جمعه ۱۰ تیر ۱۴۰۱

یک خوشبختی بزرگ در پرسپولیس

چگونه میلاد سرلک به‌سرعت با قرمزها هماهنگ شد؟

چگونه میلاد سرلک به‌سرعت با قرمزها هماهنگ شد؟

وصال روحانی/ میلاد سرلک هافبک فصل گذشته شهرخودرو که اینک لباس پرسپولیس را بر تن دارد، تطابقی سریع‌تر از انتظار با سایر نفرات این تیم داشته و در خط میانی این تیم خوب کارکرده است.

اهمیت درخشش سریع‌ وی زمانی بیشتر مشخص می‌شود که در نظر بگیریم اولین بازی‌های رسمی او با سرخ‌های تهرانی نه در جای معمولی و نه حتی در لیگ‌های داخلی بلکه در جام باشگاه‌های آسیا انجام شده که در آن کار، بسیار دشوار و هر مسابقه‌ای پر مسئولیت و رقابت‌ها بسیار حاد و نزدیک است. درخشش در مسابقاتی از این دست در درجه اول منوط و وابسته به داشتن تجربه‌ای فراوان و عالی است و بدون این عنصر کلاً نمی‌توان در مسابقاتی قاره‌ای و یک دوره رقابت بین‌المللی رسمی درخشید و فقط چنین تجربه‌ای می‌تواند تطابق با یاران جدید را در چنان میدان‌های سختی در کوتاه‌ترین زمان ممکن میسر سازد و میلاد سرلک چنین دستاوردی داشته و به هر طریق به سطحی از انطباق و بازیخوانی و حرکت براساس آن رسیده که توانسته در کوتاه‌ترین زمان به بازیکنی تأثیرگذار در پرسپولیس تبدیل شود.
 
این موازی‌کاری نبود
شناخت قبلی که یحیی گل‌محمدی از سرلک داشت و کار کردن با او در شهرخودرو در زمان هدایت تقریباً دو ساله این تیم در مشهد، این مربی را مجاب کرد که برای فصل تازه در پی او باشد و وی را به تهران بیاورد و نتیجه چنان رویکردی اینک پیش روی ما است. پرسپولیس باشگاه خوشبختی بوده زیرا برای پست هافبک وسط دفاعی و محوری بازیکنان با تجربه و کارسازی مثل کمال کامیابی‌نیا و احمد نوراللهی را هم در اختیار داشت و تا قبل از خارج شدن نسبی محسن ربیع‌خواه از محاسبات گل‌محمدی (البته او هنوز عضو رسمی پرسپولیس است) وی نیز گزینه‌ای حی ‌و حاضر برای این پست بود و در روزهای فارغ از مصدومیت توانایی بازی در پست‌های دیگر و منجمله دفاع چپ و دفاع وسط را هم از خود بروز داده بود. 
شاید در نگاه اول جذب سرلک نوعی موازی‌کاری و استخدام فردی بوده باشد که پرسپولیس مشابه او و حتی افرادی بهتر از وی را در خدمت داشته است اما با توجه به تعدد دیدارهای پرسپولیس در هر فصل و حضورش در سه جام و احتمال مصدوم و سه‌اخطاره شدن هافبک‌های وسط که همیشه در معرض شدیدترین چالش‌ها قرار دارند، برای این خط هر چه بازیکن بیشتر بگیرید، باز هم کم خواهد بود و همیشه یکی دو نفری در این پست محروم‌اند یا می‌لنگند و به معالجه و استراحت و تجدید قوا نیاز دارند زیرا منطقه‌ای است که در آن بیشترین درگیری‌ها روی می‌دهد و هیچ‌کس در امنیت نیست و اصولاً طبیعت و الزام و نیاز درجه اول بازی در این منطقه درگیر شدن است و نمی‌توان از چنین چیزی پای پس کشید و محافظه‌کاری را پیشه کرد و این لزوماً با طبیعت بازی در مرکز خط میانی در تعارض و تضاد است.
 
