پنج شنبه ۱۰ فروردین ۱۴۰۲

پرسپولیسی‌ها از جام‌های جهانی چقدر سهم دارند؟

98 رؤیایی تکرار نمی‌شود

98 رؤیایی تکرار نمی‌شود

تیم ملی ایران تا قبل از جام جهانی 2022 پنج بار در این تورنمنت بزرگ حضور داشته اما سهم باشگاه پرسپولیس از این ویترین جهانی چقدر بوده است؟

به گزارش ایران ورزشی؛ تیم ملی ایران تا قبل از جام جهانی 2022 پنج بار در این تورنمنت بزرگ حضور داشته اما سهم باشگاه پرسپولیس از این ویترین جهانی چقدر بوده است؟ در طول برگزاری مسابقاتی که همه دنیا تماشایش می‌کنند و مربیان، کارشناسان، مدیران باشگاه‌ها و البته ایجنت‌های جهانی تحت نظر دارند، بازیکنان پرسپولیس چقدر دیده و پسندیده شدند؟ پرسپولیس چند بازیکن در جام جهانی داشت تا از قبال این اتفاق ویژه، نمایندگانش از فیفا درآمدزایی کنند و چند تا از ستاره‌های سرخپوش در این تورنمنت دیده شدند تا به باشگاه‌های بزرگ اروپایی ترانسفر شوند؟ سهم پرسپولیس از 5 جام جهانی که تیم ایران در آن حضور داشت چند بازیکن بود؟ این مهم‌ترین سؤالی است که شاید بد نباشد پاسخش را با جزئیات مرور کنیم.

1978  فقط علی‌آقا + الله‌وردی
در تیمی که حشمت مهاجرانی به آرژانتین برد و مقابل هلند، اسکاتلند و پرو بازی داد تعداد بازیکنان پرسپولیس ناچیز بود. تیمی که سه دوره قهرمان جام تخت جمشید شد فقط دو بازیکن در تیم ملی داشت که یکی فیکس و دیگری نیمکت نشین بود. علی پروین در هر سه مسابقه فیکس بازی کرد و جواد‌ الله‌وردی به‌عنوان بک چپ مقابل پرو به میدان رفت آن هم چون آندرانیک اسکندریان آسیب دیده بود. در این تیم ملی بیشتر بازیکنان از تیم‌های تاج و پاس بودند. البته بازیکنانی مثل محمد صادقی و ناصر نورایی هم حضور داشتند که یکی بازیکن پاس و دیگری متعلق به باشگاه هما بود اما بعدتر به پرسپولیس پیوستند. همچنین محمد پنجعلی هم یکی از بازیکنان جوانی بود که با تیم ملی به جام جهانی رفت اما هر سه بازی را از روی سکو تماشا کرد. پنجعلی جوان تازه از ابومسلم مشهد به پرسپولیس آمده بود اما قسمت شد تا این تورنمنت را از روی سکو تجربه کند.

1998  یک تیم کاملاً پرسپولیسی
در ارنج اصلی تیم ملی فقط جواد زرینچه و مهدی پاشازاده استقلالی بودند و 9 بازیکن دیگر یا در آن مقطع یا مقاطع قبل و بعد از جام جهانی برای پرسپولیس بازی کردند. نیما نکیسا، احمدرضا عابدزاده، نادر محمدخانی، مهرداد میناوند، حمید استیلی، مهدی مهدوی‌کیا، نعیم سعداوی، رضا شاهرودی و افشین پیروانی 9 بازیکن پرسپولیس بودند که به جام جهانی رفتند. از این جمع شاهرودی درست در آستانه مسابقات دچار شکستگی انگشت پا شد، سعداوی خیلی کم  بازی کرد و پیروانی 16 دقیقه مقابل امریکا به میدان رفت اما عابدزاده در دو دیدار مقابل امریکا و آلمان به میدان رفت و نکیسا در بازی یوگسلاوی فیکس بود. بقیه پرسپولیسی‌ها در هر سه بازی فیکس بودند ضمن اینکه نفراتی مثل خاکپور، دایی و باقری هم که در ترکیب اصلی قرار داشتند قبل‌تر در پرسپولیس بازی کرده بودند. این اتفاق در شرایطی رقم خورد که قبل از این تورنمنت بازیکنان شاخصی مثل علی کریمی، رضا ترابیان و بهنام سراج دیگر پرسپولیسی‌هایی که می‌توانستند به تیم ملی برسند از لیست خط خوردند و به فرانسه نرفتند.

