پنج شنبه ۱۰ فروردین ۱۴۰۲

ترابیان: مشکل از جایی شروع شد که رفاقت جای قرارداد را گرفت

گوشی کی‌روش گم شد، برایش نخریدیم!

گوشی کی‌روش گم شد، برایش نخریدیم!

عباس ترابیان، مهم‌ترین عنصر در فرایند جذب کارلوس کی‌روش به فوتبال ایران بود. کسی که مفاد قرارداد او را برای نخستین بار تنظیم کرد و در طول مدت حضور کی‌روش شاهد بالا و پایین‌های دوران مربیگری او در تیم ملی فوتبال ایران بود

 عباس ترابیان، مهم‌ترین عنصر در فرایند جذب کارلوس کی‌روش به فوتبال ایران بود. کسی که مفاد قرارداد او را برای نخستین بار تنظیم کرد و در طول مدت حضور کی‌روش شاهد بالا و پایین‌های دوران مربیگری او در تیم ملی فوتبال ایران بود؛ مدتی به‌عنوان مدیر کمیته روابط بین‌الملل و مدتی به‌عنوان مدیر تیم ملی فوتبال ایران. او حالا با اشاره به برخی مفاد قرارداد کارلوس کی‌روش که در قرارداد جدید فدراسیون فوتبال با او هم پابرجاست، توصیه‌های لازم را برای همکاری بهتر و بی‌دردسرتر با این سرمربی پرتغالی ارائه می‌دهد. چرا که ترابیان معتقد است حالا که ما به هر دلیلی اسکوچیچ را با رفتاری ناشایست کنار گذاشته‌ و فرصت حضور در جام جهانی را در اختیار کی‌روش قرار داده‌ایم، مهم است به گونه‌ای رفتار کنیم که اتفاقات سال‌های 2014 و 2018 با او تکرار نشود. تنها راه جلوگیری از آن جنجال‌ها هم مبنا قرار دادن مفادی است که در قرارداد با کی‌روش به آنها تأکید شده است.

قراردادی بسته می‌شود که من نوشته‌ام
ترابیان به خبرنگار ایران ورزشی می‌گوید: «در فدراسیون فوتبال یک قرارداد مبنا وجود دارد که با سرمربی‌های تیم ملی فوتبال بسته می‌شود. مفاد این قرارداد را خود من تنظیم کرده‌ام و به آن اشراف دارم. این کامل‌ترین قراردادی است که می‌توانند با سرمربی تیم ملی ببندند و مطمئناً همان قرارداد، اساس قراردادی خواهد بود که دوباره با کی‌روش بسته می‌شود مگر اینکه جزئیاتی به آن اضافه شود.» او معتقد است مشکلات با کی‌روش زمانی اوج گرفت که مسئولان فدراسیون با او وارد رفاقت شدند و مفاد قرارداد را جدی نگرفتند. به همین خاطر توصیه‎‌های ترابیان توجه به مفادی است که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم.

بندی درباره سفرها و غیبت‌های سرمربی
عباس ترابیان می‌گوید: «ما در این قرارداد ‌بندی داریم که می‌گوید سرمربی تیم ملی فوتبال باید برای سفرهای خود اجازه کتبی رئیس فدراسیون فوتبال را داشته باشد. همچنین در بند دیگر به این نکته اشاره شده که اگر سرمربی تیم ملی 5 جلسه متوالی در تمرینات رسمی تیم ملی و بازی‌های تیم ملی حضور نداشته باشد، قراردادش کان لم یکن خواهد بود. مگر اینکه مدارکی را ارائه دهد که گویای بیماری آن سرمربی باشد و این مدارک به تأیید پزشک معتمد فدراسیون فوتبال برسد.» به این ترتیب می‌توان از به اصطلاح «پروازی» شدن کی‌روش جلوگیری کرد.

از کمیته فنی چه خبر؟
یکی دیگر از بندهای قراردادی که ترابیان به آن اشاره می‌کند، جلساتی است که باید با کمیته فنی فدراسیون فوتبال برگزار شود. کی‌روش حتی یک بار هم با کمیته فنی فدراسیون فوتبال جلسه‌ای برگزار نکرده است. حالا که کمیته فنی فدراسیون در آشفته‌ترین حالت خود قرار دارد و بعد از تصمیم برای برکناری اسکوچیچ و وتوی هیأت رئیسه با اعضای هیأت رئیسه در زاویه قرار دارد، آیا می‌توان توقع داشت کی‌روش با اعضای این کمیته جلسه‌ای برگزار کند؟ آیا فدراسیون فوتبال این بند را حذف می‌کند یا نادیده‌اش خواهد گرفت؟

اسپانسرینگ زیر نظر فدراسیون
یکی دیگر از مشکلات فدراسیون فوتبال با کارلوس کی‌روش درباره اسپانسرهای لباس تیم ملی بود و تبلیغاتی که او بدون مشورت با فدراسیون فوتبال در آنها شرکت می‌کرد. ترابیان می‌گوید: «ما ‌بندی در قرارداد داریم که به سرمربی تیم ملی اجازه نمی‌دهد به خواست خودش و بدون هماهنگی با فدراسیون فوتبال قرارداد اسپانسرینگ ببندد. همچنین به این نکته تأکید شده است که باید این موارد زیر نظر فدراسیون فوتبال باشد.»

یادآوری؛ اصل مهم همکاری با کی‌روش

ترابیان در ادامه صحبت‌های خود می‌گوید که همه مفادی که امروز در قرارداد کی‌روش دیده می‌شود، در دوره‌های قبل هم بوده است. همان زمان هم ما بحث نظارت او به تیم‌های پایه و حضور یک دستیار ایرانی را داشتیم اما نباید اجازه داد که او از چهارچوب قرارداد خارج شود. ترابیان خاطره‌ای در همین رابطه از کی‌روش تعریف می‌کند: «یک بار کی‌روش گوشی موبایلش را در تمرین گم کرد و به من گفت که باید گوشی دیگری برای او بخریم اما من چون به مفاد قرارداد مسلط بودم به او گفتم که ما فقط متعهد شده‌ایم یک گوشی با فلان برند و فلان مدل برای شما تهیه کنیم که کردیم و شما باید مراقب آن می‌بودید و زیر بار خرید یک گوشی دیگر نرفتم. خیلی موارد دیگر هم بود که به او مفاد قرارداد را گوشزد می‌کردم تا فراموش نکند. به هرحال امیدوارم این بار اتفاقات قبل تکرار نشود و هرآنچه برای تیم ملی و کشور ما مفید است، رخ دهد.»

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.