یکشنبه ۱۶ بهمن ۱۴۰۱

می شود این نسل وزنه برداران را به نسل طلایی تبدیل کرد

رضازاده: الان وقت حمایت است نه انتقاد

رضازاده: الان وقت حمایت است نه انتقاد

حسین رضازاده پیشکسوت ارزشمند وزنه‌برداری ایران اعتقاد دارد که حضور تیم سرپرستی جوان و باانگیزه در رأس هرم مدیریتی و فنی وزنه‌برداری باعث شده تا همراه با وفاق ملی در خانواده وزنه‌برداری، آرام آرام رنگ آرامش و ثبات را نیز در وزنه‌برداری ایران احساس کنیم. با وجود این به نظر می‌رسد برخی در شرایطی که همچنان سایه سنگین مشکلات و کمبودها روی سر وزنه‌برداری سنگینی می‌کند از شرایط موجود انتقاد می‌کنند. در صورتی که الان زمان، زمان نقد نیست. بلکه وزنه‌برداری نیاز به حمایت دارد تا بتوانیم برگردیم به روزهای خوب گذشته.

نباید به این سرعت دنبال معجزه باشیم
حسین رضازاده اسطوره وزنه‌برداری ایران در خصوص برخی انتقادها به مسیر حرکتی تیم سرپرستی و فنی وزنه‌برداری تأکید دارد: «معتقدم با توجه به مشکلات و کمبودهای بسیاری که از گذشته در مجموعه وزنه‌برداری باقی مانده است، نباید از تیم سرپرستی و فنی جدید که تازه روی کار آمده‌اند توقع و انتظار معجزه در همین ابتدای کار داشته باشیم. به نظرم الان وقت انتقاد نیست، بلکه حالا که تغییرات تا حدود زیادی بر وفق مراد است و همه نفراتی که الان در رأس امور مدیریتی و فنی وزنه‌برداری قرار دارند از جنس این رشته هستند، باید بیش از قبل وزنه‌برداری را حمایت کنیم. قطعاً کسب موفقیت در وزنه‌برداری، چون یک رشته رکوردی است زمانبر است و طولانی. بنابراین اولاً در این مسیر باید صبور باشیم تا به نتیجه برسیم. ثانیاً اگر واقعاً عاشق وزنه‌برداری هستیم باید همه از سرمایه‌ها و داشته‌های وزنه‌برداری حمایت کنیم تا نهایتاً به نتیجه‌ دلخواه برسیم.»

برخی نتایج راضی‌کننده بود، بعضی نه
رضازاده در مورد نتایج ارزشمندی که وزنه‌برداران کشورمان در بازی‌های قونیه و پیش از آن در رقابت‌های پایه کسب کردند، می‌گوید: «حقیقتاً با تمام وجود اعتقاد دارم که ما در وزنه‌برداری ایران هم استعدادهای زیادی داریم و هم مربیان خوب، دلسوز و ارزشمندی که بتوانند این نسل را به نسلی طلایی برای وزنه‌برداری ایران تبدیل کنند. نتایجی هم که بچه‌های وزنه‌برداری در این یکی دو رویدادی که اعزام شدند کسب کردند اگر چه در برخی اوزان راضی‌کننده بود و در بعضی دیگر نه، اما ثابت کرد که بچه‌های ما با یک مقدار توجه و حمایت بیشتر می‌توانند کارهای بزرگی انجام دهند که برای خیلی‌ها باورکردنی نیست.»
فوق سنگین‌های ما نیاز به تمرین و آمادگی بیشتر دارند
قهرمان پرآوازه دسته فوق سنگین وزنه‌برداری جهان و المپیک با بیان این مطلب که بچه‌های ما خصوصاً در دسته فوق سنگین توانمند و مستعد هستند اما قطعاً کمبود و نقاط ضعفی دارند که باید با تمرین و ممارست بیشتر برطرف شود، در این خصوص اعتقاد دارد: «من به همه ملی‌پوشان و توانمندی‌های ذاتی که در وجودشان نهفته است ایمان و اعتقاد دارم. اتفاقاً من ایمان دارم که در وزنه‌برداری ایران ما فوق سنگین‌های مستعد و خوبی داریم که هر کدامشان می‌توانند با برطرف کردن نقاط ضعف‌شان و تمرین بیشتر و معطوف شدن روی توانمندی‌هایشان در دنیا بزرگی کنند. قطعاً اگر روی آنها بیشتر کار کنیم، خیلی زود می‌توانند در دنیا بدرخشند. به طور مثال همین اکبر ژورایف ازبک را در بازی‌های همبستگی کشورهای اسلامی دیدید. او یک وزنه‌بردار موفق نبود اما با تقویت نقاط ضعفش و تمرین زیاد و مستمر، الان به فوق سنگین‌ها اضافه شده و مطمئن باشید اگر وزنش را با تمرین بالابیاورد، قطعاً می‌تواند بزودی حداقل به رکوردهای 215 کیلوگرم یکضرب و 260 کیلوگرم دوضرب برسد. بچه‌های ما هم شرایط‌شان همین است. اگر خوب کار کنند و روی توانمندی‌هایشان معطوف شوند حتماً می‌توانند در دنیا بهترین باشند.»

نباید بیش از حد از دختران توقع داشت

رضازاده نظرش را در خصوص دختران وزنه‌برداری و نتایجی که در این بخش کسب شده بیان می‌کند: «من اعتقاد راسخ و ویژه‌ای به توانایی دختران وزنه‌برداری ایران دارم اما هیچ وقت بیش از حد توان و ظرفیت این بچه‌ها از آنها توقع نداشتم. بقیه هم همین‌طور باید باشند. به نظرم ما هم مربیان خوبی در داخل برای تربیت مربی مجرب در بخش دختران داریم و هم پشتوانه‌های خوب در این بخش. اما شاید بتوانیم با آوردن مدرسان خوب و درجه یک خارجی خیلی زودتر به نتیجه‌ای که از دختران وزنه‌برداری توقع داریم برسیم. دخترهای وزنه‌بردار آینده روشنی دارند. فقط باید به آنها زمان داد و همپای پولادمردان از آنها نیز حمایت و پشتیبانی کرد.»

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.