دوشنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۱

حکایت یک استوری جنجالی و ابهام‌ها

دیکتاتوری فدراسیون فوتبال علیه ملی‌پوشان؟

دیکتاتوری فدراسیون فوتبال علیه ملی‌پوشان؟

به گزارش ایران ورزشی ؛ استوری بازیکنان تیم ملی فوتبال و بیان این خواسته مشخص از دو نماینده مجلس برای دخالت نکردن در امور فوتبال، فارغ از اینکه چقدر با اقدام آنها برای مذاکره با دولتی‌ها به خاطر پاداش و یا درخواست تغییر سرمربی متناقض است اما مطالبه‌ آنهاست که کسی نمی‌تواند مانع بیانش شود. شاید اگر جنگ قدرت در فدراسیون فوتبال بین ماجدی و تاج تا این حد بالا نگرفته بود و موضوع صلاحیت تاج برای ریاست مجدد در فدراسیون فوتبال تا این اندازه محل بحث نبود، امروز طور دیگری به این استوری‌ها و درخواست‌ها نگاه می‌کردیم.

استوری مشترک چند تن از بازیکنان تیم ملی و درخواست‌شان از نمایندگان مجلس برای دخالت نکردن در امور مربوط به فوتبال، یکی از پربحث‌ترین رویدادهای فوتبالی روزهای اخیر بود. موضوعی که در کمال تعجب در روزهای تعطیلی روزنامه‌ها، از سوی سایت‌های خبری هم آن‌طور که باید و شاید به آن پرداخته نشد. طوری که متن استوری مشترک تعدادی از بازیکنان تیم ملی، روی خروجی هیچ یک از سایت‌های خبری به جز ورزش 3 قرار نگرفت! خبرگزاری فارس هم به انتشار آن تنها در کانال تلگرام اکتفا کرد! در عوض همه سایت‌ها مصاحبه‌های کامرانی‌فر و استیلی در نکوهش این اقدام را پوشش دادند که این به خودی خود، متناقض با اصل بی‌طرفی رسانه است!
اینجا به مرور وقایعی می‌پردازیم که در روزهای اخیر حول محور موضوع اعتراض بازیکنان تیم ملی از دخالت نمایندگان مجلس در روند انتخابات ریاست فدراسیون فوتبال رخ داده.

ماجرا از تهدید مجلس شروع شد
انتخاب نصرالله پژمانفر به‌عنوان رئیس کمیسیون اصل 90، به‌عنوان دشمن شماره یک مهدی تاج، درست در بحبوحه ثبت‌نام نامزدهای انتخابات فدراسیون فوتبال، از موضع‌گیری‌های پرتنش مجلس برابر انتخابات فدراسیون فوتبال خبر می‌داد. احسان قاضی‌زاده به‌عنوان عضو فراکسیون ورزش مجلس برخلاف مهدی فروردین، رئیس این فراکسیون، مصاحبه‌های تندی علیه مهدی تاج کرد و به پرونده‌‌ قضایی اشاره داشت که بابت قرارداد ویلموتس هنوز برای تاج و اعضای هیأت رئیسه‌اش باز است.
با این حال اما صحبت‌های نصرالله پژمانفر، رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی در برنامه تلویزیونی سلام صبح بخیر، شروع جریان تازه‌ای در جنگ نامزدهای انتخاباتی برای ریاست فدراسیون فوتبال بود. او در این مصاحبه رسماً تهدید کرد که اگر مقصران پرونده ویلموتس تأیید صلاحیت شوند، انتخابات فدراسیون فوتبال را باطل می‌کند! او درباره دلیل رسیدگی نشدن به این پرونده تاکنون، گفت: «به ما اعلام کردند که اگر شما ورود کنید، این به معنای دخالت حاکمیت و دولت در فوتبال است و پرونده مسیرش عوض می‌شود و جریمه به ما تعلق می‌گیرد. در آن جلسه قول دادند که تلاش خواهند کرد تا تبرئه شویم و هیچ جریمه‌ای به این موضوع نباشد، به شرط اینکه دستگاه‌های نظارتی سکوت کنند ولی این حیله بود که در این مسأله انجام شد و نتیجه آن رأی قطعی و ضرر و زیان هنگفت بود.»

چرا استوری بازیکنان شائبه برانگیز شد؟
صحبت‌های پژمانفر این پیام را به فوتبال می‌داد که در کمتر از 4 ماه مانده تا جام جهانی، قرار نیست تیم ملی و بازیکنانش رنگ آرامش را ببینند و بلاتکلیفی برای ریاست انتخابات فدراسیون فوتبال می‌تواند ادامه‌دار شود. از این منظر اگر به ماجرا نگاه کنیم، نگرانی و دغدغه بازیکنان تیم ملی برای آنچه پیش رو دارند، منطقی به نظر می‌رسد. بخصوص که در داستان انتخابات ریاست فدراسیون فوتبال، هر قشری شرایط خود را در نظر می‌گیرد. شاید برای این تعداد از بازیکنان تیم ملی، آرامش و نظمی که آنها در طول مدت ریاست تاج در تیم ملی تجربه می‌کردند، چربیده به فاجعه‌ای که بابت قرارداد ویلموتس برای تیم ملی به وجود آورد که حالا با انتشار این استوری برای بازگرداندن آرامش به فوتبال به نوعی حمایت از فوتبال را به حمایت از تاج گره زده‌اند.
آنها با تأکید بر نام دو نماینده مجلس (احسان قاضی‌زاده هاشمی و نصرالله پژمانفر) که مقابل تاج ایستاده‌اند، از آنها خواستند که به جای تصمیم‌گیری درباره فوتبال، وقت‌شان را صرف معیشت و مشکلات اقتصادی مردم کنند و اجازه دهند فوتبالی‌ها درباره فوتبال تصمیم بگیرند.
انتشار این استوری در صفحه اینستاگرام مهدی طارمی، علیرضا جهانبخش و چندی دیگر از بازیکنان که در شورش اینستاگرامی قبل علیه اسکوچیچ موضع‌گیری کرده بودند، این شائبه را جدی‌تر مطرح می‌کرد که این درخواست هم در راستای همان قبلی مبنی بر تغییر سرمربی تیم ملی فوتبال شکل گرفته است و بعید نیست وعده‌ای مبنی بر این تغییر از سوی تاج در میان باشد. این شائبه وقتی جدی‌تر شد که سردار آزمون که در انتشار این استوری، بقیه بازیکنان را همراهی کرده بود، استوری خود را حذف کرد.
 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.