شنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۱

باید عاشق فوتبال باشی تا در اروپا جا بیفتی

امیر عابدزاده: جا نمی‌زنم، خستگی هم نمی‌شناسم

امیر عابدزاده: جا نمی‌زنم، خستگی هم نمی‌شناسم

برای امیر عابدزاده که دومین فصل بازی برای پونفرادینا را آغاز کرده، هدفی مهم‌تر از درخشش دوباره با پیراهن این تیم وجود ندارد. او که از چند تیم حاضر در لالیگا نیز پیشنهاد بازی دریافت کرده بود، عجله‌ای برای انتقال به بالاترین سطح فوتبال باشگاهی در اسپانیا ندارد. می‌گوید خدا بهترین زمانبندی را پیش رویش می‌گذارد و به همین دلیل در انتظار آینده‌ است تا به لالیگا برود و آنجا دروازه‌بانی کند. هر چند بازی برای پونفرادینا یا هر باشگاه دیگری در لیگ‌های اول و دوم اسپانیا هم کار چندان ساده‌ای برای بازیکنان غیر اروپایی نیست. به این دلیل که هر تیم می‌تواند تنها دو بازیکن از قاره‌های دیگر- به جز اروپا – جذب کند و همین مسأله کار بزرگ امیر را به تصویر می‌کشد. با او بعد از پیروزی ارزشمند پونفرادینا در هفته اول سگوندالیگا صحبت کردیم. سکوت چند ماهه‌اش را شکست، از نقل و انتقالات گفت و شرایطی که در ماه‌های اخیر تجربه کرده است.

در نقل و انتقالات صحبت‌های زیادی مبنی بر انتقال تو به لالیگا مطرح بود. حالا که در پونفرادینا مانده‌ای می‌گویی که از کدام تیم‌ها پیشنهاد داشتی و به‌عنوان یکی از بهترین دروازه‌بان‌های سگوندالیگا چه شد در پونفرادینا ماندی؟

