دوشنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۱


7 نکته از هفته اول لیگ بیست و دوم

بیماری‌های موروثی فوتبال از لیگی به لیگ دیگر

بیماری‌های موروثی فوتبال از لیگی به لیگ دیگر
آرمن ساروخانیان
آرمن ساروخانیان

به گزارش ایران ورزشی؛ در هفته اول لیگ بیست و دوم ایرادهایی به چشم آمد که نشان می‌دهد سازمان لیگ، باشگاه‌ها، مربیان، بازیکنان و حتی تلویزیون برای شروع مسابقات آماده نبودند. بیشتر این مشکلات در بخش سازماندهی و برگزاری مسابقات است و تعدادی هم به مباحث فنی برمی‌گردد.
هفته‌های بعدی لیگ خیلی زود از راه می‌رسد و احتمالاً تنها بخشی از این مشکلات برطرف خواهد شد و تعدادی که از ادوار قبلی لیگ به ارث رسیده همچنان چسبیده به فوتبال ایران پیش خواهد رفت.

1- مشکلات داوری و جای خالی VAR
میرشاد ماجدی، سرپرست فدراسیون در مراسم قرعه‌کشی لیگ برتر بحث ورود VAR به فوتبال ایران را مطرح کرد، ولی کارشناسان در پاسخ گفتند که بعید است در لیگ بیست و دوم این تکنولوژی به فوتبال ایران برسد. بازی افتتاحیه لیگ و تعدادی از بازی‌های دیگر هفته اول یادآوری کرد که مشکلات داوری پابرجاست و بدون کمک‌داوران ویدیویی نمی‌توان انتظار داشت که اشتباهات کم شود. ورود این تکنولوژی نیاز به عزم جدی مدیران و فراهم شدن زیرساخت‌ها دارد که با وضعیت آشفته فدراسیون بعید است به این زودی رخ بدهد.

2- معمای ورود زنان
به ورزشگاه‌ها
در فاصله چند روز به شروع فصل، سازمان لیگ اعلام کرد که هفته اول بدون تماشاگر خواهد بود. آنها دلیل این تصمیم را مشکلات سامانه بلیت‌فروشی اعلام کردند، ولی در مصاحبه‌های بعدی مشخص شد که ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاه‌ها عامل کلیدی در این ماجرا بوده.
گفته می‌شد که قرار است ورود تماشاگران برای هفته دوم آزاد شود، ولی سازمان لیگ خبر داد که این هفته هم تیم‌ها باید مقابل سکوهای خالی بازی کنند. مشخص نیست که این مسأله چه زمانی حل شود، ولی بعید نیست که مسئولیت آن هم روی دوش فدراسیون بعدی بیفتد.

3- حق پخش تلویزیونی
سال‌هاست که باشگاه‌ها برای گرفتن حق پخش با تلویزیون چالش دارند و هنوز نتوانسته‌اند به خواسته‌شان برسند. برای فصل جدید هم این گره باز نشده و هیچکدام از اهرم‌های فشار باشگاه‌ها هم کارساز نبوده است.
برنامه‌های مختلف تلویزیونی ظاهراً با بررسی این موضوع به دنبال رسیدن به راه حلی هستند، ولی طبیعی است که آنها در خدمت منافع سازمان باشند. با آنچه در روزهای گذشته مشاهده شد، بعید است امسال هم باشگاه‌ها بتوانند روی درآمد پخش تلویزیونی حساب کنند.

4- زیرساخت‌های ناآماده
انتظار می‌رفت که برای فصل جدید ورزشگاه‌ها آماده برگزاری مسابقات باشند، ولی در بعضی از شهرها بازسازی هنوز به پایان نرسیده.
نساجی که فصل قبل خانه به دوش بود، در هفته اول هم به جای میزبانی در قائمشهر مجبور شد در ورزشگاه نقش جهان اصفهان بازی کند. ورزشگاه سیروس قایقران انزلی هم برای هفته اول آماده نشد و ملوان خوش‌شانس بود که در تهران بازی داشت. البته تیم تازه‌وارد لیگ امیدوار است که برای بازی پنجشنبه مقابل استقلال در ورزشگاه خانگی‌اش بازی کند. در جریان بازی نفت مسجدسلیمان مقابل مس کرمان هم یکی از پروژکتورها خاموش شد که اتفاق جدیدی در سطح لیگ برتر بود.

5- ناهماهنگی تاکتیکی
بیشتر تیم‌های لیگ از مدت‌ها قبل تمرینات‌شان را شروع کردند و اکثراً اردوهای خارج از کشور هم داشتند، ولی بازی‌های هفته اول نشان داد که مربیان هنوز نتوانسته‌اند به هماهنگی کافی برسند. تیم‌های مدعی مثل استقلال، پرسپولیس و فولاد پایین‌تر از انتظار بودند و اگر زودتر به سطح بازی بهتری نرسند، امتیازات بیشتری را از دست خواهند داد.

6- نقل و انتقالات ادامه دارد
تیم‌های لیگ برتر در نقل و انتقالات تابستانی خیلی فعال بودند، ولی هنوز خلأهایی دارند که می‌خواهند در روزهای باقی‌مانده پر کنند. لوکادیا، مهاجم پرسپولیس تازه وارد ایران شده و برای آمادگی و هماهنگی نیاز به زمان دارد. استقلال هم بعد از شکست مقابل سپاهان ممکن است حدود نیمی از تیمش را تغییر بدهد و روی محبی، قایدی، کاوه رضایی، مرادمند و یزدانی حساب زیادی باز کرده است. چند تیم دیگر هم هنوز به دنبال تقویت در آخرین لحظات هستند.

7- متوسط گل پایین
هفته اول لیگ بیست و دوم گل‌های زیادی نداشت که این هم مشکل تازه‌ای نیست. مربیانی که معمولاً در مصاحبه‌ها از فوتبال هجومی صحبت می‌کنند، ایده‌های زیادی برای گل زدن ندارند. در هشت بازی هفته اول دو بازی با تساوی بدون گل به پایان رسید و در مجموع 14 گل زده شد. میانگین 75/1 گل در هر بازی آمار خوبی نیست و فقط می‌توانیم امیدوار باشیم که با هماهنگی بیشتر تیم‌ها این عدد ارتقا پیدا کند.
 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.