دوشنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۱

چالش پست جدید تیم ملی والیبال

کار سخت عطایی برای یک انتخاب

کار سخت عطایی برای یک انتخاب

پس از نمایش درخشان تیم جوان والیبال در لیگ ملت‌ها، حالا نوبت به تدارک رقابت‌های قهرمانی جهان و اصلی‌ترین رویداد والیبالی امسال رسیده. به همین خاطر هم بهروز عطایی در شرایطی که هنوز یک هفته هم از بازگشتش به تهران نگذشته بود، 16 بازیکن را برای حضور در اردوی انتخابی قهرمانی جهان انتخاب کرد. شانزده بازیکنی که ترکیبی از بهترین‌های حاضر در لیگ ملت‌ها، بازیکنان جا مانده از این رویداد و یکی دو بازیکن دیگر بودند. پر سر و صداترین تغییر هم قطعاً بازگشت سید به لیست نفرات بود که اتفاق‌های مثبت و منفی خاص خودش را به همراه دارد.

مسأله اصلی تیم ملی والیبال در راه رقابت‌های قهرمانی جهان، بیش از هرچیز انتخاب نفرات است. در گذشته شاید از ماه‌ها پیش نفرات اصلی و حتی ذخیره تیم ملی مشخص و گمانه‌زنی‌ها درباره دو – سه بازیکنی بود که شاید اصلاً به میدان هم نمی‌رفتند! حالا اما همه چیز عوض شده. بهروز عطایی در هر پست تعداد قابل توجهی بازیکن دارد که کار انتخاب را برایش بسیار دشوار خواهد کرد.

از موسوی و مجرد تا
توخته و جلوه
در پست سرعتی رقابت شدیدی حاکم است. در کنار توخته و جلوه که در لیگ ملت‌ها عملکرد قابل قبولی داشتند و حالا هم به اردو دعوت شده‌اند، سیدمحمد موسوی قطعاً یکی از سرعتی‌زن‌های ایران در رقابت‌های قهرمانی جهان خواهد بود.
در کنار اینها علی اصغر مجرد به‌عنوان دومین سرعتی‌زن تیم ایران در المپیک و رویدادهای سال گذشته هم بعد از پایان مصدومیت به اردو دعوت شده و وزنه قابل اعتنایی به شمار می‌رود.
به این ترتیب از میان این چهار نفر، قطعاً یکی باید از لیست کنار برود.
یک نفری که در صورت آماده بودن مجرد، به احتمال فراوان از بین جلوه و توخته انتخاب شود.

پست همیشه شلوغ
پست قدرتی در والیبال ایران همواره شلوغ و پرمدعی بوده. با این حال شاید بتوان گفت که هیچگاه مثل امروز بازیکنان آماده و مدعی در اختیار مربی نبوده که از میان آنها، چهار قدرتی‌زن اعزامی را انتخاب کند.
در کنار میلاد عبادی‌پور و اسفندیار که نفرات اصلی ایران در لیگ ملت‌ها بودند، باید میثم صالحی را با عملکرد فوق‌العاده در سال گذشته به لیست قدرتی‌زن‌های اردوی پیش‌رو اضافه کنیم. جواد معنوی‌نژاد اگرچه بیش از هفت سال از اولین حضورش در اردوی تیم ملی می‌گذرد اما همچنان بازیکن جوانی محسوب می‌شود و در صورت آماده بودن، می‌تواند مهره قابل اتکایی باشد.
به این لیست باید مرتضی شریفی و شهروز همایونفرمنش را هم اضافه کرد.
شریفی در لیگ ملت‌ها هم در چند برهه در ترکیب تیم قرار گرفت و شهروز هم یکی از مهره‌های خوب در لیگ بود که با تمرین در تیم ب، شایستگی‌های خود جهت حضور در اردوی قهرمانی جهان را نشان داده است.
از میان این پنج نفر هم یک نفر باید کنار گذاشته شود تا در نهایت چهار قدرتی‌زن برای سفر به اسلوونی انتخاب شوند.
انتخاب مشخص
در سه پست پشت خط‌زن، پاسور و لیبرو، انتخاب عطایی تقریباً مشخص است.
در پست پاسور که وادی با نمایش فوق‌العاده در لیگ ملت‌ها به احتمال فراوان انتخاب اول عطایی است و جواد کریمی تازه بهبودپیدا کرده هم دومین پاسور.
در پست لیبرو هم که حضرت‌پور و موذن تنها نفرات دعوت شده هستند.
درست مثل پست پشت خط زن که امین اسماعیل‌نژاد و صابر کاظمی، دو بازیکن دعوت شده به اردو و به احتمال قریب به یقین، دو بازیکن اعزامی به رقابت‌های قهرمانی جهانی خواهند بود.
 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.