یکشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۱

راهی طولانی از ولفسبورگ تا جمع شاگـردان نکونام

دژاگه؛ همچون «فولاد» آبدیده

دژاگه؛ همچون «فولاد» آبدیده

الحاق اشکان دژاگه به فولاد، زندگی ورزشی این هافبک تهاجمی ایرانی ‌تبار را که سال‌ها در آلمان بازی می‌کرد، وارد بخش تازه و جالب‌تری کرده است. او در دوران اوجش، هنگامی که به عنوان یک نوجوان و سپس جوان مستعد زیر 16 سال، زیر 18 و زیر 20 سال در تیم‌های ملی پایه آلمان بازی می‌کرد، هیچ نیازی به بازی در لیگ ایران نمی‌دید. دژاگه حتی تا یکقدمی دعوت به تیم ملی بزرگسالان آلمان هم پیش رفت و خیلی‌ها مطمئن بودند که یوآخیم لو دیر یا زود از دژاگه هم استفاده خواهد کرد. با این حال نسل جوان آلمانی‌الاصلی که در جام جهانی 2014 به عنوان قهرمانی رسیدند، چنان کافی و پاسخگو بودند که هیچ‌گاه «لو» نیازی واقعی به دژاگه را حس نکردند و از او بهره‌ای نجست.

پول زیاد ناراضی‌ کننده!
دژاگه در ولفسبورگ به قدری خوب بود که بسیاری از اهالی فوتبال آلمان او را ستودند و از دلایل اصلی درخشش این تیم در بوندس‌لیگا برشمردند و با اینکه مجال و امکان بازی در سایر تیم‌های آلمان را هم داشت، به آرامی شروع به آزمودن چند تیم باشگاهی دیگر در سایر کشورهای اروپایی کرد. وقتی دوران نزول اشکان رسید، او سرانجام به گزینه سفر به ایران و بازی در یکی از تیم‌های لیگ برتر کشورمان اندیشید و آن را اجرایی کرد. اینچنین بود که دژاگه پیراهن تراکتور را پوشید و این تیم پرطرفدار تبریزی سه سال پیش طعم قهرمانی در جام حذفی ایران را چشید.

اتهام ریاکاری به اسکوچیچ
وقتی کارلوس کی‌روش که اولین استفاده کننده رسمی از دژاگه در تیم ملی ایران بود، از سمت خود کناره گرفت و مارک ویلموتس هم با کارنامه‌ای سرشار از ناکامی دوره‌ای کمتر از یک سال را در سمت سرمربی ایران تجربه کرد، دژاگه از دراگان اسکوچیچ که جای ویلموتس را گرفته و از دعوت او و شجاعی به دیدارهای ملی سر باز زده بود، روی خوش ندید و آن بیانیه افراطی و سرشار از کم‌لطفی را در حق این مربی کروات صادر کرد و طی آن حذف خود از جمع یوزها را «یک بازی ریاکارانه» خواند.
دژاگه در همان زمان‌ها به لیگ قطر رفت و بختش را در آنجا هم
آزمود.
سابقه همکاری مؤثر با نکونام
حالا که او به لیگ ایران برگشته و این‌بار لباس فولادی را بر تن کرده که سابقه فتح دو جام داخلی را با رهبری جواد نکونام در دو فصل گذشته دارد، توقعات از وی فراوان است. فولاد تنها تیم ایرانی است که در فصل جاری لیگ قهرمانان آسیا از گروهش بالا آمده و باید از بهمن ماه 1401 راهش را در مرحله حذفی این مسابقات ادامه بدهد. دژاگه در عین اینکه از اردوی اخیر فولادی‌ها در خاک ترکیه ابراز رضایت کرده، متذکر شده که رابطه کاری خوب و مثمرثمری با نکونام دارد و گفته است همان‌طور که با کاپیتان اسبق تیم ملی چه در این تیم و چه در العربی قطر همکاری مؤثری داشته، امیدوار است که کار مشترک تازه آنها هم جواب بدهد و به مدارج بالایی برسند.
بهره‌های کوتاه‌مدت اشکان
در «فولاد آره‌نا»
به واقع او اعتقاد دارد که نکونام در کار مربیگری آنقدر موفق بوده که توقعی جز دستاوردهایی ارزشمند و تازه را نمی‌توان از وی داشت. بله، این دنیای تازه‌ای برای دژاگه است که پس از سال‌ها لژیونر بودن در اروپا و برخی کشورهای عربی خاورمیانه از نو برای وی در ایران شکل می‌گیرد و اگرچه نشانگر ادامه ایام نزول اوست اما دژاگه را مهره‌ای در چهارچوب کار تاکتیکی مورد نظر نکونام قرار می‌دهد که شاید بهره‌های کوتاه‌مدت حضور او در فولاد آره‌نا برای زرد و قرمزهای اهوازی اندک نباشد. به‌واقع راه بیش از پانزده ساله‌ای که طی شد تا اشکان از وولفسبورگ پدیده نیمه دوم دهه 2000 فوتبال آلمان و اروپا به فولاد ایران برسد، او را از جهاتی مثل «فولاد» آبدیده کرده است.

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.