دوشنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۱

از فوتبال، یک جام جهانی طلب دارم

تهامی: زمان ما درگیری لفظی بود اما دودستگی نه

تهامی: زمان ما درگیری لفظی بود اما دودستگی نه
امیر اسدی
امیر اسدی

به گزارش ایران ورزشی؛ شاید اگر حضور کوتاه‌مدت و تأثیر بالای ابراهیم تهامی در بازی ایران- استرالیا نبود، تیم ملی هرگز به جام جهانی 1998 صعود نمی‌کرد. برای تهامی اما چه سود که از لیست تیم ملی خط خورد و نتوانست همراه سایر بازیکنان به فرانسه برود و بازی در جام جهانی را تجربه کند. این موضوع هنوز هم بعد از 24 سال به حسرتی بزرگ برای مهاجم ریزنقش، تکنیکی و سابق تیم ملی بدل شده است. تهامی می‌گوید حسرت بازی در جام جهانی هنوز در دلش مانده، ناگفته‌هایی دارد اما دیگر نمی‌خواهد خیلی در این باره حرف بزند. او به ذکر این نکته بسنده می‌کند که از فوتبال یک جام جهانی طلب دارد و آنهایی که اجازه ندادند به فرانسه برود را به خدا واگذار کرده است.
می‌خواهیم درباره شرایط کنونی تیم ملی با شما صحبت کنیم. اتفاقاتی که طی هفته‌های اخیر رخ داده و حواشی فراوانی برای تیم ملی به وجود آورده. زمان شما هم دودستگی یا بهتر بگوییم اختلاف نظر میان بازیکنان وجود داشت؟
تا جایی که یادم هست، بچه‌های نسل 98 با هم خوب بودند. اگر هم اختلافی وجود داشت، بیشتر لفظی بود. الان من مواردی شنیده‌ام اما از نزدیک ندیده‌ام. فقط امیدوارم این مسائل زودتر تمام شود.
البته اختلاف نظر بازیکنان فعلی هم در حد پست و استوری اینستاگرامی است.
با بررسی که انجام دادم، بازیکنان حال حاضر تیم ملی وقتی به اردو می‌آیند هم چیز را فراموش می‌کنند و کنار هم فوق‌العاده هستند. هم از نظر فنی و هم رفتاری. تیم ملی خوبی هم در اختیار داریم. بچه‌ها با تجربه شده‌اند، چون با اروپایی‌ها دمخور شده و صاحب بهترین آمادگی هستند. فقط ای کاش اسکوچیچ کنار می‌رفت و یک مربی ایرانی را به‌عنوان جانشین او انتخاب می‌کردند.
مربی ایرانی؟
خیلی از مربیان ایرانی از اسکوچیچ بهتر هستند. من تا بازی با کره‌جنوبی طرفدار اسکوچیچ بودم اما بعد از شکست فهمیدم که او به درد تیم ملی نمی‌خورد. ما علی دایی را داریم، امیر قلعه‌نویی، فرهاد مجیدی و جواد نکونام هم هستند.
اما آیا این مربیان تجربه بین‌المللی دارند و در حد هدایت تیم ملی در جام جهانی هستند؟
نیستند؟ امیر قلعه‌نویی سال‌ها افتخار آورده، علی دایی همینطور. ضمن اینکه مگر ژاپن و کره از بازیکنان مهم‌شان بعد از بازنشستگی روی نیمکت استفاده نکردند؟ به نظر قلعه‌نویی و نکونام بهتر از اسکوچیچ هستند.
با توجه به اینکه زمانی تا جام جهانی نمانده، حسرت حضور در این تورنمنت مهم را نمی‌خوری؟
من حسرت زیاد خوردم. هم جام جهانی را از دست دادم، هم مربیگری را. متأسفانه داخل استانی بازی کردم که مسئولانش قدر مرا نمی‌دانند.
در مورد خط خوردن از لیست جام جهانی 1998، یک بار برای همیشه می‌گویی که چه کسی حق‌ات را خورد؟
هر بازیکنی آرزو دارد در جام جهانی بازی کند اما واقعیتش دیگر ارزشی ندارد بعد از این همه سال درباره این موضوع حرف بزنم. هر کسی این کار را کرد را به خدا واگذار می‌کنم.
حداقل بگو رئیس فدراسیون، مربی یا بازیکن. کدام نقش اصلی را در این موضوع ایفا کردند؟
رئیس فدراسیون با من رابطه خوبی داشت. در کادرفنی هم انواع و اقسام مربیان تغییر کردند و جلال طالبی را گذاشتند که کاره‌ای نبود. متأسفانه گروهی دخالت کردند و حق مرا گرفتند. اگر اعتقادی به آن دنیا دارند، باید جواب پس بدهند. فقط کاری کردند که حسرت جام جهانی برای همیشه در دل من ماند.
راستی مدتی به‌عنوان سرمربی استقلال ملاثانی انتخاب شدی اما یک هفته بعد مربی دیگری جایگزین شد. الان چکار می‌کنی و آیا در تیمی مشغول نیستی؟
استقلال ملاثانی را به پرسپولیس خوزستان دادند و من هم کنار رفتم. الان نزدیک 10 سال است در خانه می‌نشینم و عکس‌های قدیمی‌ام که روی دیوار زده‌ام را می‌بینم. هم لذت می‌برم و هم حسرت می‌خورم.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.