اول از همه بابت فصل خوبی که پشت سر گذاشتم، خدا را شکر می‌کنم. از او سپاسگزارم برای فرصتی که در فصل جدید با افکار تازه و انرژی زیاد به من داده است. برای یک انتقال خیلی از فاکتورها هست که باید در نظر گرفته شود. قبل از هر چیز باید بگویم که هنوز در ماه آگوست قرار داریم و تا پایان این ماه پنجره نقل و انتقالات باز است اما خب من تنها دروازه‌بان حاضر در لالیگا و سگوندالیگا هستم که سهمیه غیر اروپایی را اشغال می‌کنم. آن هم در لیگ‌هایی که تنها دو جا برای بازیکنان غیر اروپایی وجود دارد و به این موضوع افتخار می‌کنم.
با وجود این قانون، قطعاً کار سختی برای ادامه بازی در سگوندالیگا‌ داری چه برسد به انتقال و حضور در لالیگا.
این قانون لیگ‌های اول و دوم اسپانیا است و باید به باشگاه‌ها حق داد. چون آنها معمولاً مهاجمان برزیلی جذب می‌کنند یا مدافعانی از امریکای‌جنوبی. همین مسأله کار را برای من سخت کرده اما شک ندارم بهترین اتفاق در بهترین زمان برایم رقم می‌خورد. من به زمانبندی خدا برای خودم اعتقاد شدیدی دارم. فصل فوق‌العاده‌ای را سپری کردم، بخصوص در شرایطی که بازار اسپانیا شناخت چندانی روی من نداشت. با تلاش بسیار و ثبات سعی می‌کنم همین روند را ادامه بدهم و پیش‌زمینه‌ای برای پیشرفت درست کنم و به اهدافی که دارم، برسم.
فکر می‌کنی چه زمانی به یک سطح بالاتر می‌روی و آیا خودت را در شرایطی می‌بینی که در لالیگا بازی کنی؟
همانطور که گفتم زمانبندی خدا بهترین است و اگر من مدام بگویم چه زمانی و چرا الان نه، یعنی به زمانبندی او باور ندارم. من رها هستم، در لحظه زندگی می‌کنم و از کاری که انجام می‌دهم لذت می‌برم. مهم‌ترین موضوع برای من هم بهتر شدن و ساختن باورهای خوب است تا به اهدافی که در سر دارم، دست پیدا کنم.
سال جام‌جهانی چقدر در ادامه حضورت در پونفرادینا نقش داشت؟
خب در سال جام جهانی قرار داریم و در شرایط بازی بودن، در سطح خیلی خوب اروپا اهمیت فراوانی دارد. در پونفرادینا احساس خوبی دارم و تلاش می‌کنم با تمرکز بالا برای جام جهانی آماده شوم. حضور کادرفنی جدید و بازیکنانی که جملگی برای موفقیت تلاش می‌کنند، در کنار مسأله‌ای که گفتید، همه و همه در تصمیمم نقش داشتند.
با توجه به اینکه در اولین بازی توانستید ۳ امتیاز خارج از خانه به دست بیاورید، اهداف‌تان در این فصل چیست؟
این فصل مربی جدید و بسیار خوبی داریم که سبک مربیگری‌اش می‌تواند باعث پیشرفت من شود. سیستم بازی ما کامل با فصل قبل فرق می‌کند. ما روی زمین بازی می‌کنیم و من هم خیلی درگیر هستم و توپ‌های زیادی هم در اختیارم قرار می‌گیرد. برای دفاع و تدارک حمله توپ بیشتر از گذشته به من می‌رسد و همین ریسک بالا باعث می‌شود تا بیشتر در جریان بازی قرار بگیرم و همیشه آماده باشم تا حملات حریف را مهار کنم. دوست داریم با کادرفنی جدید بهترین نتایج را کسب کنیم و اولین برد را هم خارج از خانه به دست آوردیم تا با انگیزه‌ای بالا آماده حضور در بازی‌های بعدی باشیم.
آیا هواداران پونفرادینا به‌دلیل سیوهای فراوانی که داشتی، لقبی برایت در نظر گرفته‌اند؟
خوشبختانه فصل قبل توانستم خودم را در اسپانیا ثابت کنم اما خودتان می‌دانید دنبال لقب و نمایش نیستم. با این حال هر چیزی که اسم ایران داخل آن باشد را دوست دارم. چون باعث می‌شود نماینده خوبی برای ایران در کشوری با فوتبالی فوق‌العاده باشم. اینجا به من gato persa می‌گویند. یعنی گربه ایرانی. وقتی مدام نام ایران را صدا می‌زنند، خوشحال می‌شوم و برای موفقیت و ادامه روند خوب انگیزه می‌گیرم.
می‌دانیم که شرایط مناسبی در اسپانیا‌ داری اما با توجه به بازگشت خیلی از لژیونرها به لیگ ایران، فکر می‌کنی در آینده این اتفاق برای تو هم رخ خواهد داد؟ مثلاً بعد از چند سال بازی در سطح اول فوتبال اروپا.
من از حضور در فوتبال اروپا لذت می‌برم و عاشق این هستم که نکته‌های جدید یاد بگیرم. تا الان هم پیش نیامده که بگویم حضور در اروپا سختی دارد با اینکه مشکل است غربت را تحمل کنم. من فکر می‌کنم باید عاشق فوتبال و شغل‌ات باشی تا بتوانی در فوتبال اروپا جا بیفتی. باید ذهنیتی باز داشته باشی تا نکته جدید یاد بگیری. من دوست دارم شرایط متفاوت را تجربه کنم و به همین دلیل خیلی زود جا نمی‌زنم. من تمام تلاشم را به کار می‌گیرم و با هر شرایطی مبارزه می‌کنم تا به خواسته‌هایم برسم. در این مسیر هم خستگی نمی‌شناسم. علاقه‌مند به چالش‌های جدید هستم و می‌دانم که توانایی‌اش را هم دارم. پس با توکل به خدا فعلاً مسیرم را در فوتبال اروپا ادامه خواهم داد.

من از حضور در فوتبال اروپا لذت می‌برم و عاشق این هستم که نکته‌های جدید یاد بگیرم. تا الان هم پیش نیامده که بگویم حضور در اروپا سختی دارد با اینکه مشکل است غربت را تحمل کنم. من فکر می‌کنم باید عاشق فوتبال و شغل‌ات باشی تا بتوانی در فوتبال اروپا جا بیفتی.اید ذهنیتی باز داشته باشی تا نکته جدید یاد بگیری.

زمانبندی خدا بهترین است و اگر من مدام بگویم چه زمانی و چرا الان نه، یعنی به زمانبندی او باور ندارم. من رها هستم، در لحظه زندگی می‌کنم و از کاری که انجام می‌دهم لذت می‌برم. مهم‌ترین موضوع برای من هم بهتر شدن و ساختن باورهای خوب است تا به اهدافی که در سر دارم، دست پیدا کنم.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.