یکشنبه ۲۳ مرداد ۱۴۰۱

مصطفوی: ایران شرایط میزبانی جام ملت‌های آسیا 2027 را ندارد

مصطفوی: ایران شرایط میزبانی جام ملت‌های آسیا 2027 را ندارد

داریوش مصطفوی رئیس اسبق فدراسیون فوتبال درباره میزبانی احتمالی جام ملت‌های آسیا در سال ۲۰۲۷ توسط کشورمان گفتگویی انجام داد.

به گزارش ایران ورزشی و به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، مصطفوی در ابتدا عنوان کرد:
بعضی از مسائل مانند ساخت استادیوم‌ها، برای دریافت میزبانی در چنین رقابت‌هایی به فدراسیون فوتبال کشورمان ارتباطی پیدا نمی‌کند، در این موارد دولت‌ها هستند که باید کمک کنند تا استادیوم‌هایی در کشور ساخته شود که استاندارد‌های روز دنیا و همچنین فیفا را داشته باشد. ما اکنون استادیوم‌های ۵۰ هزار و یا ۴۰ هزار نفری در کشور داریم، اما مطابق استاندارد‌های فیفا نیستند.
مصطفوی گفت:
در این سال‌ها دولت‌هایی آمدند و رفتند که هیچ توجه‌ای به ورزش و فوتبال نداشته اند، این دولت‌ها کسانی را به عنوان نفر اول برای ورزش کشور انتخاب کردند که هیچ تخصص و شناختی از ورزش نداشته اند و به همین دلیل است که ما هیچ زمانی نمی‌توانیم مسابقاتی مانند جام ملت‌های آسیا را برگزار کنیم، چون این مدیران اهمیت برگزاری این گونه مسابقات و یا دیگر میزبانی‌های بین المللی را نمی‌دانند.
او ادامه داد:
تمام کسانی که صحبت میزبانی را برای کشور ما مطرح می‌کنند می‌دانند که ما نه هتل مناسب، نه جاده‌ای و نه سیستم حمل و نقل هوایی درستی داریم، آن وقت چگونه می توانیم جام ملت‌ها را برگزار کنیم؟ تیم‌های لیگ برتری ما برای تهیه بلیت هواپیما مشکل دارند، اما مجبور هستند این شرایط را تحمل کنند. ولی کنفدراسیون فوتبال آسیا مشکل در این موارد را به هیچ وجه نمی‌پذیرند. میزبانی این رقابت‌ها فاکتور‌های فراوانی می‌خواهد که ما فقط یکی از آن فاکتور‌ها را داریم و آن هم تماشاگران ما هستند که در همه شرایط به کمک ما می‌آیند.
مصطفوی گفت:
نسبت به اوایل انقلاب شرایط فوتبال ما خیلی بهتر شده است، اما هنوز هم مشکلات فراوانی داریم و نسبت به کشور‌های دیگر حرفی برای گفتن نداریم.
رئیس اسبق فدراسیون فوتبال درباره جام ملت‌های آسیا که در گذشته در کشور ما برگزار شد عنوان کرد:
در آن زمان تعداد کمی تیم عضو کنفدراسیون فوتبال آسیا بودند، اما حالا حدود ۵۰ تیم عضو هستند و همچنین متاسفانه کسانی که بعد از انقلاب در راس ورزش کشور قرار گرفتند با ورزش مانوس نبودند و زیاد توجهی به فوتبال و ورزش کشور نداشتند.
او ادامه داد:
در شرایط فعلی هیچ کدام از تیم‌های ما به جز تیم گل گهر سیرجان شرایط و توانایی حرفه‌ای شدن را ندارند، به همین دلیل هم نمی‌توانیم جام ملت های آسیا را برگزار کنیم.
مصطفوی گفت:
یکی از فاکتور‌هایی که ما می‌توانیم با کمک به آن در این مسائل موفق باشیم، بودن آدم‌های ما در مسئولیت‌های فیفا و afc است که ما هیچ فردی را در این پست‌ها نداریم. اما تمام رقیب‌های ما درآسیا نماینده‌ای را در این مجامع دارند. این را مطمئن باشید که ما با میزبانی جام ملت‌های آسیا بالای ۵۰ سال فاصله داریم و فعلا توانایی برگزاری چنین مسابقاتی را نداریم.
او درباره کمک گرفتن از سرمایه گذاران و حامیان مالی برای میزبانی جام ملت‌های آسیا عنوان کرد:
متاسفانه حامیان مالی به جای اینکه به فکر کشور خودشان باشند، بیشتر به فکر سود خود هستند. اما اگر یک قائده‌ای در استفاده و کمک گرفتن از این حامیان مالی باشد، می‌شود با کمک آن‌ها اتفاق مثبتی را رقم زد.
او درباره شانس ما برای میزبانی جام ملت‌های آسیا از لحاظ زیر ساخت‌هایی که درفوتبال ما وجود دارد گفت:
من فکر می‌کنم بین ۳ تا ۵ در صد بیشتر برای این میزبانی شانس نداریم. ما استادیوم‌های خوبی نداریم، حتی بزرگترین استادیوم ما (آزادی) مشکلات بسیار زیادی دارد که سال‌ها این مشکلات حل نشده است و یا حتی استادیوم شهر تبریز، که تماشاگران برای حضور در ورزشگاه سختی‌های زیادی را تحمل می‌کنند.
مصطفوی گفت :
تا زمانی مسئولان کشورمان، ورزش را در اولویت اول خودشان نگذارند مشکلات ورزش حل نمی‌شود.
او ادامه داد:
مثلا در همین قانون که گفته اند استخدام مربی خارجی ممنوع است، به جای آن که مشکل را حل کنند و جلوی قرارداد‌های غلط را بگیرند چنین قانونی می‌گذارند و به فوتبال کشورمان لطمه می‌زنند. ما باید از مربیان خارجی استفاده کنیم و از آن‌ها یاد بگیریم، چون فوتبال برای آن‌ها است. برانکو، کی روش و خیلی از مربی‌های خارجی دیگر کیفیت بالایی را به فوتبال ما اضافه کرده اند. این قوانین غلط از مدیریت‌های غلط در ورزش کشور سرچشمه می‌گیرد.
رئیس اسبق فدراسیون فوتبال افزود:
مدیران فوتبال ما یک شبه لیگ ما را حرفه‌ای کردند، در حالی که هیچ تفاوتی با زمان قبل از آن نداشت و اطمینان داشته باشید که در این بیست سال هم لیگ ما حرفه‌ای نشده و مشکلات آن همچنان پا برجاست.
او عنوان کرد:
امیدوار هستم که دولت مردان ما به تمام رشته‌های ورزشی، نه فقط فوتبال کمک کنند و آن را جزو اولویت‌های مهم خود بدانند، تا بتوانیم مشکلات ورزش کشورمان را که در تمام رشته ها کم هم نیست برطرف کنیم.
کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.