یکشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۱

تناقض عجیب در انتخاب داور مجمع

قربانی با تهدید از مجمع کنار گذاشته شد

قربانی با تهدید از مجمع کنار گذاشته شد

کمتر از یک ماه به انتخابات رئیس فدراسیون فوتبال ایران باقی مانده است و هر روز حاشیه‌های آن بیشتر از قبل می‌شود. در این مدت ظاهراً اتفاقات عجیبی رخ داده که باعث اعتراض برخی‌ها شده. یکی از این اتفاقات، تغییر ناگهانی ۲ رئیس هیأت فوتبال استانی است که گفته می‌شود از طرفداران مهدی تاج بودند و به همین دلیل میرشاد ماجدی سرپرست فعلی فدراسیون برای بالا بردن شانس خود، آنها را تغییر داد. شاید باور این مسأله سخت باشد اما حالا اتفاقات دیگری رخ داده که نشان می‌دهد هر اتفاقی ممکن است در مجمع رخ دهد.
طبق اساسنامه فدراسیون فوتبال، در مجمع انتخاباتی باید یک داور به عنوان نماینده داوران حضور داشته باشد. در همه جای دنیا، معمولاً از بین داوران زن و مرد تنها یک داور انتخاب می‌شود اما در ایران ظاهراً در این رابطه هم تفکیک صورت گرفته و از بین داوران زن یک نفر و از بین داوران مرد هم یک نفر حضور پیدا می‌کنند تا در مجمع حضور داشته باشند. بر این اساس، از بین داوران مرد، موعود بنیادی‌فر انتخاب شده و دلیل انتخابش هم غیبت علیرضا فغانی در ایران عنوان شده است. به هر حال انتخاب موعود بنیادی‌فر که یکی از بهترین داوران بین‌المللی فوتبال ایران است، هیچ اعتراضی را به دنبال نداشته است. اما در مقابل و در بین داوران زن، گلاره ناظمی داور فوتسال زنان، انتخاب شده است. گلاره ناظمی در سال‌های اخیر در تورنمنت‌های معتبر و بزرگ زیادی حضور داشته و بازی‌های مهمی را سوت زده اما با توجه به اینکه گلاره ناظمی داور فوتسال است و در اساسنامه فدراسیون فوتبال به صراحت آمده «داور فوتبال»، حالا یکسری شک و شبهه به وجود آمده است.
در مجمع ۳ خرداد ۱۴۰۱ که رأی نهایی به برکناری شهاب‌الدین عزیزی‌خادم داده شد، مهسا قربانی داور فوتبال زنان حضور داشت اما حالا یعنی حدود دو سه ماه بعد، در اتفاقی عجیب، قربانی از سوی حسن کامرانی‌فر دبیر فدراسیون فوتبال کنار گذاشته شد و گلاره ناظمی جای او را گرفته است. گفته می‌شود قربانی در این رابطه اعتراض داشت و معتقد بود در اساسنامه عنوان «داور فوتبال» آمده و باید داور فوتبال حضور داشته باشد نه فوتسال؛ اما او تهدید شد تا دیگر اعتراضی نداشته باشد.
در توجیه این مسأله هم گفته شد داوری که در جام جهانی سوت زده باشد انتخاب شده که در این رابطه هم تناقضات عجیبی وجود دارد. اگر قرار باشد حضور در جام جهانی ملاک باشد، نه بحث فوتبال و فوتسال و حتی فوتبال ساحلی، پس چرا موعود بنیادی‌فر که در جام جهانی حضور نداشت، انتخاب شد اما ابراهیم مهرابی‌‌افشار داور فوتسال که در جام جهانی فوتسال قضاوت کرد، حضور ندارد؟ با این شرایط اگر قرار باشد ملاک، قضاوت در جام جهانی باشد باید ابراهیم مهرابی‌افشار و گلاره ناظمی به عنوان نمایندگان داوران مرد و زن انتخاب می‌شدند که این اتفاق نیفتاد. اما اگر قرار باشد داور فوتبال حضور داشته باشد که در اساسنامه هم چنین آمده، موعود بنیادی‌فر و مهسا قربانی اصلی‌ترین گزینه‌ها هستند. دقیقاً مثل مجمع سوم خرداد که این نفرات حضور داشتند.
این تغییر حالا ابهامات زیادی را به وجود آورده است. گفته می‌شود در این رابطه حتی توصیه‌هایی درباره رأیی که باید برای انتخاب رئیس جدید فدراسیون فوتبال به صندوق انداخته شود، وجود دارد که همین مسأله هم باعث تغییرات در گزینه‌های نمایندگان داوری شده است که البته این موارد هنوز تأیید یا تکذیب نشده. پس اگر هر کدام از این داوران یعنی ابراهیم مهرابی‌افشار یا مهسا قربانی اعتراضی در رابطه با حضور نداشتن‌شان در انتخابات فدراسیون فوتبال داشته باشند و آن را به فیفا ببرند این مسأله می‌تواند منجر به ابطال انتخابات و حتی تعلیق فدراسیون فوتبال شود که باید دید تا زمان برگزاری مجمع، آیا نفرات به صورت قانونمند انتخاب می‌شوند یا با این ابهامات، شاهد برگزاری مجمع و انتخابات خواهیم بود.

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.