دوشنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۱

حال تان چطور است آقای تاج؟

چه خبر از مارک ویلموتس!

چه خبر  از مارک ویلموتس!
سیدمهدی فاطمی
سیدمهدی فاطمی

ʏᴀsɪɴ ᴍᴀsᴏᴜᴍɪ, [8/14/2022 2:05 AM]
حال تان چطور است آقای تاج؟!
چه خبر  از مارک ویلموتس؟!

✍️سید مهدی فاطمی

در میان سه گزینه نهایی انتخابات فدراسیون فوتبال نام مهدی تاج به چشم خورده و با توجه به پیش بینی و گمانه زنی ها شانس اصلی ریاست به حساب می آید!
این در حالی ست که  او از تجربه قبلی ریاست بر فدراسیون فوتبال نقطه ضعف بزرگی همچون قرارداد مارک ویلموتس را در کارنامه دارد.
فوتبال ایران البته کم از قراردادهای منعقده با خارجی‌ها لطمه نخورده است اما ترکمانچای ویلموتس روی همه آن قراردادهای
سیاه را سفید کرد!
ماجرای سرمربیگری کوتاه مدت مارک ویلموتس در تیم ملی ایران آیینه تمام نمایی از اهمال کاری، سوء مدیریت و دخالت عوامل بالایی و بیرونی در‌ ورزش ایران است. یک مربی بلژیکی که به شکلی کاملا بی‌ربط و نا‌متعارف  و به پیشنهاد موسسه فرهنگی ایران و هلند و با سفارش و پاراف مسعود سلطانی فر وزیر پر حاشیه وقت ورزش ایران با قراردادی سه ساله به ارزش  تقریبی هشت میلیون یورو به نیمکت تیم ایران رسید. هر چند بعد از افشای نقش آن موسسه در انتخاب این مربی، بیانیه ای صادر کرده و از دور خوردن و کنار گذاشته شدن از پروسه انتخاب ویلموتس خبر داده و گله مند هم بودند!
بهر شکل ویلموتس آمد و از تیم  موفق کارلوس کیروش با سابقه دوبار صعودمتوالی  به جام جهانی و صدرنشین هشت ساله فوتبال آسیا در رنگینگ فیفا مغلوبی تمام عیار ساخت!
با این مربی پر‌مدعا و نچندان خوشنام چیزی نمانده بود تا در همان مرحله اول مقدماتی حذف شویم؛ دو باخت برابر عراق و بحرین برای ما که فقط یک شکست مقابل ژاپن را طی همه آن سال‌ها مقابل نام تیم ملی فوتبال مان دیده بودیم خیلی عجیب و دور از ذهن بود اما با یک مربی خیلی معمولی و نسبتا ارزان به نام دراگان اسکوچیچ که پیشتر در لیگ های دسته اول و برتر ایران  مشغول به کار بود صعودی آسان و با اقتدار به جام جهانی را تجربه کردیم تا کلاه بر سر فوتبال ایران رفته در قرارداد ویلموتس بیشتر آزارمان دهد!
قرارداد ویلموتس با احتساب مالیات، بیمه و خسارات و ...تا امروز چیزی نزدیک به چهارصد -پانصد میلیارد تومان از بیت المال و بودجه ورزش ایران را بلعیده است. مسوول به هدر رفتن این مبلغ هنگفت کیست؟!آیا کسی به جز رئیس وقت فدراسیون فوتبال باید پاسخگوی چنین افتضاحی باشد؟!
کسی که به بهانه بیماری قلبی از سمت خود کناره گیری کرده بود اکنون معجزه رخ داده است که با گذشت سی ماه از آن استعفا و به رغم دستور اکید پزشکان مبنی بر دوری و پرهیز از استرس و هیجان دوباره سودای نشستن روی صندلی پر هیاهو و جنجال ریاست فدراسیون را دارد؟!
