دوشنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۱

رقابت ۳ نامزد برای ریاست فدراسیون فوتبال

نگرانی‌های تاج، تلاش ماجدی و سکوت محمدی

نگرانی‌های تاج، تلاش ماجدی و سکوت محمدی

بالاخره بعد از یک دوره پرتنش و پربحث درباره تأیید صلاحیت‌ نامزدهای ریاست فدراسیون فوتبال، کمیته بدوی انتخابات، اسامی نهایی تأیید صلاحیت‌ شده‌های انتخابات 8 شهریور را اعلام کرد. آن هم در شرایطی که اعلام این اسامی پایان بحث‌ها نبوده و احتمالاً تا زمان برگزاری انتخابات کشمکش میان اهالی فوتبال بر سر نامزدها ادامه خواهد داشت.

براساس اطلاعیه‌ای که بامداد چهارشنبه روی خروجی سایت فدراسیون فوتبال قرار گرفت؛ اسامی تأیید صلاحیت‌ شده‌های انتخابات پیش رو، به ترتیب زیر خواهد بود:
مهدی تاج (ریاست)، مهدی محمدنبی(نایب اول)، منصور قنبرزاده(نایب دوم)
میرشاد ماجدی(ریاست)، عباس صوفی(نایب اول)، محمد‌صادق درودگر(نایب دوم)
عزیزالله محمدی(ریاست)، علی فتح‌الله زاده(نایب اول)، محمدرضا کافی(نایب دوم)
در پست نماینده مدیران عامل باشگاه‌ها هم نفرات زیر تأیید صلاحیت شدند:
الهام بصیرنیا (شهرداری سیرجان)، حسین پرویزی (باشگاه خوشه طلایی ساوه)، اسماعیل حیدرپور (شهرخودرو)، رضا درویش (پرسپولیس)، محمد رجاییان (آلومینیوم اراک)، محمدرضا ساکت (سپاهان اصفهان)، حمیدرضا گرشاسبی (فولاد خوزستان)

اعتراض رد صلاحیت شده‌ها
شب قبل از اعلام تأیید صلاحیت‌ شده‌های نهایی، کمیته استیناف رأی کمیته بدوی مبنی بر رد صلاحیت امیررضا واعظ آشتیانی، علیرضا اسدی و محمد آخوندی را تأیید کرد و به این وسیله این سه نامزد به‌دلیل نداشتن 5 فرم تأییدیه اعضای مجمع، از گردونه رقابت کنار گذاشته شدند. هرچند این تصمیم استیناف باز هم اعتراض واعظ آشتیانی را در پی داشت و او معتقد بود که حقش در روز روشن ضایع شده است اما در عین حال بر این نکته تأکید کرد که برای احقاق حقش به مراجع بین‌المللی مراجعه نمی‌کند.
البته که بنا به تأکید خود فدراسیون فوتبال در اطلاعیه منتشر شده است، حین ثبت‌نام بابت این موضوع از همه نامزدها تعهد گرفته می‌شود. درست مثل همین حالا که نامزدهای تأیید صلاحیت شده باید تعهدنامه‌ای را امضا کنند که در آن قید شده از هر اظهارنظر تنش‌زا خودداری می‌کنم و در صورت مشاهده هر تخلف انتخاباتی آن را به‌صورت کتبی و محرمانه در اختیار مسئولان فدراسیون قرار می‌دهم!

خطرات تأیید صلاحیت تاج
در شرایطی که حتی تا روز سه‌شنبه و پیش از برگزاری جلسه کمیته انتخابات برای اعلام تأیید صلاحیت شده‌های نهایی، همچنان گمانه‌زنی‌هایی درباره رد صلاحیت مهدی تاج و منصور قنبرزاده شنیده می‌شد اما این دو نفر هم تأیید صلاحیت شدند و تنور رقابت انتخاباتی میان تاج و ماجدی داغ می‌ماند.
با تأیید صلاحیت تاج اما دو نگرانی اساسی همچنان وجود دارد. اول اینکه تاج به خاطر قرارداد ویلموتس در مراجع قضایی پرونده باز دارد. در روزهای گذشته گزارشی در رسانه‌ها منتشر شده بود که به موضع فدراسیون جهانی فوتبال در این رابطه تأکید داشت و نوشته بود: «فیفا در دستورالعمل بررسی صلاحیت افراد جهت شرکت در انتخابات و در موضوع تعیین صلاحیت نامزدهای ریاست به صراحت تأکید دارد، افرادی که دارای پرونده‌های قضایی در جریان هستند و به طور رسمی متهم شده‌اند یا اقدامات قضایی موقت علیه آنها آغاز شده، دارای شرایط لازم برای تأیید صلاحیت و حضور در انتخابات نیستند.»
با توجه به خودداری کمیته بدوی انتخابات برای استعلام‌گیری از فیفا درباره وضعیت تاج، این نگرانی همچنان وجود دارد که در صورت گزارش این موضوع به فیفا، با آن برخورد شود.
از طرف دیگر هنوز تهدید نصرالله پژمانفر، رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس از یاد اهالی فوتبال نرفته است که گفته بود در صورت تأیید صلاحیت تاج، انتخابات فدراسیون فوتبال را باطل می‌کند و هرچقدر هم بگوییم با این حرکت احتمال تعلیق فوتبال ایران جدی است اما باز هم نمی‌توان از این تهدید براحتی گذشت.

ماجدی و قدرت سرپرستی
میرشاد ماجدی در کمال آرامش کارش را پیش می‌برد. قدرت را در دست دارد و ترکیب مجمع را هم در هفته‌ها و ماه‌های گذشته به شکلی تغییر داده که مخالفان اصلی‌اش حذف شوند و موافقانش در ترکیب قرار بگیرند تا تعداد آرایش در انتخابات 8 شهریور افزایش یابد. اینکه تعدادی از بازیکنان تیم ملی فوتبال علیه او موضع‌گیری کرده‌اند هم البته برایش اهمیت چندانی ندارد و آنها را هم بواسطه استیلی و کامرانی‌فر تهدید کرده که سرشان به کار خودشان باشد و در تعیین سرمربی و رئیس فدراسیون دخالتی نکنند. بیشتر هم بخواهند اعتراض کنند، احتمالاً تصمیم‌های دیگری درباره‌شان می‌گیرد. با این حال اما خیلی‌ها همچنان هستند که معتقدند با همه نقدهایی که به تاج وارد می‌شود باز هم در کنار نبی و قنبرزاده، ترکیب قدرتمندتری نسبت به ترکیب ماجدی، صوفی و درودگر دارد.
همین نکات هم هست که تنور انتخابات فدراسیون فوتبال را داغ نگه می‌دارد و نتیجه را غیرقابل پیش‌بینی!

ZOOM
ادامه سکوت عزیز محمدی


با اینکه عزیز محمدی وعده داده بود که مصاحبه را به بعد از اعلام اسامی تأیید صلاحیت شده‌ها موکول کرده اما هنوز خبری از اظهارنظر از سوی او نیست. هنوز هیچکس از برنامه‌های او خبر ندارد و معلوم نیست که در طول این مدت برای جلب آرای اعضای مجمع چه اقداماتی انجام داده است؟ به هرحال با اینکه همه رؤسای هیأت‌های فوتبال خاطرات خوبی از دوران حضور او در سازمان لیگ به خاطر دارند اما تردید درباره نتیجه عملکرد او در سطح بین‌المللی و تصمیم‌گیری برای کل فوتبال ایران همچنان پابرجاست.

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.