دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۰

نماینده معترض به دریافت ارز دولتی توسط فوتبالیست‌ها کوتاه نمی‌آید

ارتباط فوتبال و گرانیِ مرغ

ارتباط فوتبال و گرانیِ مرغ
بهناز میرمطهریان
بهناز میرمطهریان

عضو هیأت رییسه مجلس دلیل توییت جنجالی‌اش درباره فرهاد مجیدی را رسیدگی به وضعیت تخصیص ارز دولتی می‌داند. وقتی این ارز به جای رسیدن به دست مرغدار و مزرعه‌دار به افراد مشهور و فوتبالیست‌ها می‌رسد، جامعه را با گرانی‌ها و بحران‌هایی نظیر بالا رفتن قیمت مرغ مواجه می‌کند.

سه‌شنبه گذشته(27 آبان) بود که توییت احمد امیرآبادی فراهانی، عضو هیأت رییسه مجلس شورای اسلامی درباره تخصیص ارز دولتی که مدعی شده بود فرهاد مجیدی ارز دولتی دریافت کرده است، منتشر شد و حسابی جنجال به پا کرد. از یک طرف فرهاد مجیدی منکر این موضوع شد و گفت از این نماینده مجلس شکایت خواهد کرد. از طرف دیگر امیرآبادی فراهانی از این شکایت استقبال کرد و گفت که اسنادش را به دادگاه تحویل خواهد داد. البته در این میان تأییدیه‌هایی هم از وزارت صمت مبنی بر مراجعه فرهاد مجیدی منتشر شد که او برای شرکتی که به اسم خودش نبوده درخواست ارز دولتی داشته است. با همه این تفاسیر اما در طول هفته‌ای که گذشت بانک مرکزی هیچ واکنشی نسبت به این موضوع نشان نداد و از منابع آگاه خبر رسید که بانک مرکزی برای دوری از حواشی و تنش‌ها، این موضوع را نه تأیید می‌کند و نه تکذیب. این اما پایان ماجرای دریافت ارز دولتی از سوی فوتبالیست‌ها نیست. چون همان‌طور که احمد امیرآبادی فراهانی پیش از این هم مدعی شده بود، او در حال پیگیری درباره وضعیت دیگر چهره‌های مشهور فوتبالی است که گفته می‌شود آن‌ها هم مثل فرهاد مجیدی ارز دولتی دریافت کرده‌اند. او دلیل این کارش را رسیدگی به وضعیت تخصیص ارزهای دولتی می‌داند که وقتی به جای رسیدن به دست مرغدار و مزرعه‌دار به افراد مشهور می‌رسد، جامعه را با گرانی‌ها و بحران‌هایی نظیر بالا رفتن قیمت مرغ مواجه می‌کند.

 

چرا اسم فرهاد مجیدی مطرح شد؟

احمد امیرآبادی فراهانی، در گفت و گو با خبرنگار ایران ورزشی دلیل نام بردن از فرهاد مجیدی را در عین حال که افراد زیادی از چهره‌های سرشناس هستند که ارز دولتی دریافت می‌کنند، این‌طور بیان می‌کند: «بنده درباره ایشان استعلام کردم و پاسخ استعلام را که دریافت کردم، از ایشان نام بردم. حرف بنده این است که دلار 4200 تومانی در کشور موجب مفسده شده است. حتماً باید دولت و مجلس برای این موضوع فکری کنند. ورزشکاران و افراد معروف سیاسی همه باید مراقبت کنیم که کار خودمان را انجام دهیم. کسانی که محبوبیت پیدا کرده‌اند باید به کار خودشان برسند. این افراد از امکانات این کشور استفاده کرده‌اند و خودشان را به اینجا رسانده‌اند. نباید به خاطر معروفیت‌شان به دیگران لطمه وارد کنند.»

