دوشنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۱

رقابتم در قونیه از جهانی هم سخت‌تر بود

قشقایی: برای برنز دوضرب جنگیدم

قشقایی: برای برنز دوضرب جنگیدم
رضا عباسپور
رضا عباسپور

حافظ قشقایی یکی از ملی پوشانی بود که در سیستم قبلی مدیریتی و فنی وزنه‌برداری ظلم زیادی در حقش شد. زیرا تحریم و خانه‌نشینی اجباری این ستاره شایسته وزنه برداری، هم شانس مدال‌آوری را از این جوان محجوب و شایسته کرمانشاهی گرفت، هم تیم ملی وزنه‌برداری را از داشتن یک سبک وزن مقتدر و شش دانگ محروم کرد. اما حالا با تغییرات فنی و مدیریتی که در سیستم وزنه‌برداری ایجاد شده، قشقایی به تیم ملی برگشته و با درخشش در بازی‌های همبستگی کشورهای اسلامی در دسته وزنی 67 کیلوگرم به‌دنبال این است تا با برطرف کردن نقایص فنی، برای درخشش در رقابت‌های جهانی و گزینشی‌های المپیک پاریس آماده و شش دانگ روی تخته حاضر شود.

فرصت کمی برای آماده شدن داشتم
ملی‌پوش دسته وزنی 67 کیلوگرم و نایب قهرمان وزنه‌برداری جهان در سال 2019 تأکید دارد به‌خاطر خانه‌نشین شدن و محدودیت‌های زیادی که در سیستم قبلی مدیریتی و فنی وزنه‌برداری گریبانش را گرفته بود از شرایط آرمانی دور شده بود: «حقیقتاً در سیستم قبلی مدیریتی و فنی فدراسیون، مسیر ما برای تمرین با فراغ بال و رسیدن به بهترین شرایط آمادگی برای حضور در مسابقات بسته شده بود. مدت زمان زیادی را هم من به اجبار به‌خاطر حق و حقوق قانونی که مطالبه کرده بودم از اردو کنار گذاشته شدم. به همین دلیل اگرچه در خانه هم تمریناتم را داشتم، ولی از شرایط آرمانی قبل فاصله گرفته بودم. خداراشکر که تغییرات مدیریتی و فنی قبل از بازی‌های همبستگی کشورهای اسلامی در مجموعه وزنه‌برداری ایجاد شد تا ما بتوانیم در یک شرایط خوب، قابل قبول و استاندارد برای حضور در قونیه تمرین کنیم و مهیا شویم. اما خب به هرحال زمان پیش رویمان خیلی محدود بود و من در این فرصت کوتاه هرچه در توان داشتم گذاشتم تا در قونیه عملکرد فنی خوبی داشته باشم. من در این مدت کوتاه فقط یک بار در تمرینات وزنه 170 کیلوگرمی را در دوضرب زده بودم. اما در قونیه موفق شدم 2 کیلو بالاتر از رکورد تمرینی‌ام وزنه بزنم و با آن به مدال برنز مسابقات برسم. البته در حرکت سومم هم به رکورد این بازی‌ها یعنی وزنه 175 کیلوگرم حمله کردم تا هم طلا بگیرم هم رکوردشکنی کنم، اما همانطوری که گفتم، چون خیلی زمان برای تمرین و رسیدن به آمادگی ایده آل نداشتیم، یک مقدار بدنم زیر وزنه کم آورد. اما همین جا قول می‌دهم که در آینده با رکوردهای بالاتر و بهتری روی تخته بیایم.»

هنوز در وزن جدید جا نیفتادم
حافظ قشقایی تأکید دارد اگر نتوانست در قونیه صاحب مدال‌های خوش رنگ در حرکات یکضرب و مجموع هم شود، یکی از دلایلش تغییر وزن بوده است: «من مدت زمان زیادی نیست که وزن بدنم را تغییر دادم و به دسته وزنی 67 کیلوگرم آمدم. البته در قونیه سطح کیفی و فنی مسابقات با توجه به حضور تعداد زیادی از قهرمانان جهان و المپیک در دسته وزنی من خیلی بالا و غیر منتظره بود. بطوری که ما اصلاً فکرش را هم نمی‌کردیم که اغلب قهرمانان یک چنین استقبال خوبی از این بازی‌ها داشته باشند. شاید به جرأت می‌شد گفت که سطح کیفی این دسته وزنی از مسابقات جهانی هم بالاتر بود. به هر حال من هم تلاش خودم را کردم و زورم را زدم تا بهترین عملکرد را در قونیه داشته باشم. خداراشکر می‌کنم که شرمنده نشدم و حداقل توانستم یک مدال برنز برای کاروان وزنه‌برداری کسب کنم و دست خالی برنگردم ایران. مدالم را هم تقدیم می‌کنم به پدر و مادرم و تمامی کسانی که در این مسیر حمایتم کردند و به من برای بازگشت روحیه و انگیزه دادند.»

باید بیشتر روی نقاط ضعفم کار کنم
نایب قهرمان وزنه‌برداری جهان در سال 2019 تأکید دارد که بازی‌های همبستگی کشورهای اسلامی تازه شروع دوباره‌ای برای او در عرصه بین‌المللی بوده است: «قطعاً قونیه و مدال برنزی که در دوضرب گرفتم، شروع دوباره‌ای برای من بود تا از این به بعد با برطرف کردن نقاط ضعف و بهبود رکوردهایم در مسابقات مهم بعدی مثل آسیایی، جهانی و رقابت‌های گزینشی المپیک در بهترین فرم بدنی و رکوردی روی تخته رفته و برای وزنه‌برداری ایران کسب افتخار کنم. باید از دکتر انوشیروانی سرپرست فدراسیون و سعید علی حسینی سرمربی تیم، آقای کوروش باقری مدیر تیم‌های ملی و محمدرضا براری عزیز مربی تیم ملی قدردانی کنم. زیرا خیلی در این مدت برای ما زحمت کشیدند و تلاش کردند تا در بهترین شرایط ممکن به قونیه اعزام شویم.»

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.