پنج شنبه ۱ آبان ۱۳۹۹

حتی در صورت باز شدن پنجره نقل و انتقالات

تغییر لیست آسیایی استقلال ممکن نیست

تغییر لیست آسیایی استقلال ممکن نیست
بهناز میرمطهریان

بسته بودن پنجره نقل و انتقالاتی باشگاه استقلال، باعث شد که این باشگاه زمان تعیین شده برای تغییر لیست آسیایی‌اش پیش از شروع مرحله گروهی را از دست بدهد. براساس فصل 5 از قوانین مسابقات AFC در سال 2020، پنجره ثبت اسامی بازیکنان یک بار پیش از مرحله مقدماتی یا مرحله پلی‌آف باز می‌شود و تیم‌ها امکان ثبت اسامی بازیکنان خود را تا 15 روز قبل از اولین مسابقه دارند.
پنجره دیگر ثبت اسامی بازیکنان که امکان تغییر لیست‌های آسیایی را می‌دهد، پیش از مرحله گروهی باز می‌شود. تیم‌ها تا 30 روز پیش از اولین مسابقه در این مرحله می‌توانند تغییرات مورد نظر خود را در لیست‌های آسیایی اعمال کنند.
پنجره سوم هم مهلتی است که AFC برای همه تیم‌ها تعیین می‌کند.
روزنامه استاد الدوحه قطر همچنین در تیرماه اعلام کرده بود که باشگاه‌های حاضر در این فصل از مسابقات لیگ قهرمانان آسیا باید لیست اولیه بازیکنان خود را در اواسط ماه آگوست به کنفدراسیون فوتبال آسیا تحویل بدهند. زمان ارائه لیست نهایی هم یک هفته پیش از شروع مسابقات یعنی ۶ سپتامبر (۱۶ شهریور) اعلام شده است. طبق برنامه، مسابقات لیگ قهرمانان آسیا از ۱۴ سپتامبر آغاز می‌شود.
این روزنامه اعلام کرد باشگاه‌ها مجاز به ثبت و جذب بازیکنان جدید برای تکمیل مسابقات لیگ قهرمانان آسیا هستند به شرط اینکه تنها هشت تغییر بین لیست اولیه و لیست نهایی ایجاد شود. پنج تغییر به هر دلیل امکانپذیر است و سه تغییر هم مربوط به بازیکنانی است که مصدوم می‌شوند.
پیش بینی می‌شود مراحل یک چهارم، نیمه نهایی و فینال هم به ترتیب ۴ نوامبر (14 آبان)، ۲۵ نوامبر (5 آذر) و ۵ دسامبر (15 آذر) برگزار خواهد شد و براساس قوانین تعریف شده برای این مسابقات بعید است که تا فینال رقابت‌ها به تیمی اجازه اعمال تغییر در لیست بازیکنانش داده شود.
با توجه به اینکه نیمه نهایی و فینال رقابت‌ها در آذرماه برگزار می‌شود و فصل جدید فوتبالی تیم‌های غرب آسیا تا آذرماه شروع می‌شود، بعید نیست کنفدراسیون فوتبال آسیا برای تیم‌های فینالیست، فرصتی برای تغییر لیست آسیایی در نظر بگیرد. بخصوص که شیوع ویروس کرونا، دست AFC را برای ایجاد چنین فرصت‌هایی باز گذاشته است.
اینطور که از باشگاه استقلال هم خبر می‌رسد، ظاهراً به آنها گفته شده که تا فینال رقابت‌ها امکان اضافه کردن هیچ نامی به لیست آسیایی بازیکنان وجود ندارد.
با این حساب حتی اگر باشگاه استقلال موفق شود، تا پیش از پایان فصل نقل و انتقالات بدهی شفر را پرداخت کند و پنجره نقل و انتقالات خود را باز کند، فقط می‌تواند بازیکنان جدید خود را در لیگ داخلی استفاده کند و استفاده از آنها در مراحل بعدی لیگ قهرمانان آسیا ممکن نیست.
باشگاه پرسپولیس هم که موفق شد بازیکنان جدید خود را به لیست آسیایی اضافه کند، در واقع از مهلتی استفاده کرد که پیش از مرحله گروهی برای تیم‌های حاضر در لیگ قهرمانان آسیا فراهم بود.
کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.