یکشنبه ۹ بهمن ۱۴۰۱

از زارع و حسین‌خانی تازه‌وارد تا رحمتی و ربیعی باتجربه‌تر

تعقیب ردپای جوان‌ترین مربیان لیگ

تعقیب ردپای جوان‌ترین مربیان لیگ

آمار حاکی از آن است که مازیار زارع، سرمربی امسال ملوان با 37 سال سن، جوان‌ترین مربی شاغل در لیگ بیست و دوم است و نردبان سنی این لیگ، سید مهدی رحمتی، رهبر 39 ساله آلومینیوم اراک و محمد ربیعی، سرمربی مس رفسنجان را با 40 سال سن در رده‌های دوم و سوم می‌نشاند و فرزاد حسین‌خانی، هدایتگر مس کرمان را هم که 41 بهار پشت سر نهاده، در پله چهارم جوان‌ترین مربیان در لیگ برتر امسال فوتبال کشور قرار می‌دهد.

آنجا که هراسی از جوان‌گرایی نیست
اینکه دو مربی در جمع چهار نفره مربیان جوان شاغل در لیگ برتر تا همین پایان فصل پیش لیگ یکی بودند و در این مسابقات فعالیت می‌کردند، گویای نکات مهمی است. مهم‌ترین نکته این است که با‌ وجود شاغل بودن پرتجربه‌ها و میانسالانی مثل محمود فکری، فراز کمالوند و سیروس پورموسوی در لیگ دسته اول میل به استخدام مربیان جوان‌تر، تازه‌کارتر و نو جو در صحنه این رقابت‌ها یک گرایش غالب است و بر رویکرد به مربیان مسن‌تر رجحان دارد.
هر جا چنین جوان‌گرایی‌ها یک اصل قرار گیرد و تمایل به استفاده از مربیان نسل تازه به یک علاقه عمومی تبدیل شود، قطعاً شاهد رشد فوتبال خواهیم بود زیرا اینگونه مربیان به هر حال اندیشه‌های تازه‌تری دارند و در قید و بند احتیاط گم نشده‌اند. آنها با شهامت بیشتری کار می‌کنند و چون از کار با جوان‌ها ابایی ندارند، در آرایش تیم خود نیز از بایکنان کم سن و سال بیشتر استفاده می‌کنند و ترس و احتیاط سبب نمی‌شود که از هر ریسکی دوری جویند و بیش از حد محتاط عمل کنند.

آنها تا همین سه، چهار سال پیش پا به توپ بودند
عملکرد مثبت مازیار زارع در ملوان و کارنامه موفق فرزاد حسین‌خانی در مس کرمان سبب شد این تیم‌ها در پایان رقابت‌های سال پیش «لیگ یک» اول و دوم شوند و با فاصله‌ای زیاد نسبت به سایرین و سه هفته مانده به پایان این لیگ مجوز صعود به لیگ برتر را بگیرند. زارع تا همین چهار سال پیش پا به پای پژمان نوری که اینک مدیرعامل «قو»ی سپید انزلی است، برای این تیم پرطرفدار گیلانی بازی می‌کرد و وقتی در عین جوانی هم مربی شد، از این کار نهراسید و بعد از کسب تجربیات لازم در پیکارهای دو فصل پیش «لیگ یک»، سرانجام سال پیش به اندازه‌هایی در کار کوچینگ رسید که برای بازگرداندن ملوان به لیگ برتر بعد از شش سال دوری این تیم از این عرصه
لازم بود.
حسین‌خانی هم در مس کرمان تجربه مشابهی داشت و با اینکه تا سه، چهار سال پیش پا به توپ بود، بعد از مربی شدن در این تیم پرطرفدار کرمانی به آرامی ایده‌های خود را رشد داد و سرانجام فصل پیش فرمول صعود را یافت و در رقابتی پایاپای با انزلی‌چی‌ها و در نهایت فقط با یک پوئن کمتر از آنها مانند تیم مازیار زارع لیگ برتری شد و به سخت‌ترین صحنه فوتبال کشور آمد تا در لیگ بیست و دوم هم نشان بدهد که خمیرمایه وجودی‌اش چیست و چه میزان شانس برای ابراز وجود در این صحنه سخت دارد. عرصه‌ای که تجربه و احتیاط حرف اول را در آن می‌زند. این دو نفر و محمد ربیعی که در 40 سالگی سومین فصل سرمربیگری‌اش را در دیگر تیم استان کرمان (مس رفسنجان) تجربه می‌کند و به تبع آن از زارع و حسین‌خانی پخته‌تر است، مصادیق جوانی و نمادهای افکار نوین در لیگ برتر هستند و مسابقات امسال لیگ نشان می‌دهد که اولاً چند مرده حلاج‌اند و ثانیاً اینگونه اندیشه‌ها و آدم‌های تازه در لیگی که تجربه و احتیاط و استحکام در آن حرف اول را می‌زنند، تا چه میزان کارآیی و برش دارند و ردپای آنها چقدر پررنگ است و تا چه حد باید به آنها دل بست و امیدهای درخشش در لیگ را در وجود آنها و عملکردشان تعقیب و جست‌وجو کرد.

رحمتی مثل ربیعی
در ابتدای مطلب و در معرفی جوان‌ترین مربیان لیگ برتر متذکر شدیم که سید مهدی رحمتی 39 ساله روی پله دوم نشسته اما چون او در دو فصل گذشته ابتدا شهرخودرو و سپس آلومینیوم اراک را هدایت کرده، لااقل در زمینه و پیشینه کار در لیگ برتر پرتجربه‌تر از زارع و حسین‌خانی است و این در حالی است که اگر فقط سن شرط باشد، رحمتی با سنی که گفتیم، باید پشت سر زارع بایستد که 37 ساله است.  با این حال کار زارع از رحمتی بسیار سخت‌تر خواهد بود زیرا برخلاف او هرگز یک تیم را در لیگ برتر هدایت نکرده و کلاس کارآموزی در لیگ دسته اول را سپری کرده که البته بهترین مقدمه برای با تجربه شدن و قرار گرفتن در اندازه‌های کار در لیگ برتر است.
به واقع کسب تدریجی تجربه‌های لازم در دسته‌های پایین‌تر به مثابه مار خوردن و افعی شدن برای آوردگاه اصلی، یعنی لیگ برتر است، لیگ بیست و دوم که از 21 مرداد کلید می‌خورد، توانایی و میزان آمادگی هر چهار مربی فوق را نشان می‌دهد و بخصوص زارع و حسین‌خانی را در اولین تجربه‌های لیگ برتری‌شان در عرصه آزمون‌هایی قرار می‌دهد که رحمتی و ربیعی دو سالی است با آن آشنا هستند و از آن درس‌ها آموخته‌اند.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.