سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

فدراسیون رییس جوانمرد و با دانش می‌خواهد

عابدینی: مردودی‌ها، نامزد نشوند

عابدینی: مردودی‌ها، نامزد نشوند
بهناز میرمطهریان
بهناز میرمطهریان

امیر عابدینی، عضو سابق مجمع فدراسیون فوتبال می‌گوید: «بار فدراسیون فوتبال اینقدر سنگین است که کمر هر مردی را خم می‌کند. در یک کلمه فدراسیون فوتبال جوانمرد می‌خواهد. یعنی کسی که هم جوان باشد با قدرت جوانی و هم تعقل یک مدیر پیر و باتجربه را داشته باشند.»

امیر عابدینی، از مدیران فوتبالی است و عضو سابق مجمع فدراسیون فوتبال. او یکی از تأثیرگذارترین افراد در رأی آوردن علی کفاشیان در دوره دوم ریاستش در فدراسیون فوتبال بود که با هنرمندی تمام رأی مجمع را به سود کفاشیان تغییر داد. او که از بسیاری از معادلات مدیریت فوتبالی با خبر است، درباره برگزاری مجمع فدراسیون فوتبال و تأیید اساسنامه می‌گوید: «اتفاق خوبی که در زمینه فوتبال رخ داده، این است که بالاخره اساسنامه فدراسیون فوتبال به تصویب مجمع رسید و امیدواریم به زودی این اساسنامه در هیأت دولت هم مصوب شود و مورد تأیید دستگاه‌های دولتی قرار بگیرد. در این صورت است که فدراسیون فوتبال می‌تواند مشکلاتش را راحت‌تر حل کند. فیفا هم وقتی ببیند که چنین مشارکتی بین نهادهای داخلی ما وجود دارد، سعی می‌کند کمک بیشتری به ما کند. البته من بارها گفته‌ام و باز هم می‌گویم که فیفا هرگز روی خوش به ما نشان نمی‌دهد به دلیل ده‌ها مطلبی که خواسته و ما انجام ندادیم و نمی‌توانستیم که انجام دهیم.»

بعد از تأیید اساسنامه و تعیین کمیته انتخابات، حالا بحث ثبت‌نام کاندیداها و انتخابات فدراسیون فوتبال جدی‌تر از قبل مطرح می‌شود اما چه کسی می‌تواند بهترین گزینه برای ریاست فدراسیون فوتبال باشد؟ عابدینی درباره این موضوع به خبرنگار ایران ورزشی می‌گوید: «کسانی که امتحان خود را پس داده‌اند و نمره قبولی نگرفته‌اند، سنگین و رنگین برای کاندیداتوری اقدام نکنند. بضاعت ما بضاعت تکراری می‌شود. تنها کسانی که از بین امتحان پس داده‌ها، نمره قبولی دارند، انگشت شمارند. آقایان نوآموز، مصطفوی، دادکان، صفایی فراهانی و کفاشیان افرادی هستند که نمره قبولی دارند. حتی اگر براساس اساسنامه جدید، مشکلی از نظر سن و سال این افراد وجود نداشته باشد اما آن‌ها خودشان دیگر توان تحمل شرایط فعلی فوتبال را ندارند! این بار اینقدر سنگین است که کمر هر مردی را خم می‌کند. در یک کلمه فدراسیون فوتبال جوانمرد می‌خواهد. یعنی کسی که هم جوان باشد با قدرت جوانی و هم تعقل یک مدیر پیر و باتجربه را داشته باشند.»

عابدینی علاوه بر جوانی و تجربه گزینه مورد نیاز برای ریاست فدراسیون فوتبال، دیگر ویژگی‌های رییس مطلوب فدراسیون فوتبال را این‌طور برمی‌شمارد: «دانش رییس جدید و عنوان و مدرک تحصیلی او از اهمیت بالایی برخوردار است. باید رزومه قابل قبولی داشته باشد. رییس فدراسیون فوتبال بلافاصله بعد از انتخاب باید با رزومه‌اش خود را به فیفا معرفی کند. با این رزومه است که اعضای فیفا متوجه می‌شوند که این فرد با آمد و شدهای سیاسی به فدراسیون نیامده و دستی بر آتش فوتبال دارد و آن زمان است که به رییس فدراسیون ما بها می‌دهند. همه می‌خواهند ببینند رییس جدید چقدر با مسایل فوتبال غرابت دارد؟ اگر متوجه شوند که این فرد تحمیلی است و زوری، مطمئن باشید که در فیفا به او فرصت عرض اندام نمی‌دهند.»

رییس سابق فدراسیون فوتبال درباره قدرت و درک اقتصادی رییس جدید فدراسیون فوتبال به ایران ورزشی می‌گوید: «یک روزی اگر حرف از هزار میلیارد تومان بود، برق از سر ما می‌پرید اما حالا وقتی این رقم به دلار تبدیل می‌شوند، می‌بینیم که پول چندانی نیست. پس رییس فدراسیون فوتبال برای اینکه بتواند پول‌سازی کند، نیاز به تفکر اقتصادی دارد. برای پیدا کردن کسی که تمام این گزینه‌ها را داشته باشد، در میان افرادی که تصمیم برای کاندیداتوری ریاست فدراسیون فوتبال دارند، به یکی دو نفر بیشتر نمی‌رسیم.»

امیر عابدینی با اشاره به وابستگی برخی نامزدهای احتمالی ریاست فدراسیون فوتبال به نهادها و دستگاه‌های شبه دولتی، درباره این موضوع توضیح می‌دهد: «اینکه فردی از فلان دستگاه بخواهد وارد فدراسیون فوتبال شود، شاید از نظر ارتباطات داخلی به درد ما بخورد اما بدون شک مشکل جامعیت فوتبال را حل نمی‌کند.»

او در ادامه صحبت‌هایش درباره ویژگی‌های رییس مورد نیاز برای فدراسیون فوتبال می‌گوید: «باید کسانی بیایند که در بازار کسب و کار باشند، از دانشگاهیان باشند و آکادمیک. صداقت اصل مهم دیگری در تقویم فوتبالی است. یادم است یکی از افرادی که در دوره‌های قبل کاندیدا شده بود، به خواست دیگر نامزدهای ریاست و با گرفتن این قول که بعد از انتخاب این افراد با او همکاری شود، انصراف داد اما بعد از انتخاب، کسی از این فرد استفاده نکرد و نامزدها صداقت را در رفتارشان رعایت نکردند. صداقت و خلوص و کارآیی از اصول مهم برای نامزدهاست. کسانی که اقتصادی و دانشگاهی باشند و با فوتبال غریبه نباشند.»

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.