جمعه ۲۸ مرداد ۱۴۰۱

پرونده ای برای ناکامی شهرخودرو و سپاهان در آسیا

مغزهای کوچک زنگ زده

مغزهای کوچک زنگ زده

قابل پیش‌بینی بود که شهر خودرو و سپاهان در لیگ قهرمانان درخششی نخواهند داشت و فقط مربیان جدید خود را با شکست‌های بزرگ مواجه می‌کنند.

سپاهان و شهرخودرو دو نماینده ایران در آسیا با شکست‌های تکراری و قابل پیش بینی خداحافظی تلخ و زودهنگامی با آسیا داشتند. آنچه ثابت کرد که برای موفقیت در آسیا نمی‌توان به فرمول‌های تکراری و کلیشه‌ای دل بست و این تصمیمات تنها مصرف داخلی دارند. ناکامی سپاهان و شهرخودرو چه پیامی برای فوتبال ایران دارد؟ پرونده امروز این سئوال را واکاوی می کند.

1

مازیار گیلکان: سپاهان و شهرخودرو بسیار سهل‌انگارانه و بدون تجهیز فنی به لیگ قهرمانان آسیا رفتند و اهمیت کادر فنی در بازی‌ها فریاد زده شد. قابل پیش‌بینی بود که شهر خودرو و سپاهان در لیگ قهرمانان درخششی نخواهند داشت و فقط مربیان جدید خود را با شکست‌های بزرگ مواجه می‌کنند. باشگاه‌ها اهداف روشنی در لیگ قهرمانان نداشتند و انتخاب‌های‌شان پیش از  آغاز این مرحله مشخص می‌کرد که پی حضوری بی‌ثمر هستند.

2

سام ستارزاده: فوتبال ما مدت مدیدی را با یاد خاطرات شیرین سال‌هایی که باشگاه‌های عربی زنگ تفریح همتایان ایرانی‌شان بوده‌اند در غفلت سرکرده و هنوز هم از این خواب غفلت بیدار نشده؛ کما اینکه اگر امروز هم به خود بیاید، کمی دیر است. عملکرد سپاهان و شهرخودرو در مسابقات امسال به‌قدری ضعیف بوده که آن را یک بیدارباش برای لیگ برتر بخوانیم؛ هرچند می‌دانیم از ابتدا نیز از این دو نماینده ما انتظار قهرمانی آسیا نمی‌رفت.

3

میعاد نیک: تراژدی تلخی که برای سپاهان و شهرخودرو در لیگ قهرمانان آسیا رخ داد، اتفاق عجیب و خلاف واقعی نبود. فی‌الواقع از این دو تیم سراپا ایراد و دل‌خوش به تغییرات عجیب تنها می‌شد انتظار حذف را داشت و بس. این‌که در فوتبال فشل و عقب‌مانده باشگاهی ایران بخواهیم دست‌نویس بسیار بدخطی را از یک نسخه اروپایی کپی کنیم، به هیچ‌ جای ما نمی‌آید. ورود سیدمهدی رحمتی و رسول نویدکیا به عرشه هدایت کشتی دو تیم مشهدی و اصفهانی و سپردن زمام امور مدیریت بازیکنان و رختکن آن‌هم در آستانه مهم‌ترین رقابت حیثیتی فوتبال باشگاهی ایران، تصمیم عجیبی‌ست که تنها از مدیران ایرانی بر می‌آمد.

4

سامان موحدی راد: از همان اول هم معلوم بود که تیم‌های ایران با تدارکی درست پا به رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا نذاشته بودند و تا اینجای کار دو شکست پیاپی برای دو تیم سپاهان و شهرخودرو و حذف احتمالی آنها از این رقابت‌ها شاهد این مدعاست. به نظر می‌رسد تیم‌های ایرانی مسابقات معتبری چون لیگ قهرمانان آسیا که یکی از مهم‌ترین منابع درامدی تیم‌های فوتبال در آسیاست به محلی برای تجربه‌اندوزی تیم‌ها و مربیان جوانشان تبدیل کرده‌اند.

5

علی کمانگری: فوتبال ایران باید بداند فوتبال در قاره‌ی آسیا و سراسر جهان سال‌هاست که روی اصول، برنامه‌ریزی و تمام عباراتی که برای مدیر ایرانی کلیشه‌ای و بی‌فایده جلوه می‌کند، جلو می‌رود. فوتبال ایران باید بداند دیگر مربی بدون دانش فنی او را به جایی نخواهد رساند. فوتبال ایران باید بداند دیگر نمی‌توان تنها روی عباراتی چون « غیرت بچه‌ها» و « غیرت زبان‌زد ایرانی» حساب کرد و‌ جلو رفت. مدیر ایرانی و فوتبال ایران باید بداند آن چه نخ‌نما شده، آن چه یک کلیشه‌ی بی‌ثمر است، مانور پوپولیستی روی کلماتی مثل « غیرت» و « تعصب» است، نه کلماتی که تنها در ذهن زنگ‌زده مدیر ایرانی کلیشه‌ای فرض می‌شود.


 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.