یکشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۱

جلسه سرنوشت‌ساز با حضور مسئولان فدراسیون فوتبال

امروز، صدور رأی نهایی درباره ورود زنان به ورزشگاه

امروز، صدور رأی نهایی درباره ورود زنان به ورزشگاه

روزنامه ایران ورزشی روز چهارشنبه، جلد خود را به اعلام این خبر همراه با این سؤال اختصاص داد که «بانوان از هفته دوم در ورزشگاه‌ها؟» در ادامه در یک خط توضیح داده بودیم: «خبر اختصاصی: منابع خبری گزارش داده‌اند احتمالاً از هفته دوم لیگ برتر فوتبال، بخش‌هایی از ورزشگاه‌ها به بانوان اختصاص خواهد یافت.» در ادامه این جریان و در شرایطی که هفته اول لیگ بدون تماشاگر برگزار شده، نگاهی داریم به اقداماتی که برای فراهم کردن بستر حضور زنان از هفته آینده، از سوی مسئولان در حال پیگیری است.

بلافاصله بعد از اینکه بلیت‌فروشی بازی استقلال – سپاهان به‌دلیل نقص سامانه بلیت‌فروشی متوقف شد، شاهدان ماجرا گواهی دادند که هیچ نقصی در کار نبوده و سامانه بلیت‌فروشی بهتر از همیشه کار می‌کرده. خیلی زود هم یاد اهالی فوتبال به نامه‌ای افتاد که فیفا درباره ورود زنان به ورزشگاه‌ها خطاب به فدراسیون فوتبال ارسال کرده بود. حالا دیگر حتی تردیدی نبود که برگزاری بازی‌های هفته اول در غیاب تماشاگران، از ترس ذره‌بین فیفا روی سکوی ورزشگاه‌های ایران برای یافتن نشانی از زنان در کنار مردان است.
فدراسیون فوتبال هم که پاسخی برای غیبت ادامه‌دار نداشت، ترجیح داد به رسم چند مسابقه ملی که به بهانه کرونا ورود تماشاگران را ممنوع کرده بود و از زیر تیغ سختگیری فیفا در این رابطه گذشته بود، گذر کند.
از مسئولان فدراسیون فوتبال هم که صحت ماجرا را جویا می‌شدیم، بدون هیچ توضیحی می‌گفتند: «چو دانی و پرسی سؤالت خطاست!» بعد هم با عبارت‌هایی چون «حساسیت‌های موجود» یا «مشکلات دیگر»، غیرمستقیم به‌دلیل اصلی ممنوعیت حضور تماشاگران صحه می‌گذاشتند.
با این وضعیت اما نمی‌توان لیگ را ادامه داد. تا چه زمانی قرار است سامانه‌های بلیت‌فروشی مشکل فروش بلیت الکترونیکی داشته باشند؟ و تا چه زمانی قرار است ممنوعیت حضور تماشاگران در استادیوم را به خاطر شیوع کرونا بپذیریم وقتی همه سینماها و مراکز فرهنگی و عمومی بازگشایی شده‌اند؟ درست است که برگزاری بدون تماشاگر بازی‌های هفته اول، موجب گلایه برخی باشگاه‌ها مثل استقلال و گل‌گهر شده و هر دو درخواست کرده‌اند که بازی‌های برگشت آنها مقابل سپاهان و تراکتور هم بدون تماشاگر برگزار شود اما مسئولان فدراسیون فوتبال چاره‌ای ندارند جز اینکه ظرف روزهای آینده، موضع قاطع خود را درباره ورود زنان به ورزشگاه‌ها مشخص کنند.
یکی از مسئولان مربوطه که نخواست نامش فاش شود، به خبرنگار ایران ورزشی در این رابطه گفت: «ساعت 10 صبح روز شنبه (امروز) جلسه‌ای با حضور مقامات عالی‌رتبه و مسئولان فدراسیون فوتبال برگزار می‌شود تا تصمیم‌گیری نهایی درباره حضور زنان در ورزشگاه‌ها انجام شود. ما نمی‌توانیم این بلاتکلیفی را بیش از این ادامه دهیم و باید پاسخ روشنی در این رابطه به فیفا بدهیم. موضع فدراسیون فوتبال روشن است و همه می‌دانند که موافق این موضوع است اما می‌دانید که در این تصمیم‌گیری فقط فدراسیون فوتبال دخیل نیست. در این جلسه اما مشخص می‌شود که با تصمیم فدراسیون فوتبال موافقت می‌شود یا نه؟ اگر موافقت شود که بلافاصله اقدامات لازم برای فراهم کردن زیرساخت‌های لازم جهت حضور زنان در ورزشگاه فراهم می‌شود و اگر هم موافقت نشود، باید ریسک این مخالفت را به جان بخریم و منتظر واکنش فیفا باشیم.»
با این وضعیت و در شرایطی که فوتبال ایران از هر نظر تحت فشارهای مختلف قرار دارد و از طرفی آشفته‌بازار فدراسیون فوتبال و تیم ملی، نگرانی‌ها و تنش‌های بسیاری در فوتبال ایران پدید آورده، بعید است که مسئولان با مخالفت صددرصدی با حضور زنان در ورزشگاه‌ها، به استقبال چالش تازه‌ای در فوتبال ایران بروند که ممکن است تبعات جبران‌ناپذیری برای ما داشته باشد. آن هم در آستانه جام جهانی قطر!
از طرف دیگر فدراسیون فوتبال تصمیم دارد، در صورت کسب مجوز نهایی برای حضور زنان، این پروسه را به‌صورت چند فاز و پلکانی به اجرا درآورد. در فاز اول، ورود زنان به ورزشگاه آزادی مجوز می‌گیرد و در فازهای بعدی به ترتیب شهرستان‌هایی که زودتر زیرساخت‌های لازم را برای ورود زنان فراهم کنند، می‌توانند میزبان آنها باشند. با این برنامه‌ریزی، به نظر می‌رسد فرصت کافی برای فراهم کردن زیرساخت‌ها و فرهنگ‌سازی برای این منظور فراهم شود و مخالفتی وجود نداشته باشد.

چالش مهم فدراسیون

جلسه سرنوشت‌ساز امروز (شنبه) بالاخره تکلیف ورود زنان به ورزشگاه‌های ایران را روشن خواهد کرد. فدراسیون فوتبال چاره‌ای ندارد که بلاتکلیفی در این زمینه را به پایان ببرد و موضع قاطع خود را در روزهای آینده به فیفا اعلام کند. به همین دلیل جلسه امروز با مقام‌های عالی درباره ورود زنان به ورزشگاه‌ها، پاسخ نهایی فدراسیون فوتبال را تعیین می‌کند و البته آینده فوتبال ایران را!

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.