یکشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۱

گریه کردم، گفتم کشتی نمی‌گیرم

محمدرضا اسدی: در شهر خودم به باشگاه راهم ندادند

محمدرضا اسدی: در شهر خودم به باشگاه راهم ندادند

مسابقات نوجوانان جهان همیشه جذابیت‌های خاص خودش را داشته و دلیل آن هم اتفاقاتی است که در حین مسابقات رخ می‌دهد و هرگز نمی‌توان این اتفاقات را جای دیگر تجربه کرد. پر از اتفاقات عجیب و غریب که جذابیت خاص خودش را دارد و شاید یکی از این صحنه‌های عجیب هم مربوط به وزن‌کشی مسابقات است که بواسطه کم سن و سال بودن کشتی‌گیران اتفاقات جالبی رخ می‌دهد. امسال هم در ایتالیا کم از این دست اتفاقات رخ نداده اما شاید مهم‌ترین آن مربوط به محمدرضا اسدی بود. کشتی‌گیر آذری زبان که هنگام وزن‌کشی خیلی اذیت شد اما در حین مسابقات هم به رقبایش رحم نکرد.

پدرم کشتی‌گیر بود

اصلیت تبریزی دارم اما متولد نسیم شهر هستم. از همین شهر هم کشتی را شروع کردم و بواسطه اینکه پدرم کشتی‌گیر بود قرار شد که در این ورزش فعالیت کنم. مشوق اصلی من هم پدرم بود و اصلاً علاقه او باعث شد که من هم به این سمت کشیده شوم. از 8 سالگی شروع به آموزش کشتی کردم.

گفتند برو تهران تمرین کن
بعد از ورود به باشگاه و جدی‌تر شدن کشتی برای تهران کشتی گرفتم و دیگر در شهرم به باشگاه راهم ندادند. گفتند که برای تهران کشتی می‌گیری باید بری تهران تمرین کنی. من  با آقای سردار مولوی تمرین می‌کردم و رفتم خلیج فارس و آنجا تمرین کردم که به تیم ملی هم رسیدم. هر چند که رفت و آمد برای من بسیار سخت است اما تلاش می‌کنم که هیچ چیزی دلسردم نکند و با انگیزه برای کشتی بمانم.

از هیچ حریفی نترسیدم
مسابقات نوجوانان جهان بهترین مسابقات در این سطح است و همه رقبا برای قهرمانی آمدند. فکر کنم امریکا هم از همه بهتر بود. هیچ حریف ضعیفی نداشتم و برای بردن رقبا از جان مایه گذاشتم. هیچ وقت هم از هیچ حریفی نترسیدم و سعی کردم که بهترین کشتی‌ها را بگیرم. خدا را شکر که در مسابقات ایتالیا هم تا فینال پیش آمدم و فکر می‌کنم که همه از کشتی‌های من راضی بودند. در قهرمانی آسیا نقره گرفتم اما اینجا باید جبران کرد.

همه را ضربه فنی کردم
برای رسیدن به مسابقه فینال سه تا کشتی گرفتم. دور اول به استراحت خورده بودم و بعد سه کشتی با مولداوی، قرقیزستان و بعد هم آذربایجان گرفتم که هر سه را با امتیاز عالی بردم. فقط دو امتیاز دادم که در مسابقه نیمه‌نهایی مقابل کشتی‌گیر آذربایجان بود. 12 بر 2 برنده شدم. مولداوی را 10 بر صفر و قرقیزستان را هم 11 بر صفر شکست دادم که فکر می‌کنم کارم عالی بود.

دبیر  امیدوارم کرد
بعد از صعود به فینال علیرضا دبیر رئیس فدراسیون کشتی تماس گرفت و کلی به من انگیزه داد و گفت که نباید به نوجوانان فکر کنم و می‌خواهد برای بزرگسالان انتخابم کند. به همین دلیل هم از همین حالا باید برای بزرگسالان برنامه‌ریزی کنم. این مهم‌ترین هدف و برنامه من است و می‌خواهم با همین انگیزه که علیرضا دبیر به من داد راهی بزرگسالان شوم.

سر وزن کم کردن گریه کردم
باید با وزن 51 کیلوگرم خداحافظی کنم. وزن نسبتاً زیادی کم می‌کنم. برای مسابقات مقدماتی هم وزن زیادی کم کردم اما از این پس به یک وزن بالاتر می‌روم. البته رده سنی را هم باید عوض کنم و به جوانان و بزرگسالان فکر کنم. خیلی برای رسیدن به سر وزن اذیت شدم و فکر می‌کردم دیگر به سر وزن نمی‌رسم. گریه کردم گفتم به سر وزن نمی‌رسم و اصلاً دیگر کشتی نمی‌گیرم اما مربیانم و آقای کاوه گفتند مشکلی نیست و راحت سر وزن می‌رسی که رسیدم.

عاشق حسن رحیمی و سیداکوف هستم
همیشه فیلم‌های کشتی را می‌بینم. هم برای اینکه یاد بگیرم و هم برای اینکه واقعاً این ورزش را دوست دارم. عاشق کشتی‌های حسن رحیمی بودم؛ خیلی خوب زیر می‌گرفت. البته زائوربک سیداکوف را هم خیلی دوست دارم. کشتی‌گیر جوان روسیه که در 19 یا 20 سالگی قهرمان جهان شد. دوست دارم مثل رحیمی زیر بگیرم و مثل سیداکوف هم زود قهرمان جهان شوم.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.