دوشنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۱

بحران کمبود داور با ریزش عجیب داوران در تست آمادگی جدی شد

مردودی‌ها؛ از داماد افشاریان تا خورشیدی و زاهدی‌فر!

مردودی‌ها؛ از داماد افشاریان تا خورشیدی و زاهدی‌فر!

بحران داوری در فوتبال ایران هر فصل جدی‌تر و شدیدتر از فصل قبل می‌شود. لیگ بیست و دوم در حالی شروع می‌شود که 20 داور و 35 کمک‌داور به‌دلیل مردود شدن در تست آمادگی جسمانی اجازه قضاوت در آن را ندارند! حالا تا هفته پنجم و ششم که بار دیگر تست آمادگی جسمانی برگزار شود، تصور کنید مسابقات لیگ با چه حواشی و جنجال‌های داوری مواجه خواهد بود!

این روزها که به بهانه VAR و همایش دانش‌افزایی روز جمعه داوران، صحبت از داوران و مشکلات‌شان بسیار است، یک خبر شوکه‌کننده دیگر، نشان از بحران جدی‌تری دارد که لیگ پیش رو بخصوص در هفته‌های اول در زمینه داوری خواهد داشت. حالا دیگر نه تنها VAR نداریم و نه تنها نتوانسته‌ایم تعداد داوران توانمند لیگ برتر را افزایش دهیم، بلکه با ریزش عجیبی که داوران سرشناس لیگ در تست آمادگی جسمانی داشته‌اند، به جرأت می‌توان گفت این فصل با بحرانی فراتر از فصل‌های گذشته روبه‌رو خواهیم بود.
نتیجه عجیب تست آمادگی جسمانی روز جمعه داوران، به قدری حیرت‌انگیز بود که مسئولان کمیته داوران را هم حیرت‌زده کرد و هم نگران. وقتی 20 داور و نزدیک به 35 کمک‌داور در این تست مردود شدند، فدراسیون فوتبال چاره‌ای نداشت جز اینکه تصمیمش برای برگزاری تست مجدد را تغییر دهد، بلکه بتواند تعدادی از مردودی‌های این تست را به رقابت بازگرداند. پیش از این قرار بود تا پایان نیم فصل اول هیچ تست دیگری برگزار نشود اما در حال حاضر صحبت از برگزاری تست دیگری حوالی هفته‌های پنجم و ششم لیگ مطرح شده است.
در میان داوران مردود شده در تست یک داور بین‌المللی، دو کمک داور بین‌المللی و چند داور سرشناس که سابقه قضاوت در دربی سرخابی را دارند نیز دیده می‌شوند. اشکان خورشیدی، محمدحسین زاهدی‌فر، کمیل غلامی، علی صفایی، میثم حیدری، رضا عادل، مهدی سیدعلی، روح‌الله شریفی و علی اصغر مؤمنی سرشناس‌ترین داوران حذف شده در این تست هستند. در این بین مهدی سیدعلی به‌دلیل مصدومیت نتوانست تست را با موفقیت به پایان برساند و علی صفایی هم در حین تست به موانع برخورد کرده بود و به همین دلیل احتمال اینکه در بازبینی فیلم، در تست او را قبول کنند، زیاد است. ریزش داوران در این تست به قدری شدید بود که حتی داماد خداداد افشاریان هم نتوانست با موفقیت تست را پشت سر بگذارد و در میان مردودی‌ها قرار گرفت.
علی میرزابیگی، کمک داور بین‌المللی که اصرار داشت در تیم اعزامی علیرضا فغانی به جام جهانی باشد نیز در این تست مردود شد. امیر محمد داوودزاده، دیگر کمک داور بین‌المللی مردود شده در این تست بود. محمدرضا مدیرروستا نیز یکی دیگر از کمک داور‌های سرشناس جا مانده از تست است.
فدراسیون فوتبال البته به طور رسمی اسامی مردودی‌های تست آمادگی جسمانی را اعلام نکرده است و شاید هم تصمیم دارد تا زمان برگزاری تست مجدد، این موضوع را مثل همیشه لاپوشانی کند. به هر حال تقصیر فدراسیون فوتبال و دپارتمان داوری در این زمینه کتمان نشدنی است چرا که این موضوع به خودی خود نشان از ضعف سیستم داوری دارد که نتوانسته با حمایت از داوران سرشناس خود، تمهیداتی برای حفظ آمادگی جسمانی آنها بیندیشد.
داوری که به اندازه کافی از سوی فدراسیون فوتبالش حمایت نمی‌شود و دستمزدش هم به قدری نیست که بتواند برنامه تمرینی و غذایی مناسبی برای حفظ آمادگی جسمانی خود داشته باشد، بدون شک امکانی برای حفظ خود در شرایط مطلوب آمادگی ندارد. همین می‌شود که فدراسیون فوتبال نه تنها داور تازه‌ای به سیستم اضافه نمی‌کند همان‌هایی را هم که در اختیار دارد، از دست می‌دهد.
داوران رفته رفته از نظر بدنی و روحی فرسوده‌تر می‌شوند و حالا از دست رفتن امکان حضورشان در رقابت‌های بین‌المللی به‌دلیل نبود VAR هم مزید بر علت می‌شود تا آنها انگیزه‌‍‌ای برای ارتقای خود و رسیدن به لیست داوران بین‌المللی نداشته باشند. داوران بین‌المللی هم وقتی ببینند جایی در قضاوت‌های برون مرزی ندارند، خواه‌ناخواه اندک انگیزه خود را از دست می‌دهند و همه اینها در نهایت به تضعیف فوتبال ما منجر می‌شود.
آیا کسی حواسش به این بحران هست؟ آیا این موضوع جایی در برنامه‌های نداشته کاندیداهای ریاست فدراسیون فوتبال دارد؟

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.