دوشنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۱

جلوه: چرا باید با نسلی که بازیکنانش ۱۰ سال کنار هم بودند مقایسه شویم؟

جلوه: چرا باید با نسلی که بازیکنانش ۱۰ سال کنار هم بودند مقایسه شویم؟
یاسین معصومی
یاسین معصومی

به گزارش ایران ورزشی، تیم ملی والیبال ایران در رقابت‌های لیگ ملت‌ها توانست فراتر از انتظار ظاهر شود و بر خلاف پیش‌بینی‌ها به مرحله نهایی این رقابت‌ها صعود کند. در این تیم بازیکنانی حضور داشتند که از کمترین تجربه بین‌المللی برخودار بودند؛ اما همین بازیکنان آنقدر خوش درخشیدند که  باعث تحسین بزرگان والیبال دنیا شدند. یکی از این بازیکنان، مهدی جلوه است. بازیکنی که برای اولین بار لیگ ملت‌ها را تجربه می‌کرد؛ اما عملکردش باعث تحسین همگان شد. با این بازیکن خوش‌آتیه در ایرنا، گفت‌وگویی انجام دادیم که در ادامه می‌خوانید.

قبل از اینکه راهی لیگ ملت‌ها شوید چه تصوری از این رقابت‌ها داشتی؟

پیش از آغاز لیگ ملت‌ها هم هیجان داشتم و هم استرس. چون تا به حال در این رقابت‌ها شرکت نکرده بودم؛ اما جو تیم ملی باعث شد بتوانم خیلی زود خودم را با شرایط لیگ ملت‌ها وفق بدهم. تیم ملی برای من مثل خانواده‌ام است و به همین خاطر هر چه از رقابت‌ها گذشت اضطرابم کمتر و کمتر شد. از اواسط لیگ ملت‌ها آنقدر راحت بازی می‌کردم که انگار در لیگ بازی می‌کردم.

به لحاظ ذهنی خودت را برای این رقابت‌ها آماده کرده بودی؟

من برای لیگ ملت‌ها خیلی تمرینات ذهنی انجام داده بودم و واقعا آمادگی ذهنی داشتم. چندین سال است که پیش از هر رقابتی، تیم‌های حریف را در ذهنم تصویرسازی می‌کنم تا بتوانم در زمان مسابقات با تمرکز بالا بازی کنم.

حریفان ایران را در لیگ ملت‌ها چطور ارزیابی کردی؟

یکی از مهمترین درس‌هایی که لیگ ملت‌ها برای من داشت این بود که تیم‌ها را نباید با شرایطی که سال گذشته داشتند مقایسه کرد. در همین دوره مقابل تیم‌هایی شکست خوردیم که روی کاغذ برتر از آنها بودیم؛ اما نسبت به گذشته عملکرد بسیار بهتری از خود نشان دادند.

کار کردن با بهروز عطایی چطور بود؟

من سال‌ها در تیم جوانان با آقای عطایی کار کردم و واقعا با حضور این مربی در تیم ملی احساس آرامش داشتم. ضمن اینکه با تفکرات فنی او و تیم فنی‌اش کاملا آشنا هستم. این مربی به لحاظ فنی به رشد من خیلی کمک کرد و واقعا تاثیر زیادی بر عملکردم داشت.

در پایان هفته اول لیگ ملت‌ها با وجود اینکه تیم ملی به لحاظ نتیجه عملکرد بدی نداشت، اما هجمه‌های زیادی علیه شما شکل گرفت و برخی نسل پیشین تیم ملی را موفق تر از شما قلمداد می‌کردند. این هجمه‌ها چقدر در عملکرد شما در لیگ ملت‌ها تاثیر داشت؟

ما از طریق فضای مجازی شاهد برخی انتقادها بودیم. به نظرم اصلا نباید نسل فعلی تیم ملی با نسل قبلی مقایسه شود. بازیکنانی که الان در تیم ملی حضور دارند خیلی سختی کشیدند تا به این مرحله برسند. ضمن اینکه چرا باید ما با نسل قبلی تیم ملی که حداقل ۱۰ سال کنار هم بودند مقایسه شویم؟ انتقادهایی که از ما می‌شد کارمان را در لیگ ملت‌ها سخت‌تر هم کرد، اما باعث شد برای موفقیت در این رقابت‌ها انگیزه بیشتری پیدا کنیم.البته ما از انتقادها نباید ناراحت شویم. چون مردم والیبال را دوست دارند. اگر هم انتقاد تندی انجام دادند به خاطر عرق ملی بوده است.

در مرحله نهایی یک بار دیگر مقابل لهستان قرار گرفتیم و این بار شکست خوردیم. فکر نمی‌کنی چون در مرحله مقدماتی لهستان را شکست داده بودیم به انداز کافی برای پیروزی مقابل این تیم انگیزه نداشتیم؟

اینگونه نبود و همه تلاش‌مان را کردیم تا یکبار دیگر لهستان را شکست دهیم. درست است که دوری از خانواده برای بچه‌ها خیلی سخت شده بود؛ اما دوست داشتیم بهترین نتیجه ممکن را کسب کنیم تا این دوری از خانواده به بهترین شکل ممکن  جبران شود.همه بازیکنان از جان و دل مایه گذاشتند و حتی با وجود مصدومیت‌های مختلف هم با تمام وجود بازی کردند.

با دعوت از سید محمد موسوی و علی اصغر مجرد به تیم ملی، کار تو برای بازی در ترکیب ثابت تیم ملی سخت‌تر شده است. این مسئله نگرانت نمی‌کند؟

قبول دارم که کار برای حضور در ترکیب اصلی سخت‌تر شده و ای مسئله یک آزمون سخت برای من خواهد بود؛ اما رقابت زیبایی شکل خواهد گرفت. مهمترین نکته این است که همه ما به دنبال موفقیت تیم ملی هستیم. ضمن اینکه از آقای موسوی چیزهای زیادی یاد خواهم گرفت.

واکنش سایر تیم‌ها به عملکرد تیم ملی والیبال در لیگ ملت‌ها چگونه بود؟

بعد از هر بازی که در لیگ ملت‌ها انجام می‌دادیم مربیان و بازیکنان تیم حریف از عملکرد ما ابراز شگفتی می‌کردند و درباره تیم ایران با احترام صحبت می‌کردند و واقعا شوکه شده بودند. البته ما هنوز در ابتدای راه هستیم و جای پیشرفت زیادی داریم.

به دنبال لژیونر شدن نیستی؟

قطعا لژیونر شدن یکی از مهمترین اهداف من است. دوست دارم در لیگ‌های معتبر اروپایی مثل لیگ ایتالیا یا لهستان بازی کنم. البته این موضوع هنوز قطعی نیست.

لژیونر شدن سختی‌های زیادی مثل دوری از خانواده دارد. فکر می‌کنی بتوانی از پس از سختی‌ها بربیایی؟

برای به دست آوردن موفقیت، پیشرفت و به دست آوردن آرامش و رفاه خودم و خانواده‌ام انتخاب کردم که چشمم را روی خیلی چیزها ببندم. 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.