دوشنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۱

در صورت رد صلاحیت تاج

تعلیق فوتبال ایران چقدر جدی است؟

تعلیق فوتبال ایران چقدر جدی است؟

همه شائبه‌هایی که درباره اصرار به ماجدی مبنی بر انصراف از انتخابات یا استعفا از عضویت هیأت رئیسه، سرپرست فدراسیون فوتبال را ملزم به توضیح و تکذیب کرد، زمزمه‌هایی است که درباره رد صلاحیت مهدی تاج به گوش می‌رسد. گویا همزمان با اعلام این خبر، ابهاماتی که درباره میرشاد ماجدی وجود دارد هم مورد بحث قرار گرفته است. گویا نهادهای نظارتی با توجه به پرونده باز مهدی تاج در قوه قضاییه که بعد از اعلام حکم مارک ویلموتس، به جریان افتاده، صلاحیت او برای حضور در انتخابات ریاست فدراسیون فوتبال را رد کرده‌اند. این موضوع البته هنوز به طور رسمی اعلام نشده است اما با توجه به جریان‌های خبری که بار دیگر اهرم تعلیق را بالای سر فوتبال قرار داده است، بعید نیست چنین موضوعی مطرح شده است.
همزمانی این جریان به تعلیق فدراسیون فوتبال هند که دلیلش را نفوذ بی‌دلیل اشخاص ثالث عنوان کرده‌اند، بهانه‌ای شده تا حالا عده‌ای موضوع رد صلاحیت تاج به خاطر پرونده قضایی درباره ویلموتس را به این دخالت‌ها ربط دهند و خطر تعلیق را جدی جلوه کنند.
رضا شاه‌منصوری، کارشناس حقوقی فوتبال که در زمان ریاست تاج در فدراسیون فوتبال مشغول به کار بود هم در توضیحات خود به همین خطر تعلیق در صورت رد صلاحیت تاج اشاره کرده است. او می‌گوید: «به دلیل فوق‌العاده بودن انتخابات، این موضوع برای فیفا اهمیت بیشتری خواهد داشت و رصد می‌کند، آیا دستورالعمل عدم دخالت شخص ثالث در فوتبال رعایت می‌شود یا نمی‌شود؟ در حال حاضر ‌کمیته بدوی انتخابات به‌عنوان یک مرجع قانونی سه نامزد را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ تأیید صلاحیت کرده و تا زمانی که عدم صلاحیت آنها احراز نشود، هیچ شخص ثالثی نمی‌تواند به صلاحیتش ایراد بگیرد.» با ‌وجود این صحبت‌ها اما در بند 2 ردیف صلاحیت‌های دستورالعمل فیفا آمده: «هنگامی که یک نامزد به طور رسمی متهم شود و یا اقدامات قضایی موقت در ارتباط با او انجام شد، کمیته انتخابات تصمیم می‌گیرد، حتی اگر رأی نهایی هم صادر نشده باشد، صلاحیت نامزد مذکور را رد نماید...»
شاه‌منصوری اما در این رابطه هم می‌گوید: «اصلی داریم مبنی بر اینکه اگر رأی قطعی و اجرا نشده باشد یا مطابق قانون مجازات اسلامی مصوب سال 1392 در سجل و سابقه کیفری فرد به‌عنوان یک اتهام و سابقه کیفری مؤثر قرار نگرفته باشد، نمی‌توانیم در مورد پرونده‌های باز افراد در مراجع ذی‌صلاح صحبت کنیم؛ یعنی تا وقتی مرجع ذی‌صلاح تصمیم‌گیری قطعی نکرده باشد؛ نمی‌توانیم‌‌‌‌‌‌ این موضوع را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ملاک پرونده باز قرار بدهیم‌. یعنی حتی اگر برای پرونده‌ای در دادگاه بدوی حکمی صادر شده اما در دادگاه استیناف مورد تجدیدنظرخواهی قرار گرفته باز هم نمی‌توان گفت پرونده باز است.»
با این تفاسیر هنوز هیچ خبر رسمی مبنی بر رد صلاحیت تاج اعلام نشده است و با توضیح‌ها و تفسیرهایی که از آیین‌نامه و مقررات فیفا می‌شود، مشخص نیست در صورت اعلام این موضوع، فوتبال ما در فاصله حدود سه ماه مانده تا جام جهانی با تعلیق مواجه خواهد شد یا نه؟

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.