دوشنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۱

لورکوزن بی‌برنامه بازیکن نمی‌خرد

پاشازاده: تمجید فولر یعنی بزرگی آزمون

پاشازاده: تمجید فولر یعنی بزرگی آزمون

 انتقال سردار آزمون به لورکوزن، یادآور خاطراتی قدیمی از حضور چند بازیکن ایرانی در این باشگاه آلمانی بود. بارزترین و مشهورترین این نفرات مهدی پاشازاده بود که بعد از درخشش در جام جهانی 1998 فرانسه به عضویت لورکوزن درآمد اما آسیب‌دیدگی اجازه نداد آن‌طور که باید در ترکیب قرار بگیرد و بدرخشد. شناخت پاشازاده از باشگاه لورکوزن و همچنیـــــــن سردار آزمون باعــث شـــد تا سراغ او برویم و درباره شرایط این تیم در بوندس‌لیگا و همچنین ستاره ایرانی با او گپ بزنیم. پاشازاده معتقد است رودی فولر بی‌جهت از کسی تعریف نمی‌کند. وقتی او به تمجید از سردار می‌پردازد، یعنی آزمون مهاجم بزرگی است که می‌تواند بعد از درخشش در لورکوزن به عضویت تیم‌های مطرح فوتبال دنیا دربیاید.

شما سال 1998 و بعد از درخشش در جام جهانی به عضویت لورکوزن درآمدید. حالا و بعد از حدود 24 سال، سردار آزمون در عضویت این تیم آلمانی است. می‌خواهیم کمی درباره لورکوزن صحبت کنید و با توجه به شناختی که از این تیم دارید، آینده سردار آزمون را چطور پیش‌بینی می‌کنید؟
    قانون نانوشته باشگاه لورکوزن این است که بازیکنان جدید باید آهسته آهسته به ترکیب اصلی اضافه شوند و سختی‌های بسیاری را برای رسیدن به این هدف تحمل کنند. حتی میان سایر تیم‌های آلمانی هم کم پیش می‌آید بازیکن جدید خیلی زود در ترکیب قرار بگیرد. در این میان استثناهایی مثل سادیو مانه هم وجود دارد که از همان ابتدا میان 11 بازیکن اصلی بایرن‌مونیخ جا گرفت. در آلمان به بازیکن جدید زمان و وقت می‌دهند تا خود را با شرایط وفق بدهد. در مورد سردار هم چنین  شرایطی وجود داشت اما او خیلی زودتر از باقی بازیکنان به ترکیب رسید و زمان کمتری را برای انس با شرایط سپری کرد که این هم توانمندی بالای او را نشان می‌دهد.
باشگاه‌های آلمانی و بخصوص لورکوزن با اینکه چنین رویه‌ای را پیش می‌گیرند اما بی‌جهت بازیکن نمی‌خرند و قطعاً روی او سرمایه‌گذاری می‌کنند تا در آینده از او سود سرشاری به جیب بزنند.
    هم سیستم لورکوزن این‌طور است و هم دورتموند. اینها استعدادیاب‌های بزرگی دارند و خیلی سخت بازیکن می‌خرند. بخصوص لورکوزن راحت بازیکن جدید جذب نمی‌کند. با یک دید بلندمدت سراغ بازیکن می‌رود تا او را پرورش بدهد و در آینده بفروشد. بنابراین حضور آزمون در لورکوزن را نباید یک اتفاق معمولی بدانیم، بلکه این یک اتفاق بزرگ برای فوتبال ما محسوب می‌شود.
زمان انتقال شما هم رودی فولر در تیم مدیریتی حضور داشت و الان هم همینطور. نقش او را که زمانی یکی از بهترین مهاجمان فوتبال جهان بوده، در جذب آزمون چقدر می‌دانید؟
    زمان ما رودی فولر نقش مدیر ورزشی را داشت و الان هم در این پست و به‌صورت افتخاری فعالیت می‌کند و سیمون رولفس هم به کمک او آمده است. فولر نزدیک به 25 تا 30 سال است در لورکوزن حضور دارد. او جدا از اینکه یک فوتبالیست قهار و یک مدیر ورزشی توانا بوده، انسان بزرگی هم هست. وقتی او به‌عنوان یکی از بهترین مهاجمان دو دهه 80 و 90 فوتبال جهان از سردار تعریف می‌کند، یعنی آزمون مهاجم بسیار بزرگی است. فولر دید فوق‌العاده‌ای دارد و در نقل و انتقالات لورکوزن هم حرف اول و آخر را می‌زند. امیدوارم سردار به جایگاهی که لیاقتش را دارد، برسد.
آینده آزمون را چطور پیش‌بینی می‌کنید؟
    سبک بازی آزمون به فوتبال آلمان می‌خورد و سردار، خانواده او و مدیر برنامه‌هایش بهترین انتخاب ممکن را انجام دادند. آینده سردار بستگی به اتفاقاتی است که رقم می‌خورد اما شک ندارم او می‌تواند در لورکوزن موفق باشد و حتی به تیم‌های مطرح دنیا و بخصوص لیگ برتر انگلیس برود.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.