او می‌گوید: «مردم باید بدانند که وقتی من به عنوان نماینده مجلس چندین بار پیشنهاد می‌دهم که به جای تخصیص ارز دولتی، کالابرگ به دست مردم برسد، چرا این اتفاق نمی‌افتد؟ اگر این ارز 4200 تومانی به نهادهای مرتبط داده شود و نظارت دقیقی بر آن باشد، مشکلاتی مثل گرانی یا کمیابی برخی کالاها اتفاق نمی‌افتد. اگر این ارز دولتی به دست مرغدار رسیده بود، الان مرغ 40 هزار تومان نمی‌شد. صحبت بنده این است که ارز دولتی باید به دست اهلش برسد، نه چهره‌های معروف و مشهور.»

 

درخواست پیگیری از سازمان بازرسی و دادستانی تهران

حالا که فرهاد مجیدی قصد شکایت از این نماینده مجلس را دارد چه سرانجامی در انتظار این ماجرا قرار دارد؟ آیا امیرآبادی می‌تواند با اسنادی که در اختیار دارد دادگاه را متقاعد کند که ادعایش درست بوده؟ آیا در صورت درست بودن ادعای او، مجیدی هم متخلف محسوب می‌شود؟ در این بین تکلیف کسانی که با تخصیص ارز دولتی به او موافقت کرده‌اند، چه می‌شود؟ احمد امیرآبادی فراهانی در پاسخ به این سوالات می‌گوید: «من همان روز هم گفتم که فرهاد مجیدی شکایت کند و دادگاه باقی موارد را مشخص می‌کند. دادگاه این پرونده را به هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان ارجاع می‌دهد. اگر این هیأت تشخیص دهد که این موارد جزء وظایف نمایندگی‌ام بوده که این موضوع دیگر پیگیری نمی‌شود اما اگر این هیأت تشخیص دهد که پیگیری این مورد جزء وظایف نمایندگی من نبوده، آن وقت من اسنادم را به دادگاه ارائه می‌دهم.»

او توضیح می‌دهد: «البته که در همین راستا اسنادم را برای سازمان بازرسی و دادستانی تهران فرستاده‌ام تا به این موضوع رسیدگی شود که چرا درخواست فرهاد مجیدی و امثال او در کمیته تخصیص ارز مطرح شده است؟ باید کسانی که دستور تخصیص این ارز را داده‌اند هم پاسخگو باشند.»

امیرآبادی درباره اینکه آیا ممکن است مجیدی متخلف شناخته شود می‌گوید: «این بستگی به تشخیص دادگاه و سازمان بازرسی دارد. ممکن است بگویند که او فقط مراجعه کننده بوده و تخلف اصلی را کسانی مرتکب شده‌اند که با تخصیص ارز به او موافقت کرده‌اند.»

 

توسل نمایندگان به فوتبال برای معروف شدن؟

بعد از ادعای این عضو هیأت رییسه مجلس شورای اسلامی، بسیاری از طرفداران فرهاد مجیدی یا دیگر اهالی فوتبال، صحبت‌های این نماینده مجلس را استفاده از فوتبال برای برد رسانه‌ای بیشتر یا شناخته‌تر شدن می‌دانستند. این موضوعی است که خیلی از کاربران فضای مجازی در قالب نظرهایی زیر توییت احمد امیرآبادی فراهانی مطرح کردند. او اما درباره این اظهارنظرها می‌گوید: «برای من مهم این است که کاری که می‌کنم به نفع مردم باشد. افرادی مثل من که تا کنون 3 دوره رأی اول حوزه انتخابی‌اش بوده است، چه نیازی به معروف شدن دارد؟ من نماینده ملت هستم. مگر فرهاد مجیدی هم نماینده ملت است؟ نه مجیدی می‌خواهد از کنار من به مشهوریت برسد و نه من می‌خواهم از طریق او شناخته شوم. اگر او زحمت کشیده و در عرصه فوتبال موفق شده است، ما هم از این طرف با مردم بودیم و مردم به ما رأی داده‌اند. به طور کلی معتقدم که طرح این مسئله قشنگ نیست. ضمن اینکه وقتی مشهور می‌شویم نباید از اینکه زیر ذره‌بین قرار می‌گیریم ناراحت شویم.»

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.