شنبه ۵ فروردین ۱۴۰۲

بعد از برگزاری جلسه سرنوشت‌ساز انتخابات

تاج و ماجدی چطور تأیید صلاحیت شدند؟

تاج و ماجدی چطور تأیید صلاحیت شدند؟

انتخابات 8 شهریور ریاست فدراسیون فوتبال با سه نامزد نهایی برگزار خواهد شد. با تأیید صلاحیت تاج و ماجدی، می‌توان رقابت اصلی را میان این دو گزینه دانست اما با تلاش‌هایی که هر دو طرف در هفته‌های اخیر انجام داده‌اند، نتیجه نهایی این انتخابات، غیرقابل پیش‌بینی به نظر می‌رسد.

خبر تأیید صلاحیت هر سه نامزد انتخابات 8 شهریور، به شکل غیر رسمی از جمعه شب در فضای مجازی منتشر شده بود. اعلام نهایی اما بعد از جلسه سرنوشت‌ساز کمیته بدوی انتخابات فدراسیون فوتبال انجام شد که ساعت 14 دیروز (شنبه) برگزار شد. جلسه‌ای که با حضور پنج عضو این کمیته و مجید شهیدی، مدیرکل حراست وزارت ورزش و جوانان برگزار شد و در پایان این جلسه مهدی تاج، میرشاد ماجدی و عزیز‌الله محمدی و البته نواب رئیس آنها را برای شرکت در انتخابات تأیید نهایی کردند.
خبر تأیید صلاحیت هر سه نامزد اما با توجه به حواشی اخیر درباره نامزدها بخصوص تاج و ماجدی، سؤال‌ها و ابهام‌های متعددی را ایجاد کرد. انتشار گزارش تحقیق و تفحص مجلس درباره تخلف مالی کارخانه فولاد مبارکه و همچنین انتشار نامه کمیته بدوی انتخابات درباره تعارض منافع نامزدی میرشاد ماجدی برای سمت ریاست فدراسیون فوتبال و همچنین سرپرستی و عضویت هیأت رئیسه فدراسیون فوتبال، احتمال عدم احراز صلاحیت تاج و ماجدی را به وجود آورده بود اما در کمال تعجب هیچ یک از این موارد، مانع از حضور این دو نفر در انتخابات
8 شهریور نشد!
دلایل کمیته بدوی انتخابات فدراسیون فوتبال برای تأیید صلاحیت تاج و ماجدی اما چیست؟
مانع اصلی بر سر راه تأیید صلاحیت مهدی تاج اما پرونده‌های باز قضایی او به خاطر قرارداد مارک ویلموتس و گزارش تحقیق و تفحص مجلس درباره فولاد مبارکه بود. برخلاف تصور اما او هیچ پرونده باز قضایی ندارد. چرا که بنا به ادعای پژمانفر، رئیس کمیسیون اصل 90، مسئولان فوتبال با وعده برنده شدن در پرونده ویلموتس و با استفاده از اهرم تعلیق، مانع از به جریان افتادن پرونده قضایی مربوط به قرارداد ویلموتس شده بودند.
درباره گزارش تحقیق و تفحص مجلس هم چندی پیش، رئیس قوه قضائیه اعلام کرده بود که هنوز پرونده‌ای درباره این گزارش تشکیل نشده است.
علاوه بر همه اینها بنا به اعلام یکی از اعضای کمیته بدوی انتخابات، این کمیته تا 21 روز پیش از مجمع انتخاباتی، اسامی تأیید صلاحیت شده‌ها را اعلام کرده بود و طبق آیین‌نامه انتخابات، بعد از این مهلت تنها در صورتی کاندیداها رد صلاحیت می‌شوند که با مصاحبه‌ها و مناظره‌های خود، نظم عمومی را بر هم بزنند. با این استدلال و با توجه به اینکه پرونده باز قضایی برای تاج نبود، او با‌وجود همه اتهام‌هایی که علیه‌اش مطرح می‌شود، می‌تواند در انتخابات شرکت کند.
میرشاد ماجدی هم که در مصاحبه تلویزیونی خود، در پاسخ به سؤالی درباره تعارض منافع بین نامزدی انتخابات و همچنین سرپرستی فدراسیون فوتبال به این نکته اشاره کرد که چون در اساسنامه فدراسیون فوتبال هیچ منعی برای این موضوع وجود ندارد و هیچ نکته‌ای در این رابطه بیان نشده است، پس منعی برای تأیید صلاحیت او وجود ندارد.
حالا شاید یکی از نگرانی‌ها درباره انتخابات این باشد که با تأیید صلاحیت تاج، پژمانفر، رئیس کمیسیون اصل نود، تهدیدش مبنی بر ابطال انتخابات فدراسیون فوتبال را عملی می‌کند و این خطر برای فوتبال ایران همچنان وجود دارد یا نه؟ با توجه به اینکه این واکنش‌های نمایندگان مجلس با واکنش فیفا و پرسش آنها از فدراسیون فوتبال درباره دخالت شخص ثالث مطرح شد، آیا نمایندگان مجلس همچنان بر موضع قبلی خود هستند یا روند آنها تغییر
کرده است؟

دبیرکل اسامی را به فیفا اعلام کرد


آخرین جلسه کمیته بدوی انتخابات فدراسیون فوتبال از حدود ساعت ۱۴ (دیروز) در ساختمان فدراسیون فوتبال با حضور پنج عضو این کمیته و مجید شهیدی، مدیرکل حراست وزارت ورزش و جوانان برگزار شد.
پس از برگزاری این جلسه کمیته بدوی اسامی مهدی تاج، میرشاد ماجدی و عزیز‌الله محمدی و البته نواب رئیس آنها را برای شرکت در انتخابات هشت شهریور تأیید نهایی کردند و به فیفا و ای اف سی معرفی شدند.
در بخش نایب رئیس اول اسامى مهدى محمد نبى، عباس صوفى و على فتح‌الله‌زاده، نایب رئیس دوم منصور قنبرزاده، محمدصادق درودگر و محمدرضا کافى و نمایندگان باشگاه‌ها الهام بصیرى‌نیا، حسین پرویزى، اسماعیل حیدرپور، رضا درویش، محمد رجاییان، محمدرضا ساکت و حمیدرضا گرشاسبى دیده مى‌شود.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.