دوشنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۱

«توندلا» ویران شد تا پورتو اولین جام فصل تازه را هم تصاحب کند

یک نفر جلوی طارمی را بگیرد

یک نفر جلوی طارمی را بگیرد

درخشش‌های مهدی طارمی در بازی‌های پورتو به حدی زیاد شده که دیگر حیرتی را موجب نمی‌شود اما او در بازی با توندلا که علاوه بر سوپرجام‌ها آغازی بر فصل جدید مسابقات باشگاهی این کشور بود، چنان درخشید که حلاوت آن از شماری از موارد قبلی بیشتر بود. در این دیدار مهاجم در آستانه 30 سالگی تیم ملی ایران به تنهایی دو گل زد و در به ثمر رسیدن دیگر گل سفید و آبی‌پوشان پورتو هم نقش اول را ایفا کرد تا آنها توندلا را  3- صفر در هم بکوبند و اولین جام فصل تازه را هم تصاحب کنند. این فروغ تازه سبب شد کارشناسان از حداکثر نمره 10 نمره 4/9 را به طارمی بدهند.
حتی با گل‌های تقلبی!
طارمی بواقع تأکید کرده است که هدفش در فصل تازه (2023-2022) فتح هر جامی است که پیش روی او و یارانش قرار دارد. این اظهارات درحالی ادا شده که همه می‌دانند مهاجم بوشهری اسبق تیم‌های ایرانجوان، پرسپولیس و الغرافه که یک فصل را هم در ریوآوه دیگر تیم پرتغالی سپری کرد و در همین تیم متوسط هم به مقام آقای گلی مشترک لیگ این کشور رسید، بسیار مایل بود (و هنوز هم هست) که به تیمی مطرح‌تر در یکی از کشورهای اصلی‌تر فوتبال اروپا بپیوندد و از این طریق اعتبار و تفوق و جایگاهش را در فوتبال جهان که همین حالا هم بالا است، ارتقای فزون‌تری بخشد. سرآمد اینگونه تیم‌ها آث.میلان قهرمان فصل گذشته لیگ دسته اول (سری A) ایتالیا است که بدش نمی‌آید با جذب طارمی شانس‌های تکرار قهرمانی‌اش را بیشتر کند ولی پیشنهاد 20 میلیون یورویی‌اش برای استخدام این مهاجم سرحال و قدرتی توسط سران پورتو رد شده است. سرجیو کونسیسائو سرمربی این تیم تمایل به واگذاری طارمی به هیچ تیمی را در حال حاضر ندارد زیرا بیش از هر کسی به ارزش‌های وی واقف است و می‌داند حضور او موهبت بزرگی است و سلاحی که می‌تواند قهرمانی یکطرفه فصل پیش پورتو را تکرار کند.

جدایی کم تأثیر سایر
مهاجمان پورتو
امروز بواقع سؤال اکثر رقبای پورتو این است که چه باید کرد تا جلوی طارمی گرفته شود و مانع گلزنی‌های او شوند تا شانسی برای غلبه بر این تیم داشته باشند و به جام‌های داخلی پرتغال که به عدد 4 می‌رسند چشم بدوزند و حداقل یکی از آنها را به‌دست بیاورند. تجربه و اتفاقات قبلی نشان داده که وقتی سایر فورواردهای شاخص پورتو این تیم را ترک گفته‌اند، تفاوت زیادی در بیلان و روند کار این تیم به وجود نیامده و مردان کونسیسائو با همت طارمی و گل‌هایی که دائماً با هنرهای شخصی‌اش به ثمر می‌رساند، همچنان به راه‌های پیروزی‌بار خود ادامه می‌دهند. با اینکه توندلا نماد خوبی برای سنجش میزان کارایی بازیکنان پورتو منجمله طارمی نیست اما شرایط پیروزی یکطرفه مقابل توندلا نشان از این داشت که طارمی بی‌توجه به هر تیم و هر حریفی که روبه‌روی او و یارانش می‌ایستد، خیال توقف و کم کردن میزان کارایی‌اش را ندارد و همچنان می‌کوبد و به پیش می‌رود.

نگاه امیدوارانه به جام جهانی
این فرایند به این سبب عالی و امیدساز است که در فاصله فقط 3 ماه و نیم تا شروع جام جهانی بیست و دوم تیم ملی ایران هم می‌تواند در سایه بهره‌گیری از فوروارد چیره‌دستی همچون طارمی به کسب هر نتیجه‌ای در این رقابت‌ها بیندیشد و هیچ ترسی از ولز، امریکا و حتی انگلیس به دل راه ندهد و به لطف گلزنی‌های طارمی و جولانی که او می‌دهد، شاید اولین مرتبه صعود خود از مرحله گروهی جام جهانی و ورود به مرحله حذفی این رقابت‌ها را هم تجربه کند.

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.