 حالا کمال و نوراللهی «دست تنها» نیستند
برآورد صحیح هرچه باشد، پرسپولیس حالا در پست هافبک وسط گزینه‌هایی بیشتر از گذشته در اختیار دارد و دیگر دست و دلش با هر مصدومیت تازه‌ای که پیش می‌آید، نمی‌لرزد و حتی اگر کامیابی‌نیا و نوراللهی همزمان مصدوم یا محروم شوند، بازیکنانی هستند که در آن وسط بازی را مدیریت کنند و جورکش آنها شوند. این یک ثروت بزرگ و موهبت خاص است که نصیب پرسپولیس شده و فقط به تیم‌هایی روی می‌آورد که در انتخاب نفرات جدیدشان نهایت دقت و ریزبینی را به‌کار گیرند و خوب و وسیع‌ روی این مقوله کار کنند و از هیچ‌ نکته‌ای غفلت نورزند. در این میان همت شخصی و میزان علاقه بازیکنان جدید هم شرط است زیرا تا آن خود باوری لازم را نداشته باشند و از هر جهت جانفشانی نکنند، تطابق‌های سریعی از این دست برای هیچ بازیکنی در تیم جدیدش شکل نمی‌گیرد، حتی اگر آن بازیکن به لحاظ کلاس و فن به سطح رونالدو و مسی برسد.
 
سایر مردان «بالنسبه سریع»
سایر نفرات جدید پرسپولیس نیز کم و بیش انطباق‌های بالنسبه سریعی با این تیم در صحنه مسابقات لیگ قهرمانان آسیا داشته‌اند آن هم در حالی که در ایام «پیش‌فصل» و قبل از سفر قرمزها به قطر محل برگزاری لیگ قهرمانان آسیا فقط یک بازی تدارکاتی برای آنها در تهران میسر و برگزار شده بود که مقابل شهرخودرو و نتیجه هم0-1 به سود تیم مشهدی شده بود. آرمان رمضانی، احسان پهلوان، حامد لک، سعید آقایی، علی شجاعی و عیسی آل‌کثیر سایر تازه‌واردهای پرسپولیس بوده‌اند که صرفنظر از شجاعی سایرین کم و بیش و زیاد یا کم در قطر مورد استفاده قرار گرفته و هر یک درجاتی از آمادگی و تطابق را در بازی‌های خود کنار یاران جدیدشان به‌نمایش گذاشته‌اند.
شاید پهلوان هنوز همان پهلوانی نشده باشد که سه ‌چهار سال پیش در ذوب‌آهن رؤیت شده بود و او اصولاً در اصفهان طی دو فصل گذشته هم فرم سال‌های قبلی‌اش را تکرار نکرده بود و سعید آقایی هم در دیدار اول پرسپولیس مقابل التعاون عربستان در نیمه نخست بسیار ضعیف کار کرد اما او نیز در دیدار دوم مسلط‌تر ظاهر شد و البته حامد لک با نمایش استثنایی‌اش در نیمه اول دیدار نخست با التعاون از دلایل اصلی کسب پیروزی در آن مسابقه تلقی شد.
 
کار روی زمین نمی‌ماند
همه این نفرات به وقت بیشتر برای هماهنگ‌تر شدن نیاز دارند و باید دست آنها را باز گذاشت و فرصت‌های زیادی را برایشان قائل شد اما حالا که پرسپولیس به خاطر پرداخت نکردن دیون کلان خود به برانکو ایوانکوویچ و یکی دو نفر دیگر از حق خرید نفرات تازه بی‌نصیب شده، حضور این بازیکنان که همگی به‌سرعت در زمان پنجره‌های باز نقل و انتقالاتی جذب قرمز‌ها شدند، مایه دلگرمی و اسباب اطمینان خاطر است و به سران پرسپولیس این امید و نوید را می‌دهد که اگر چه امثال بیرانوند، ترابی و علیپور بار سفر بستند و به تیم‌های خارجی پیوستند، نفرات تازه‌ای به اردوگاه سرخ آمده و در بازی تیم مشارکت مؤثر یافته‌اند و طوری عمل کرده‌اند که گل‌محمدی و دستیارانش مطمئن شده‌اند به‌رغم کیفیت بالای کار سفر کرده‌ها کار روی زمین نمی‌ماند و همیشه کسی و کسانی هستند که بازی را برای پرسپولیس درآوردند. اگر هم روزی بعضی ناکامی‌ها از راه برسد، ترکیب تازه واردها و نفرات قدیمی براساس مشاهدات‌مان در قطر چیزی است که می‌تواند روی آن حساب کرد و براساس آن سریعاً به جاده‌های موفقیت بازگشت و چشم به آینده‌ای روشن‌تر دوخت.

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.