دوشنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۱

به بهانه افشای قرارداد ریکاردو

ساپینتو، کی‌روش می‌شود یا ویلموتس؟

ساپینتو، کی‌روش می‌شود یا ویلموتس؟

مجموع قرارداد کادر فنی استقلال طبق اسناد منتشره رسمی 36 میلیارد تومان اعلام شده است. بدون شک بخش اعظمی از این قرارداد متعلق به ریکاردو ساپینتو است و سرمربی استقلال سهم بالایی از این بودجه برده که با اعداد و ارقامی که در بدو ورود به ایران درباره دستمزد او منتشر شد، در منافات است. در روزهای آغازین حضور ساپینتو در ایران برخی مدعی بودند که این مربی برای یک فصل حضور در ایران 250 هزار دلار دستمزد خواهد گرفت و مربی ارزانی است اما انتشار رسمی بودجه دو باشگاه استقلال و پرسپولیس نشان داد که ساپینتو دستمزد بالایی را دریافت خواهد کرد و هرگز برای باشگاه استقلال مربی ارزان‌قیمتی نبوده است. البته با توجه به دستمزدی که گل‌محمدی از پرسپولیس می‌گیرد، طبیعی است که برای ساپینتو نیز همین اعداد و ارقام در نظر گرفته شود و ظاهراً متولیان این دو باشگاه بودجه مشترکی را برای کادر فنی دو باشگاه درنظر گرفته‌اند و باشگاه رقیب نیز تا توانسته کادرفنی را شلوغ کرده تا از تمام ظرفیت‌های مالی که برای پرداخت دستمزد به مربیان در نظر گرفته شده، استفاده کند.
مسأله ساپینتو اما با گل‌محمدی متفاوت است. یحیی گرچه فصل پیش نتوانست جامی به دست آورد و مقابل استقلال و فرهاد مجیدی بازنده بود اما سابقه دو قهرمانی لیگ برتر و یک نایب قهرمانی در آسیا را نیز در کارنامه دارد و به لحاظ کسب عنوان مربی پرجامی در فوتبال ایران محسوب می‌شود و دریافتی‌های اینچنینی برای چنین مربیانی تا حدی توجیه‌پذیر جلوه می‌کند، هرچند که تعیین چنین دستمزدهای گزافی هم بحث است اما به هرحال این رویه به نوعی در فوتبال ایران باب شده و جای گریزی هم برای آن نیست. ماجرای ساپینتو در فوتبال ایران اما متفاوت است و این مربی بدون هیچ دستاوردی گام به فوتبال ایران گذاشته و اگر توفیقات کافی را در دوران مربیگری‌اش در استقلال به دست نیاورد هیچ بعید نیست به یک ویلموتس دیگر در فوتبال ایران تبدیل شود.
شاید میزان دریافتی این مربی برای سال اول نسبت به آنچه برای ویلموتس درنظر گرفته شد، کمتر باشد اما به هرحال ناکامی‌های احتمالی او را نیز در ردیف چنین مربیانی قرار خواهد داد. حال اگر ساپینتو در دیگر تیم‌های ایران مربیگری می‌کرد، هرگز چنین حساسیت‌هایی نسبت به دریافتی‌اش وجود نداشت اما حضور در دایره مربیگری استقلال او را بیشتر در مقابل توجهات قرار خواهد داد.
سرمربی پرتغالی استقلال برای اینکه دریافتی خود را در این باشگاه توجیه‌پذیر جلوه دهد و در ردیف مربیان خارجی ناکام فوتبال ایران قرار نگیرد باید در ادامه لیگ به موفقیت‌های کافی دست یابد تا دستمزدی که برایش تعریف شده، مورد انتقاد قرار نگیرد. همین حالا استقلالی‌ها با وجود اینکه خاطرات خوشی از زمان حضور استراماچونی در تیم خود دارند و استقلال نمایش دلپذیری را ارائه می‌کرد اما به‌دلیل طرح شکایت و محکومیتی که برای باشگاه به وجود آورده از این مربی دل خوشی ندارند و او را مردی می‌دانند که برای باشگاه استقلال کیسه دوخته بود.
ساپینتو اما تازه در آغاز راه پر پیچ و خم مربیگری در استقلال است. چنانچه او به اهداف مورد نظر برسد هیچ گاه درباره دریافتی‌اش از باشگاه استقلال و تناقضاتی که در همین ابتدای فعالیتش به وجود آمده صحبت به میان نخواهد آمد و او حتی تا سطح مربیانی مانند کارلوس کی‌روش که هنوز در فوتبال ایران از محبوبیت برخوردار است و خواهان بسیار دارد، ارتقا خواهد یافت. در واقع این خود ساپینتو است که چه شخصیتی را در فوتبال ایران به نمایش بگذارد؛ ‌او انتخاب می‌کند که یک مربی مانند ویلموتس باشد که فقط برای پرکردن جیبش وارد ایران شده و یا مانند کارلوس کی‌روش که با وجود دریافتی‌های چشمگیر همچنان مردی محبوب در میان تمام ایرانی‌ها است.
تکمله: آنچه افکار عمومی فوتبالدوستان  ‌دوستان و رسانه‌ها را نسبت به قرارداد مربیان بخصوص خارجی‌ها حساس کرده، باشگاه‌هایی با ساختار مدیریت نیمه‌دولتی است. شاید اگر استقلال بواقع یک باشگاه تماماً خصوصی بود، هیچ گاه درباره این مسائل حساسیت ایجاد نمی‌شد اما چون استقلال گاهاً از بودجه‌های دولت هم ارتزاق می‌کند، این مطالبه‌گری حتی در میان هواداران خودی نیز ایجاد می‌شود و نسبت به پرداختی‌های باشگاه به مربیان و حتی بازیکنان حساسیت‌های به وجود می‌آید.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.