2006  پرچم سرخ دست مهرزاد
این تیم هم پر بود از بازیکنانی که قبل‌تر یا بعدتر پیراهن پرسپولیس را به تن کردند اما در آن مقطع فقط یک بازیکن پرسپولیسی داشت. مهرزاد معدنچی تنها بازیکنی بود که از پرسپولیس توسط برانکو به جام جهانی رفت. او در بازی دوم مقابل پرتغال 66 دقیقه بازی کرد و مقابل آنگولا هم کامل در میدان بود. از بین بازیکنان ترکیب اصلی تیم ملی در آن تورنمنت محمد نصرتی، رحمان رضایی، حسین کعبی و وحید هاشیمان بعدها در مقاطعی کوتاه برای پرسپولیس بازی کردند. در ضمن یحیی گل محمدی، مهدی مهدوی‌کیا، علی کریمی و علی دایی هم که در ترکیب اصلی بودند سابقه حضور در پرسپولیس را داشتند. این مسأله در مورد بازیکنان نیمکت نشینی مثل جواد کاظمیان و حسن رودباریان هم صدق داشت. کاظمیان قبل و بعد از این جام جهانی در دو مقطع سرخپوش شد. حسن رودباریان هم مثل نصرتی بعدها از پاس به پرسپولیس آمد و یک فصل بازی کرد.

2014  دو تا فیکس، دو تا روی نیمکت
در جام جهانی برزیل سیدجلال حسینی و مهرداد پولادی در هر سه بازی مقابل نیجریه، آرژانتین و بوسنی در ترکیب اصلی بودند اما رضا حقیقی و حسین ماهینی دو پرسپولیسی دیگر نیمکت‌نشین. در این میان حقیقی از دقیقه 88 بازی با آرژانتین به میدان رفت و در لحظه گل خورده در میدان بود. در این تیم هم بازیکنانی مثل علیرضا حقیقی و رحمان احمدی سابقه پرسپولیسی دارند. البته حقیقی قبل از این جام در تمام رده‌های سنی پرسپولیس بازی کرده بود و رحمان احمدی بعد از این تورنمنت مدتی پیراهن پرسپولیس را به تن کرد. حقیقی هر سه بازی این تورنمنت فیکس بود اما رحمان احمدی بازی نکرد. علیرضا بیرانوند، سوشا مکانی، محمدرضا خلعتبری، مهدی شریفی و رضا نوروزی که قبل از این تورنمنت از لیست تیم ملی خط خوردند قبل و بعد از این تورنمنت مدت کوتاهی برای پرسپولیس بازی کردند. همچنین محمدرضا خانزاده هم که همراه تیم ملی به برزیل رفت سابقه حضور در پرسپولیس را داشت.

2018 ستاره‌ها مال پرسپولیس بودند
بدون شک اگر بخواهیم به دو چهره شاخص تیم ملی در این تورنمنت اشاره کنیم از و وحید امیری و علیرضا بیرانوند یاد می‌کنیم که نمایش درخشانی در هر سه بازی داشتند. پرسپولیس در این تورنمنت فقط همین دو بازیکن را داشت و با اینکه از نظر کمی شرایط جالب نبود اما از نظر کیفی وضعیت فوق‌العاده درآمد. مهدی طارمی، کریم انصاری‌فرد و رامین رضاییان بازیکنانی با سابقه بازی برای پرسپولیس در این تورنمنت حاضر بودند که طارمی در بازی اول فیکس نبود و انصاری‌فرد فقط در بازی نخست فیکس بود. ترابی که آن زمان بازیکن سایپا بود در بازی نخست روی نیمکت نشست ضمن اینکه پورعلی‌گنجی که آن زمان بازیکن السد قطر به حساب می‌آمد هم در هر سه بازی فیکس بازی کرد. قبل از این تورنمنت سیدجلال حسینی و محمد انصاری از لیست خط خوردند تا کاپیتان پرسابقه پرسپولیس که در اوج آمادگی بود با وجود تمام افتخاراتی که در رده باشگاهی کسب کرده فقط یک جهانی را تجربه کند.
 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.