شنبه ۱۲ فروردین ۱۴۰۲

کارت سبز داور قدیمی به فوتبالی ها

محسن زمانی در بستر بیماری اما امیدوار

محسن زمانی در بستر بیماری اما امیدوار
سید مهدی فاطمی
سید مهدی فاطمی

یک دوستی هروله وار ۲۵ ساله بین نگارنده و محسن زمانی و تبریک روز جهانی داور به این چهره شاخص و قدیمی داوری ایران گفتگویی را شکل داد که بواسطه بزرگ منشی و مناعت طبع این پیر دیر فوتبال ایزان و نکات آموزنده و مثبتی که در گفته هایشان بود ماحصل  آن تقدیم مخاطبان محترم می گردد.باشد که این رفتار بزرگ منشانه محسن زمانی در مواجهه با بیماری سرطان و بلند نظری و روحیه مثالزدنی او سر مشفق سایرین شود.
داوری که روزگاری مهم‌ترین بازی های ملی و باشگاهی ما و مسابقات بین المللی را سوت زده امروز درگیر بیماری سرطان و انجام مراحل سخت شیمی درمانی ست.خودش می گوید شانزده جلسه را انجام دادم و چهار نوبت دیگر هم در پیش دارم.از هزینه بالای هر جلسه گلایه دارد اما خدا را شاکر است که به اندازه کفایت توان مالی پرداخت هزینه های درمان که بالغ بر دویست و پنجاه میلیون تومان می شود را دارد.
از او می پرسم در این مسیر کمکی از فدراسیون یا وزارت ورزش ‌و...دریافت کرده ای ؟! بی هیچ شکایتی می گوید نیازی به کمک کسی یا جایی ندارم.همین‌که دوستانم از  نقاط دور و نزدیک دنیا به یادم هستند و تماس می گیرند احساس خوبی دارم.محبت این عزیزان با هیچ متر و معیار و رقم و عددی قابل محاسبه نیست.
او در حالی که اشک می ریزد از رفقایی می گوید که ساعت هفت صبح با کارت بانکی یک میلیارد تومانی به خانه اش مراجعه کرده و یا دوستانی که از آمریکا پیگیر وضعیت درمانش هستند . در میان صحبت هایش چیزی جز امید و قدر دانی از همین اندازه نا چیز به یاد بودن ها نیست. می گوید سرپرست و دبیر سابق فدراسیون به ملاقاتش رفته اند اما چندان از اتفاقات رخ داده در فدراسیون و تغییر و تحولات آن راضی نیست.
با زمانی در مورد وضعیت داوری در ایران هم صحبت کردم که نکات جالبی را مطرح کرد.اینکه گفت در زمان ما داوران اکثرا فوتبالیست بوده و بعد به داوری روی می آوردند اما نسل جدید را غالباً داورانی تشکیل داده اندکه فوتبال  بازی نکرده اند در حالی که ما با بزرگان آن زمان هم بازی بودیم و بازی می کردیم .وقتی هم داور شدیم به احترام همان روز ها حرمت ما را نگه می داشتند.
زمانی مشکل دیگر داوری امروز ایزان را در چینش داوران دانسته و گفت؛متاسفانه داوران درجه سه را آورده و به یکباره در لیگ برتر قرار می دهند! این نوع استفاده از داوران باعث بروز مشکلات زیادی شده و داورانی که بدون طی کردن درست مسیر پیشرفت به جایگاه امروزی رسیده‌اند فوتبال را دچار مشکلات داوری کرده اند.
این داور قدیمی که قضاوت پنج شهر آورد بزرگ پایتخت را در کارنامه دارد حضور غلام سلیمانی در راس دپارتمان  داوری را مطلوب ارزیابی کرده و ابراز امیدواری کرد که شرایط ادامه همکاری فدراسیون با  او فراهم گردد.
زمانی از آرزویش برای بهبودی و برگشتن به میادین فوتبال و قضاوت بازی های پیشکسوتان  هم سخن گفت که با روحیه مثالزدنی و تحسین برانگیزی که در او هست یقینا به زودی شاهد داوری دوباره او برای مو سپیدان فوتبال ایران خواهیم بود
انشالله

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.