دوشنبه ۱۷ بهمن ۱۴۰۱

ضعف «روابط بین‌الملل» در فوتبال ایران

ضعف «روابط بین‌الملل» در فوتبال ایران

پس از مدتی انفعال در زمینه جور کردن دیدارهای مفید تدارکاتی برای تیم ملی، سرانجام فدراسیون فوتبال دو بازی مقابل سنگال و اروگوئه را برای ملی‌پوشان فراهم آورده است. با اینکه هیچ یک از این دو تیم لزوماً شبیه به سه همگروهی ایران در مرحله نهایی جام جهانی 2022 بازی نمی‌کنند اما محسناتی دارند که می‌تواند به کار ما بیاید.
ضعف در ارتباطات بین‌الملل از جمله عواملی است که باعث جور نشدن مسابقات دوستانه مفید برای تیم ملی در طول سال‌جاری شده است. درست است که تحریم‌های بین‌الملل اعمال شده در خصوص ایران و نظر سوء برخی کشورهای غربی نسبت به ما در جور نشدن این دیدارها سهم داشت اما ایراد اصلی به فدراسیون فوتبال کشورمان و دپارتمان بین‌المللی آن برمی‌گردد که به اندازه کافی پویا و صاحب ارتباط‌های قوی نبودند و هنوز هم نیستند.
امروز هم که موفق به ترتیب دادن دو دیدار تدارکاتی در دهه اول مهرماه شده‌ایم، همان طور که پیش‌تر آمد، اولاً حریفانی را برگزیده‌ایم که سبک و روشی به کلی متفاوت با رقبایمان در جام جهانی دارند و ثانیاً سفرمان به اروپا برای انجام این بازی‌ها هم نشانگر این است که زور طرف مقابل (اروگوئه و سنگال) برای تعیین محل مقرر و یا طرف ثالث (اسپانسرها و ایجنت‌ها) بر خواسته‌های ما چربیده است. در غیر این صورت به نفع ما بود که برای انجام این بازی‌ها مثلاً به خاک قطر می‌رفتیم.
فوتبال در عین اینکه در زمین و روی چمن برگزار می‌شود، وابسته به ابزار بیرونی هم هست و باید یک تشکیلات قوی از پشت آن را حمایت و کارهای آن را ساماندهی کند. ما اگر هم روی زمین در اجرای فوتبال فوق‌العاده باشیم در کارهای پشتیبانی و طراحی در اجرا ضعیفیم و افرادی صاحب ایده‌های قوی و نیروهایی کاربلد را که بتوانند از بیرون به آن خط فکری مناسبی را بدهند، نداریم. نتیجه این ضعف، وضعیتی است که در این ورزش می‌بینیم و شرایط بسیار ضعیف دیدارهای تدارکاتی‌مان است که امید می‌رود فدراسیون جدید با مدیریت مجدد مهدی تاج فکری به حال آن بکند.
 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.