سه شنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۱

من ندیدم برای آزمایش دوپینگ به رختکن بیایند

وطنخواه: آقای خیابانی دنبال چی هستی؟

وطنخواه: آقای خیابانی دنبال چی هستی؟

با صحبت‌هایی که جواد خیابانی در یک برنامه تلویزیونی مطرح کرد و البته واکنش‌های بسیاری به دنبال داشت همچنان موضوع دوپینگ بازیکنان تاج (استقلال سابق) در دربی سال 1354 باز است و برخی بازیکنان سابق دو باشگاه بخصوص استقلالی‌ها واکنش‌های تندی در این خصوص نشان داده‌اند. با این حال رضا وطنخواه یکی از نامداران تاریخ پرسپولیس و شاهین مثل خیلی از پیشکسوتان آن دوره چندان دوست ندارد در این خصوص صحبت کند و می‌گوید پرداختن به این موضوع چه فایده‌ای دارد؟

آقا رضا سلام.

پسرم می‌خواهی درباره پرسپولیس بپرسی؟
چطور؟
آخر بعد از این دو تا بازی که مساوی شد اعصاب همه‌مان خرد است. البته خب یک توپ‌شان خورد به تیر و اگر آن پسر (احتمالاً مهدی عبدی) یک توپ را می‌داد بغل گل می‌شد. البته قشنگی فوتبال به همین چیزهاست. زمان خودمان باخت که معنی نداشت و اگر مساوی می‌کردیم دنیا می‌ریخت روی سرمان اما الان هم همه تیم‌ها خوب شده‌اند هم بازیکنان مثل زمان ما که زانو و دندان‌مان را می‌گذاشتیم وسط، حواس‌شان هست که آسیب نبینند.
بله این چیزها هم هست ضمن اینکه همین فولاد کلی بازیکن گرانقیمت و خوب جذب کرده مثل احسان پهلوان که 9 میلیارد پرسپولیس را نگرفت و 12 میلیارد از فولاد گرفت و قرارداد بست؟
واقعاً اینقدر پول داده‌اند؟ اگر اینطوری است من هم بروم تمرین کنم. این پول‌ها را چه کسی می‌دهد؟
بالاخره باشگاه صنعتی است و خوب پول می‌دهد.
بله متأسفانه، البته اینها حق من و تو است که به این بازیکنان می‌دهند. ما یک عمر فوتبال بازی کردیم و فقط یک سالش 500 تومان ماهیانه پول گرفتیم. یعنی در یازده سال یک سالش پول گرفتم و ده سالش مجانی بازی کردم. آن موقع دلار بود 7 تومان. یعنی من ماهانه 700 دلار می‌گرفتم. الان دلار 30 هزار تومان است. یعنی اگر مثل آن زمان بخواهند به بازیکنان الان پول بدهند ماهی 21 میلیون تومان می‌شود. البته نوش جان‌شان. در این کشور خیلی‌ها بدون اینکه کار خاصی انجام بدهند درآمدهای کلان دارند.
ماجرایی که خیابانی درباره دربی سال 54 و اتفاقات بعد از آن تعریف کرده و واکنش‌هایی داشته را شنیده‌اید؟
نه، چه گفته؟
(برای وطنخواه ادعای خیابانی و واکنش برخی پیشکسوتان استقلال را بازگو می‌کنم.)
نه اینجوری نیست. همایون خوب نتیجه نگرفته بود و عبدو کنارش گذاشت. بحث اختلاف مطرح نبود.
ماجرای دوپینگ و آزمایشی که برخی تاجی‌ها تکذیبش می‌کنند چطور؟
به رختکن می‌آمدند و آزمایش می‌گرفتند ولی من تا زمانی که بودم، ندیدم مسأله دوپینگ مطرح شود.
شما آن روز در ترکیب پرسپولیس حضور داشتید؟
بله بودم اما کسی برای آزمایش دوپینگ به رختکن ما نیامد.
پس اگر اینطور است به رختکن تاج (استقلال) هم نرفته‌اند.
نمی‌دانم. من خبر ندارم دیروز ناهار چه خوردم (با خنده). آقای خیابانی قربانش بروم رفته این را پیدا کرده که چه بشود؟ اصلاً دنبال چه چیزی است از مطرح کردن این صحبت‌ها؟
راستی مستند پرویزخان (فیلم مستندی که درباره زنده‌یاد پیروز دهداری ساخته و از تلویزیون هم پخش شد) را دیدید؟
نه متأسفانه موفق نشدم ولی یک چیزهایی شنیدم.
در این مستند که خودتان هم صحبت کرده‌اید برخی بازیکنان سابق تیم ملی مثل ضیا عربشاهی و ناصر محمدخانی علیه شما صحبت کرده‌اند؟
عیبی ندارد، بگذارید بگویند.
یعنی نمی‌خواهید جوابی به آنها بدهید؟
مگر چه گفتند؟
اینطور صحبت می‌کردند که برخی تحکمات انضباطی زمان پرویزخان در تیم ملی را شما به ایشان القا می‌کردید.
من و بهمن صالح‌نیا بدون اجازه پرویزخان آب نمی‌خوردیم. چطور من به ایشان چیزی را القا می‌کردم؟ سابقه من مشخص است و الان هم عضو هیأت علمی دانشگاه شریف هستم و همواره در این سمت خواهم ماند. شما هرگز صحبتی از من درباره شاگردانم نخواهید شنید و بهتر است من هم حرفی درباره جزئیات آن زمان نزنم.

بحث درگیری همایون و علی عبدو را تأیید می‌کنید؟

همایون نتیجه ضعیف گرفته بود و ایشان را از سرمربیگری کنار گذاشتند و بعد داداش (آقا بیوک) سرمربی شد. سال بعد از آن هم کونوف روس آمد. برخی بیکارند و می‌خواهند از این مسائل یک چیزهایی بیرون بکشند اما واقعاً نمی‌دانم به چه دردشان و به چه درد مردم می‌خورد؟
بگذریم. چند وقت قبل آقای درویش به عیادت آقا بیوک رفت که کار قشنگی بود.
بله ممنونم. البته من خودم به محمود خوردبین زنگ زدم و گفتم حال داداش خوب نیست. یک زمانی داداش همه‌کاره پرسپولیس بود. آقا بیوک بعد از همایون همه‌کاره پرسپولیس بود. اینها در شاهین هم همه‌کاره بودند. اما حالش الان خوب نیست و شرایط سختی دارد. مدتی است ضعیف شده ولی الحمدالله خوب است.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.