دوشنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۱


رویکرد موفق لیگ بیست و یکم در فصل جدید هم تکرار می‌شود؟

چهار تیم سه دفاعه‌ در حسرت برد

چهار تیم سه دفاعه‌ در حسرت برد

استقلال لیگ بیست و یکم را با سیستم سه دفاعه شروع کرد و توانست بدون شکست و با تنها ده گل خورده که رکوردی برای تمام ادوار لیگ است با قهرمانی به پایان برساند. ایده اولیه بازی با سه مدافع در استقلال از زمان مربیگری استراماچونی شروع شد. مربی ایتالیایی وقتی دید خط دفاع مطمئنی ندارد، چیدمان تیمش را تغییر داد و توانست نتایج فوق‌العاده‌ای بگیرد. مجیدی وقتی جانشین استراماچونی شد بعد از مدتی به دفاع چهار نفره برگشت، ولی برای لیگ بیست و یکم ترجیح داد دوباره با سه مدافع میانی بازی کند. موفقیت دفاع سه نفره استقلال مربیان دیگر را هم ترغیب کرد که با سه مدافع بازی کنند. فصل گذشته تیم‌هایی مثل نساجی، مس رفسنجان و هوادار با خط دفاع سه نفره بازی می‌کردند و پرسپولیس و گل‌گهر هم در مقاطعی سراغ این روش رفتند.
این رویکرد در لیگ بیست و دوم هم ادامه پیدا کرده و در هفته اول چهار تیم با خط دفاع سه نفره بازی کردند. سا پینتو که تلاش کرده به سیستم فصل قبل وفادار بماند، استقلال را با سه مدافع به زمین فرستاد. محمد ربیعی در ادامه برنامه‌های فصل قبل مس رفسنجان با سه مدافع بازی کرد. بردیف که در لیگ روسیه هم علاقه زیادی به این سیستم نشان داده بود، تراکتور را با سه مدافع به زمین فرستاد و ذوب‌آهن تارتار هم سه مدافع میانی در زمین داشت. هیچکدام از این تیم‌ها در هفته اول نتوانستند به سه امتیاز برسند، ولی این به معنی حذف این سبک بازی نخواهد بود و حتی ممکن است تیم‌های دیگری هم در ادامه فصل سراغ این روش بروند.
سا پینتو که بر اساس این سبک یارگیری کرده با همین روش ادامه خواهد داد و با یک شکست قرار نیست که تیمش را کاملاً به هم بریزد. اضافه شدن مرادمند و یزدانی می‌تواند استحکام خط دفاع استقلال را دوباره برگرداند و به نظر می‌رسد که مشکل اصلی این تیم فعلاً در فاز حمله است. ربیعی هم که در بازی خارج از خانه مقابل نساجی به یک امتیاز رسید، دلیلی برای تغییر سبک بازی‌اش نمی‌بیند. بردیف هم به روش 2-5-3 اعتقاد دارد و برای ارتقای کیفیت تیمش به دنبال رسیدن به هماهنگی بیشتر و رفع ایرادهای بازیکنانش خواهد بود.
تارتار هم با دفاع سه نفره نتیجه خوبی گرفت و توانست پرسپولیس را متوقف کند، ولی باید دید که این سیستم را فقط برای بازی مقابل نایب‌ قهرمان فصل قبل در نظر گرفته بود یا قرار است با آن ادامه بدهد.
فصل گذشته ساکت الهامی با دفاع سه نفره توانست نتایج نسبتاً خوبی با نساجی بگیرد، ولی در تیم هوادار ترجیح داده از خط دفاع چهار نفره استفاده کند. هوادار شروع خیلی خوبی داشت و در خانه آلومینیوم اراک به سه امتیاز رسید، پس بعید است تا وقتی عملکرد دفاعی این تیم خوب باشد، الهامی سراغ تغییر سیستم برود. حمید مطهری که جانشین الهامی شده، نساجی را به دفاع چهار نفره برگرداند و در هفته اول مقابل مس رفسنجان به تساوی رسید که نتیجه بدی نیست. انتظار می‌رود مطهری هم تا وقتی خط دفاعش نمره قبولی بگیرد، سیستم بازی‌اش را تغییر ندهد.فصل گذشته تعدادی از تیم‌های پایین جدول برای مقابله با رقبای قوی‌تر سراغ دفاع سه نفره رفتند، ولی تیم‌هایی مثل ملوان، مس کرمان، نفت آبادان و نفت مسجدسلیمان که پیش‌بینی می‌شود نامزد سقوط باشند، لیگ را با خط دفاع چهار نفره شروع کرده‌اند و شاید در آینده سراغ تغییر سیستم بروند.
اولین بار منصور پورحیدری در استقلال از خط دفاع سه نفره استفاده کرد و توانست نتایج خوبی بگیرد. امیر قلعه‌نویی هم کارش در استقلال را با دفاع سه نفره شروع کرد و با سیستم 2-5-3 قهرمان شد. در آن دوره انتقاداتی نسبت به این روش مطرح شد و گفته می‌شد که فضای پشت پیستون‌ها به نقاط آسیب‌پذیری تبدیل می‌شود، ولی در روش‌های مدرن‌تر این ایراد تا حدودی برطرف شده است.
در بازی حساس و جذاب چلسی – تاتنهام هر دو تیم بازی را با خط دفاع سه نفره شروع کردند، هرچند در نیمه دوم توخل و کنته با توجه به شرایط و نتیجه بازی چند بار تغییر سیستم دادند. تا چند سال قبل قابل تصور نبود که تیم‌های لیگ برتر انگلیس با دفاع سه نفره بازی کنند، ولی مربیان نخبه این لیگ برای موفقیت سراغ رویکردهای جدید تاکتیکی می‌روند. مربی‌ای مثل توخل از سیستم‌های هیبریدی استفاده می‌کنند، یعنی در فاز حمله خط دفاع این تیم چهار نفره است و با از دست رفتن توپ، تیمش با سه مدافع میانی بازی می‌کند. اجرای چنین روش‌هایی پیچیده است و در فوتبال ایران هنوز متداول نیست، ولی زمانی که سیستم‌های هیبریدی به لیگ برتر برسد، قطعاً استقبال از دفاع سه نفره بیشتر خواهد شد.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.