دوشنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۱

چرا پرسپولیس هر سال ستاره‌های تیم‌های دیگر را می‌خرد؟

باقری‌ها: مربیگری در ایران مافیا دارد

باقری‌ها: مربیگری در ایران مافیا دارد

نبی‌الله باقری‌ها مدافع شمالی و پیشین پرسپولیس که سابقه قهرمانی با سرخپوشان را در کارنامه‌اش دارد،  برای دقایقی پاسخگوی سوالات ما شد:
چند سالی است که مربیگری می‌کنی، در این عرصه به خواسته‌هایت رسیدی؟
حدود 9  سال است که در تیم‌های پایه مختلف کار کردم و پس از سال‌ها فعالیت با کوهی از انگیزه متوجه شدم شانس رسیدن به تیم‌های بالاتر برای امثال من وجود ندارد. در تیم‌های پایه پرسپولیس، کاوه، نیروی زمینی و چند تیم دیگر کار کردم اما بعد از این همه وقت گذاشتن، به این مسأله رسیدم که مربیگری در ایران داستان و مافیای خاص خودش را دارد. خیلی تلاش کردم در لیگ یک و دو فعالیت کنم و تیم داشته باشم؛ اتفاقاً مدرک B آسیا را هم دارم اما هر چه تلاش کردم فایده‌ای نداشت و متوجه شدم فوتبال ایران باندی و رفاقتی شده است.
درباره سید جلال و حضورش در عرصه مربیگری چه نظری داری؟
یکسری از بازیکنان یک برند محسوب می‌شوند. سیدجلال هم جزو آن دسته از بازیکنان است. او تجربه مربیگری ندارد اما از آنجا که فاصله‌ای بین دوران بازیگری و مربیگری‌اش نیفتاد، حتماً موفق می‌شود. سیدجلال باهوش است و به‌موقع اقدام کرد. بازیکنی که یک استثنا بود و حتماً باشگاه ثمره‌اش را می‌بیند. او کاریزما دارد بازیکنانی که جای سیدجلال در خط دفاعی بازی می‌کنند باید بار روانی غیبت او را تحمل کنند. آنها به لحاظ روانی باید آماده باشند و ظرفیت فنی بالایی برای موفقیت در پرسپولیس بسازند.
تیم امسال پرسپولیس چگونه بسته شده؟
پرسپولیس تحولات زیادی داشته و این امر کمی کار را سخت می‌کند. میانگین سنی بازیکنان تیم نسبتاً بالاست اما امیدوارم این مسأله مشکل‌ساز نشود.
بعضی‌ها می‌گویند کادرفنی بهترین ستاره‌ها را به خدمت گرفته و انتظاری جز قهرمانی از این تیم نمی‌رود.
من بازیکن پرسپولیس بودم و در هر شرایطی طرفدار تیم محبوبم هستم اما تیمی مثل پرسپولیس چرا همیشه باید دنبال ستاره‌ تیم‌های دیگر باشد و آنها را با رقم‌های بالا خریداری کند؟ چرا باید پول گزافی به بازیکنی بپردازد که از سن 30 سالگی هم رد شده است. بارسلونا و رئال مادرید هم هر سال برای قهرمانی تلاش می‌کنند اما توجه ویژه‌ای به ساختن بازیکن و استفاده از استعداد تیم‌های پایه‌ خود دارند. نکته‌ای که متأسفانه در پرسپولیس نمی‌بینیم.
شاید به این دلیل است که هواداران فقط بازیکن ستاره و قهرمانی از مدیران باشگاه خود می‌خواهند؟
سؤال من این است آیا یک جوان مستعد در پرسپولیس نمی‌تواند برای قهرمانی تلاش کند. من گفتم میانگین سنی این فصل پرسپولیس بالاست در حالی که میانگین سنی تیم‌های دیگر کمتر و بازیکنان‌شان جوان‌تر هستند. تکیه به یکسری بازیکن برای هیچ تیمی خوب نیست. باید توجه ویژه‌ای به تیم‌های پایه داشت. کاش پرسپولیس تیمی در لیگ یک یا دو داشت و می‌توانست بازیکنان مستعدی برای تیم اصلی بسازد.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.