یکشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۱


کلمات کلیدی
دل نوشته هایی از احوالات ورزش

مردان « بزرگ » ورزش ، « بزرگی » کنند

مردان « بزرگ » ورزش ، « بزرگی » کنند
فرامرز سنگینی
فرامرز سنگینی

اگر لازم است برای رفع این نگرانی ها و هموار کردن ناملایمات و باز کردن گره های بعضاً کور ورزش کشور ، چراغ دست گرفته ، در تاریکی ، به دنبال « بزرگ » ترها ، بگردیم ، شک نکنید ، بگردید .

ورزش ایران زمین ، بحران های اندکی را پشت سر نگذاشته ، مثل هر پدیده ای دیگر در جامعه ، ورزش هم طی سالهای اخیر ، دستخوش تحولات و تغییرات و دگرگونی هایی ، گاه پر خطر بوده است  .
چالش های عظیمی  ، که هر یک از آنها ، می توانست ، نسخه ورزش و برخی رشته های ورزشی را تا مدت های مدید ، بپیچد و ببندد ، که خوشبختانه با درایت ، تدبیر و دور نگری « بزرگ » ترهایی از جنس ورزش ، مدیریت ، عشق ، فروتنی ، تواضع  ، خویشتنداری و ... ، مصیبت های ورزش ، ختم به خیر می شد .
... و امروز هم چقدر به بزرگتر و بزرگتری کردن در ورزش نیازمندیم .
اگر امروز ، فدراسیون های ورزشی ما هر کدام شان ، سرتا پا حاشیه و چالش و مشکل درون مرزی و برون مرزی دارند ؟
اگر امروز ، مدیران ارشد فدراسیون های ورزشی ما با دیگر مدیران صاحب عنوان در وزارت ورزش و جوانان و کمیته ملی المپیک درگیر هستند و بگو مگوی های لفظی دارند ؟
اگر امروز ، توی روز روشن و جلوی چشمان میلیون ها ایرانی مسوول و غیر مسوول ، ورزشی و غیر ورزشی ، ارزشمند ترین قهرمانان رشته های پایه و پر مدال ما به جبر ، خانه نشین می شوند و از صحنه رقابت ها منزوی و تحت فشار قرار می گیرند و ... و یا نیروهای فنی و متخصص و عاشق و کاربلد در حوزه‌های مختلف از جمله مدیریتی ، اجرایی ،  مربیگری و داوری ترک وطن می کنند و یا در همین کشور به کناری گذارده می شوند و سرمایه ای ملی _ میهنی ، نابود می شود ؟ برای این است که مردان بزرگ ورزش ما « بزرگ » تری نمی کنند .
برای این است که مردان با تدبیر و نیک نهاد و نیک اندیش و مصلح و آینده نگر ، بزرگتری نمی کنند !!
صد البته ، من کمترین شاگرد این عرصه می نویسم که ورزش ما بزرگتر دارد ، مدیر و مدبر و ... دارد .
همین الان ، ورزش کشور ما ، چه در قامت کارشناس و مدیر شاغل در وزارت ورزش و جوانان و چه در کمیته ملی المپیک و چه در قامت پیشکسوت و موسپید و مدیر سابق و اسبق ، دستش پر است از مرشد و ریش سفید .  اما صد افسوس ، آنچه که امروز شاهد آن هستیم ، این معنا را می دهد ، که بزرگان ورزش ما ، راهنمایی و ریش سفیدی نمی کنند .
چرا ؟
چرا و به چه دلیل ، همه آنهایی هم که بودند ، هر یک به شکلی ، به شیوه ای و به ترفندی کنار زده شدند و منزوی ، و آنها که هستند ، شاید دست و پا بسته از چارچوب ها ، فقط نگرانند و نظاره گرند .
در نهایت ادب و احترام ، توقع زیادی نیست ، اگر از بزرگتر های مان بخواهیم به این چالش‌ها ورود کنند و مصیبت های ریز و درشت ورزش کشور را التیام بخشند و ختم به خیر کنند .
علاقه مندان ، دلسوزان و عاشقان ورزش و عرصه زیبای تربیت بدنی ، حتی اگر لازم است برای رفع این نگرانی ها و هموار کردن ناملایمات و باز کردن گره های بعضاً کور ورزش کشور ، چراغ دست گرفته در این تاریکی ، به دنبال « بزرگ » ترها ، بگردیم ، شک نکنید ، بگردید .

دفتر دوم

سه شنبه هفته گذشته ( یازدهم مرداد ماه ) و در جریان برگزاری مراسم رونمایی از دستاوردهای تاریخ شفاهی ورزش ایران در محل سالن استاد فارسی آکادمی ملی المپیک با حضور جمع ارزشمندی از اسطوره های ورزش ایران زمین ، وزیر ورزش و جوانان و همچنین رییس کمیته ملی المپیک به ایراد سخن پرداختند که عصاره کلام هر دو مقام بالای ورزش کشور ، محترم نگه داشتن ریشه های ورزش و حفظ حرمت و احترام و قدر شناسی از بزرگترهای این پدیده مهم اجتماعی بود .
موضوع « لازمه » ای که کم و بیش ، خدشه دار شده است .
در اینجا ، از کلام آن دو مقام عالی ، وام گرفته و به یک کلام عرض می کنیم ، هر گونه تخریب شخصیت های ورزشی ، ترور اخلاقی و معنوی فعالین این حوزه ، در جایگاه های مختلف فنی ، اجرایی و مدیریتی ، نکوهیده و ناپسند و دور از شأن جامعه ورزش است که با بسط و گسترش آن ، آنچیزی که باقی می ماند ، ورزش « نامی » است که بر هیچ ستونی استوار نیست .
... و باقی ، بقای شما .

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.