پنج شنبه ۱۰ فروردین ۱۴۰۲

یادداشت اختصاصی ایران ورزشی

به روز شدن بانک اطلاعات «کی‌روش»

به روز شدن بانک اطلاعات «کی‌روش»

اینکه ادینسون کاوانی مشهور و کهنه‌کار به دیدار دوستانه آخر این هفته کشورش (اروگوئه) با تیم ملی فوتبال ایران در خاک اتریش نمی‌رسد، تحت‌الشعاع مسائل کلی‌تر و مهم‌تر قرار می‌گیرد.

یک مسأله مهم این است که تعداد ستاره‌های مشهور و کارآمد در تیم اروگوئه به حدی می‌رسد که غیبت یکی، دو تا از این ستاره‌ها هیچ لطمه‌ای به اعتبار این تیم وارد نکرده و از کارآیی‌اش کم نخواهد کرد و یوزها با تیمی طرف هستند که اکثر قریب به اتفاق نفراتش لژیونرند و هر یک در باشگاهی اروپایی سرنوشت‌ساز به شمار می‌آیند. مسأله مهم‌تر از آن محک خوردن تیم ملی ما به طور جدی در مواجهه با چنین تیمی است. درست است که اروگوئه با رسم و روش هیچ یک از سه همگروه ما در جام جهانی 2022 بازی نمی‌کند اما چون ذاتاً پرتوان و به لحاظ فنی تیمی غنی است و مثل ما از مسافران «قطر 2022» محسوب می‌شود، بازی جمعه شب را جدی می‌گیرد و هر چه دارد، رو می‌کند تا نتیجه‌ای روحیه‌ساز در فاصله کمتر از دو ماه شروع جام جهانی بیست و دوم بگیرد. قضایایی از همین دست و با اندک تغییراتی در مورد حریف دوم تدارکاتی ما در خاک اتریش هم متصور و محسوس است. تیم آفریقایی سنگال نیز چون مانند ما برای سفر به قطر آماده می‌شود، تمامی نفرات و نیروهای بالقوه خود را جمع آورده و در مسابقه 5 مهرماه خود با ایران سنگ تمام خواهد گذاشت تا برای آوردگاه اصلی که جام جهانی 2022 است، در بهترین شرایط فیزیکی و روحی قرار داشته باشد.
انواع مشکلات بر سر راه تیم ما قرار دارد. درست است که کارلوس کی‌روش دوباره به سرمربیگری تیم ملی ایران منصوب شده و با حداقل 80 درصد از نفرات فعلی تیم ملی در مقطع قبلی زمامداری‌اش کار کرده ولی با تعدادی از آنها ناآشنا است و باید ماهیت وجودی‌شان را کشف کند. از طرف دیگر او به سبب دوری 3 ساله و هشت ماهه‌اش از «یوزها» بخشی از هماهنگی گذشته‌اش با این بازیکنان را از دست داده و همان قدر روی کارش سوار نیست که طی 8 سال حکومت قبلی‌اش بر فوتبال ما نزد او رؤیت می‌شد. فرصت موجود برای رسیدن به همان همسویی سابق نیز چنان ناچیز (کمتر از دو ماه) است که امکان و احتمال توفیق این مربی 69 ساله پرتغالی را در رسیدن سریع به جایگاه گذشته‌اش بسیار کم جلوه می‌دهد.
با این حال دو بازی پیاپی برابر همبازیان لوییز سوارس و یاران سادیو مانه به بسیاری از ابهاماتی که سرمربی موزامبیکی‌الاصل تیم ملی ایران در شروع مقطع دوم کارش در تیم ملی ایران دارد، پاسخ داده و اطلاعاتی جدید و «به روز»  راجع به شرایط نفرات جدیدتر تیم ملی و جزئیاتی اضافی را پیرامون بازیکنانی که پیش‌تر هم با کی‌روش کار کرده‌اند، نصیب او کرده و بانک اطلاعاتی وی را پر خواهد کرد. بله، مهم نیست که این یا آن ستاره تیم‌های اروگوئه و سنگال در سنت پولتن اتریش غایب‌اند و مسأله دارای اهمیت بیشتر دست‌کم از نظر ما، تست شدن همه دار و ندار فوتبال ملی ایران در دو دیدار مورد بحث است.
 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.