یکشنبه، ۱۴ خرداد ۱۴۰۲

https://inn.ir


قایدی به تاکتیک کی‌روش نمی‌خورد

بازگشت نافرجام حسرت جام جهانی

تلخ‌ترین خبر برای استقلالی‌ها فقدان مهاجم محبوب‌شان در جام جهانی قطر است؛ بازیکنی که در سال‌های اخیر تبدیل به چهره‌ای مردمی میان آبی‌ها شده و از درجه محبوبیت رشد محسوسی داشته است.

تلخ‌ترین خبر برای استقلالی‌ها فقدان مهاجم محبوب‌شان در جام جهانی قطر است؛ بازیکنی که در سال‌های اخیر تبدیل به چهره‌ای مردمی میان آبی‌ها شده و از درجه محبوبیت رشد محسوسی داشته است. گرچه جدایی نابهنگام بعد از لیگ بیستم و غیبت قایدی در لیگ بیست و یکم که اتفاقاً منجر به قهرمانی استقلال شد، بر دل هواداران قایدی لکه سیاهی باقی گذاشت اما بازگشت دوباره او به قلب استقلال باعث شد تا آن کدورت خانوادگی از بین برود و مهدی دوباره به اول مرد محبوب استقلال تبدیل شود. بازیکنی که در هفته‌های آغازین بازگشتش به استقلال موفق شد برای تیمش گل بزند و نوید یک فصل درخشان را بدهد.

بازگشت به استقلال برای مهدی قایدی البته بیشتر با هدف بازگشت به تیم ملی و تثبیت جایگاه خود در تیم ملی است. قایدی گرچه عمیقاً دوست داشت آن کدورت‌های به جا مانده حاصل از جدایی را از ذهن هوادارانش پاک کند اما در نهان هدف بزرگتری را دنبال می‌کرد و سخت به دنبال تحکیم جایگاه ملی بود؛ هدفی که شاید به سرانجام نرسد!

لیست اخیر تیم ملی نشان می‌دهد شانس مهدی قایدی و دیگر استقلالی‌ها که از فهرست تیم ملی حذف شده‌اند برای سفر به قطر به حداقل رسیده است. گرچه بازیکنانی همچون قایدی و محبی در رادار سرمربی استقلال قرار خواهند داشت یا مهدی مهدی‌پور نیز همچنان زیر نظر است اما بی‌تعارف حذف این بازیکنان از فهرست 27 بازیکن نهایی به میزان قابل توجهی از شانس آنها برای رسیدن به جام جهانی کاسته است.
به واقع باید معجزه‌ای رخ دهد تا بازیکنی همچون قایدی که با هدف استحکام بخشی به جایگاهش در تیم ملی بار سفر به ایران بست و بازیکن استقلال شد، به تیم ملی بازگردد. حال آنکه اسکوچیچ همچنان سرمربی تیم ملی بود، قایدی اقبال بالایی برای رفتن به جام جهانی داشت. مرد معزول به شیوه بازی مهدی علاقه داشت و در بازی‌های ملی نیز او را در ترکیب قرار داد اما کارلوس کی‌روش مسیر دیگری را می‌رود و بیشتر بازیکنانی که در اروپا صاحب تجربه هستند و مهم‌تر اینکه از نظر فیزیکی وضعیت مناسبی دارند و به استانداردهای روز دنیا نزدیکند را در تیمش به کار می‌گیرد.
این ایده سبب شد قایدی از سفر به اتریش که مهم‌ترین اردوی تیم ملی محسوب می‌شود و دو بازی تدارکاتی مهم در آن گنجانده شده، باز بماند و شانسش برای ورود دوباره به دایره ملی‌پوشان به حداقل برسد.
شاید این حذف مهدی قایدی را به آن روزها ببرد که بعد از درخشش در لیگ بیستم مورد توجه تیم الشباب الاهلی قرار گرفت و فی‌الفور بار سفر به سوی لیگ حاشیه خلیج فارس بست. تصمیمی که شاید در آن برهه منطقی به نظر می‌رسید اما اکنون که کی‌روش دوباره سکان هدایت تیم ملی را به عهده گرفته، عاری از عاقبت‌اندیشی به نظر می‌آید.
گرچه قایدی را نمی‌شود بابت آن جدایی شماتت کرد. شاید هر بازیکنی جای او بود در آن برهه به سمت تیم خواهانش می‌رفت و به دلارهای پرشمار نه نمی‌گفت. آن جدایی با هر استدلالی یک تصمیم حرفه‌ای تلقی می‌شد اما درباره این بازگشت هرگز نمی‌توان از واژه موفقیت‌آمیز استفاده کرد، به این دلیل که قایدی هرگز با حضور دوباره در استقلال به آنچه در پس زمینه ذهنش بود و می‌خواست جایگاهش در تیم ملی را تثبیت کند، نرسید.
حالا او باید انتظار بکشد تا برای یکی از مردان مورد وثوق کی‌روش در خط حمله که تعدادشان کم هم نیست اتفاقی رخ دهد و دوباره به دایره ملی‌پوشان فراخوانده شود. هر چند که با روش‌هایی که کی‌روش در ذهن دارد و یک تاکتیک سختگیرانه با حداقل بازیکنان تکنیکی را مد نظر قرار می‌دهد، اقبال آنچنانی برای بازیکنانی در دسته قایدی‌ها باقی نخواهد ماند. کما اینکه دیدیم امیرحسین حسین‌زاده نیز از فهرست تیم ملی کنار گذاشته شد.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.