با وجود اینکه در حین مسابقه دمای ورزشگاه به 23 درجه سانتیگراد می‌رسد و رطوبت هم به شکل محسوسی پایین می‌آید در بیست دقیقه پایانی مسابقه دوم مقابل التعاون به نوعی مشخص بود برخی بازیکنان به لحاظ قوای جسمانی افت کرده‌اند و نیاز به تعویض دارند که یحیی نیز در سه پست تغییراتی ایجاد کرد اما به نظر می‌رسید بیشتر از اینها نیاز به تغییر دارد. این کار البته شدنی نبود چرا که سرمربی پرسپولیس اصلاً دوست نداشت شکل تیمی و بالانس ترکیبش را به هم بریزد. در عین حال شاید اگر آن ضربه بشار به جای تیر به تور می‌نشست تغییرات یحیی زودتر شروع می‌شد و نفرات نیمکت‌نشین بیشتری بازی می‌کردند تا فشار کمتری به بازیکنان ترکیب اصلی وارد شود.
پرسپولیس برای پیروزی در این مسابقه انرژی فراوانی گذاشت و خوشبختانه بدون مصدومیت از میدان بیرون آمد. در این بازی وحید امیری بیشتر از همه انرژی گذاشت و فوق‌العاده بود. هر چند تیم بزرگ پرسپولیس جی پی اس ندارد و باشگاه برای کادر فنی چنین امکانی تهیه نکرده تا از میزان دوندگی بازیکنان آگاه شوند اما مربیان پرسپولیس معتقدند امیری چیزی حدود 13 کیلومتر دویده و شاید به خاطر همین بود که به عنوان بازیکن برتر میدان شناخته شد.
غیر از امیری، کادر فنی از بقیه بازیکنان تیم هم راضی است و حتی از بازیکنانی که به عنوان جانشین به میدان رفتند رضایت دارد. در عین حال هماهنگی نفرات جدید با قدیمی چیزی بود که به شدت به چشم کادر فنی هم آمد و آنها هوش بالای بازیکنان در تطابق خودشان با شرایط تیم را دلیل این مسأله می‌دانند. این نکته در خصوص بازیکنانی مثل احسان پهلوان و میلاد سرلک که قبلاً با کادر فنی فعلی پرسپولیس کار کرده بودند مصداق داشت اما در مورد بازیکنی مثل سعید آقایی چشمگیرتر به نظر می‌رسید.
ریکاوری و تمرینات سبک پرسپولیس تا بازی دحیل ادامه خواهد داشت ضمن اینکه پنج وان یخ آماده شد تا تیم بعد از برد تعاون بهتر ریکاوری شود. بازیکنان که در فاصله دو بازی با نماینده عربستان تنها به استخر رفته بودند بلافاصله بعد از برد دوم مقابل تعاون در 5 وان یخی که یکی توسط هتل و بقیه توسط باشگاه تهیه شده بودند ریکاوری کردند. این اتفاق ظهر دیروز و بعد از تمرین عصر دیشب هم انجام شد تا بدن‌ها سریعتر به شرایط عادی برگردد.
به نظر می‌رسد تغییرات و چرخش ترکیب از سوی یحیی در بازی بعدی نیز اتفاق بیفتد چرا که گریزی از آن نیست اما این ماجرا امروز و با اطلاع خود بازیکنان از شرایط بدنی‌شان مشخص خواهد شد. در عین حال پرسپولیس در دفاع کناری نیاز به تغییرات دارد و جای خالی نادری و شیری به خوبی احساس می‌شود اما بعید نیست بازیکنانی مثل سرلک و پهلوان مقابل دحیل استراحت کنند. از سوی دیگر علی شجاعی دیگر خرید پرسپولیس بعد از تمرینات فوق برنامه و اختصاصی که با بدنساز تیم داشته برای دیدار با دحیل وارد لیست خواهد شد که می‌تواند دست یحیی را برای تغییرات بازتر کند.

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.