پنج شنبه ۳ فروردین ۱۴۰۲

شهرهای فرانسه، جام جهانی قطر را تحریم می‌کنند

پخش بازی از نمایشگرهای غول‌پیکر ممنوع

پخش بازی از نمایشگرهای غول‌پیکر ممنوع

شریه گاردین در گزارشی مدعی شد که تعداد زیادی از شهرهای فرانسه از جمله پایتخت این کشور، در اعتراض به میزبانی قطر از جام جهانی، بازی‌های این رویداد را از نمایشگرهای غول‌پیکر پخش نخواهند کرد.

به نقل ایرنا، قطر نخستین کشور عربی است که از بزرگ‌ترین رویداد تک‌ورزشی جهان میزبانی خواهد کرد. این تورنمنت از ۲۰ نوامبر تا ۱۸ دسامبر (۲۹ آبان تا ۲۷ آذر) برگزار خواهد شد.

آماده‌سازی‌ این کشور برای برگزاری این تورنمنت، مدت‌ها است که تحت‌الشعاع ادعای کشورهای غربی درباره سوابق حقوق بشری دوحه قرار گرفته است. نشریه گاردین سال گذشته مدعی شد که از زمان اعطای امتیاز میزبانی به قطر در سال ۲۰۱۰، بیش از ۶ هزار و ۵۰۰ کارگر مهاجر در این کشور حاشیه خلیج فارس جان خود را از دست داده‌اند.

قطر قویا این ادعاها و اعداد و ارقام را رد و در تلاش برای بهبود شرایط مهاجران در این کشور، اقدام به اعمال اصلاحاتی کرده است.  

با این حال، شهرداران چندین شهر بزرگ فرانسه از جمله پاریس، اعلام کرده‌اند که «مسائل بشردوستانه» بدان معنا است که آنها نباید برای هوادارانی که قصد تماشای بازی‌های جام جهانی را دارند، فضای جشن و پایکوبی فراهم کنند.

در همین راستا، خبرگزاری رویترز به نقل از پیر اورمیک، شهردار شهر بوردو، مدعی شد: خنده‌دار است که با نقض‌های حقوق بشری و زیست‌محیطی تنیده با جام جهانی، همدست شویم. شایسته نیست که جام جهانی را جشن بگیریم که در ورزشگاه‌های مجهز به سیستم تهویه‌ قطر برگزار می‌شود، در حالی که شهروندان فرانسه با بحران انرژی روبه‌رو هستند.

شهرداران چپ‌گرای شهرهای لیل، استراسبورگ و رِن در میان آندسته از کسانی هستند که مقابل میزبانی قطر موضع گرفته و پیر رابادان، شهردار پاریس گفته است که در سطح این شهر، اماکن پخش بازی‌ها را برپا نخواهد کرد.

آبی‌های فرانسه در جام جهانی ۲۰۱۸ که به میزبانی روسیه برگزار شد، عنوان قهرمانی را از آن خود کرد.

 

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.