انتخابات هشتم شهریور ماه  چنانچه منجر به انتخاب دوباره مهدی تاج شود باید برای رای دهندگانی که نقش نماینده هشتاد میلیون ایرانی در پر طرفدار ترین رشته ورزشی ایران را بازی می کنند تاسف خورد! آنها به کسی رای اعتماد می دهند که آثار افتضاح قبلی اش هنوز پاک نشده  است. آنها اگر به منافع و مصالح ملی پایبند باشند نباید اشتباه مجمع سال ۱۳۹۵ را تکرار کنند که آزموده را آزمودن خطاست. تاج  وقتی جوان‌تر ، سالم و سرحال تر بود چه گلی به سر فوتبال ایران زد که حالا بزند؟! بخصوص آنکه بیماری قلبی هم به وضعیتش اضافه شده است!
آنها که او را در قیاس با دو‌گزینه دیگر انتخاب بد از بدتر می‌دانند پاسخ دهند، کسی که خود مجری افتادن فوتبال ایران در سراشیبی سقوط بوده چگونه می تواند منجی این کشتی به گل نشسته باشد؟! کافی‌ست به یک قلم از اقداماتی که برای بازگشت او به فدراسیون صورت گرفته توجه کنید تا همه چیز دستگیرتان شود؛
در شرایطی که تیم ملی فوتبال جام جهانی قطر را در پیش داشته و بیشتر از هر زمان دیگری به آرامش، اتحاد و همدلی نیازمند است جریانی عجیب بازیکنان را مجبور به بیانیه نویسی و مداخله در مجادلات پیش آمده کرده و باعث مقابل هم قرار گرفتن بعضی از ستاره های تیم می‌شود. کدام مسوول دلسوز و با صداقت و سلامتی حاضر است برای رسیدن به هدف خود از بازیکنان تیم ملی بهره کشی کرده و در آستانه مهم‌ترین رویداد ورزشی سال انضباط و اتحاد تیم ملی را فدای منافع شخصی خود کند؟!
مهدی تاج از فوتبال نردبانی ساخته برای بالا رفتن و پیشرفت تا جایی که امروز نایب رییس کنفدراسیون آسیاست، عنوانی دهان پر کن اما وقتی میزبانی‌های مختلف از تیم های ملی و باشگاهی ما را می گرفتند یا استقلال و پرسپولیس را از جام باشگاه ها کنار گذاشتند کدام واکنش و اقدام مثبت از ایشان را شاهد بودیم؟ا
حضور  او در AFC اگرچه عایدی و منفعتی برای فوتبال ایران  نداشته اما برای تاجری مثل تاج که از هیچ فرصتی برای ارتقا بخشیدن به بیزینس خود نمی گذرد آنقدر دلچسب، مفید و سودمند بوده که بی توجه به توصیه پزشکان و بی ‌تفاوت نسبت به انتقادات درستی که علیه عملکرد فاجعه بار او در گذشته وجود دارد باز هم به دنبال استقرار مجدد در ساختمان سئول شده است. همان جا که سندش را پشت قباله ویلموتس انداخته و بر باد داد!

متاسفانه سالهاست فوتبال ایران به دست جریاناتی خاص افتاده و اهل فن و کارشناسان مجرب و فوتبالی‌های تحصیل کرده و توانمند منزوی شده اند. منافع فردی و گروهی بر مصالح ملی و همگانی ارجحیت یافته و فضایی تاریک و آینده ای مبهم را پدید آورده اند. برون رفت از این فضا ممکن نیست مگر با ایجاد اعتماد و شفاف سازی برای ترغیب چهره‌های شاخص و مطرح به حضور پر رنگ در عرصه مدیریتی فوتبال و جایگزینی‌شان با همه غیرفوتبالی‌های چسبیده و سفارشی!

به نظر شما فوتبالی های اصیل و رنج برده و خاک خورده ایران راضی به سپردن سکان فوتبال به نفراتی همچون مهدی تاج و ... می شوند؟!

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.