سه شنبه ۸ فروردین ۱۴۰۲

داستان زانو زدن انگلیسی‌ها قبل بازی چیست؟

داستان زانو زدن انگلیسی‌ها قبل بازی چیست؟

بازیکنان تیم‌ملی فوتبال انگلیس قصد دارند پس از یورو ۲۰۲۰، این بار در جام جهانی ۲۰۲۲ در ابتدای بازی‌ها زانو بزنند؛ حرکتی که در محکومیت نژادپرستی است.

به گزارش ایران ورزشی و به نقل از ایسنا، پس از مرگ جورج فلوید آمریکایی در سال ۲۰۲۰ به دست پلیس این کشور، دوباره موجی از اعتراض‌ها درباره رفتار تبعیض‌آمیز با سیاه‌پوستان شکل گرفت. هم‌چنین با این اتفاق کمپین Black Lives Matter که از سال ۲۰۱۳ شروع به کار کرده بود، بیش‌تر از قبل بر سر زبان‌ها افتاد.

مرگ جورج فلوید تاثیرش را روی فوتبال هم گذاشت و بازیکنان زیادی نسبت به آن واکنش نشان دادند تا این که کار به داخل زمین فوتبال هم کشیده شد. این جا بود که بازیکنان لیگ برتر انگلیس به صورت نمادین پیش یا پس از سوت بازی، زانو می‌زدند تا مخالفت‌شان را درباره رفتارهای تبعیض‌آمیز علیه سیاه‌پوستان اعلام کنند. آن‌ها حتی این حرکت را در یورو ۲۰۲۰ انجام دادند.

البته این حرکت در ادامه مخالفانی حتی در بین سیاه‌پوستان پیدا کرد و بعضی از بازیکنان مانند ویلفرد زاها از زانو زدن خودداری کردند چرا که معتقد بودند این حرکت، ویژگی یک کنش اعتراضی را از دست داده و کمکی به بهبود وضعیت سیاه‌پوستان نکرده است.

ساوتگیت، سرمربی تیم‌ملی انگلیس در جریان یورو ۲۰۲۰ در واکنش به این که زانو زدن خاصیت خودش را از دست داده، گفته است: "ما در شرایطی هستیم که به نظر می‌رسد برخی فکر می‌کنند این یک موضع سیاسی است و به همین دلیل با آن موافق نیستند. اما این دلیلی نیست که بازیکنان ما این کار را انجام می‌دهند. ما از یکدیگر حمایت می‌کنیم."

مخالفت با زانو زدن بازیکنان فوتبال حتی به سیاست هم کشیده شد و تعداد از نمایندگان محافظه‌کار انگلیس، واکنش منفی نسبت به این حرکت داشتند. حتی بوریس جانسون، نخست وزیر پیشین انگلیس هو شدن بازیکنان انگلیس در یورو ۲۰۲۰ به خاطر زانو زدن‌شان را محکوم نکرد که واکنش منفی حزب کارگر را به همراه داشت.

به جز بوریس جانسون، پریتی پاتل، وزیر کشور پیشین انگلیس هم انتقاداتی که نسبت به حرکت اعتراضی بازیکنان تیم‌ملی کشورش مطرح کرد و حتی مدعی شد که هواداران این حق انتخاب را دارند که بازیکنان را هو کنند. این اظهارات باعث شد که پاتل مورد هجمه افراد مختلفی قرار بگیرد اما اوج واکنش‌های منفی علیه وزیر کشور پیشین انگلیس پس از شکست در فینال یورو ۲۰۲۰ مقابل ایتالیا رقم خورد؛ جایی که او حملات نژادپرستانه به راشفورد، ساکا و سانچو که پنالتی‌های‌شان را در بازی با ایتالیا از دست داده بودند، محکوم کرد.

تایرل مینگز، مدافع تیم‌ملی انگلیس در واکنش به وزیر کشور انگلیس نوشت: "شما نمی‌توانید در ابتدای مسابقات با برچسب زدن به پیام ضدنژادپرستی ما به عنوان "ژست سیاسی" آتش بیار معرکه باشید و سپس وانمود کنید که از همان چیزی که ما علیه‌اش مبارزه می‌کردیم، منزجر هستید."

با همه این اوصاف، حالا بازیکنان تیم‌ملی انگلیس در دیدارهای جام جهانی ۲۰۲۲ قطر قصد دارند زانو بزنند تا اعتراض‌شان را نسبت به مسائل مختلف اجتماعی در یک رویداد بزرگ دیگر اعلام کنند. گرت ساوتگیت، سرمربی انگلیس درباره این تصمیم تیمی توضیح داده است: "این چیزی است که ما به عنوان یک تیم برای آن ایستاده‌ایم و برای مدت طولانی انجام داده‌ایم."

هم‌چنین هری کین، کاپیتان تیم‌ملی انگلیس قصد دارد در دیدارهای جام جهانی بازوبند کاپیتانی رنگین‌کمان در حمایت از هم‌جنسگرایان را به بازویش ببندد. این در حالی است که فیفا به خاطر مخالفت قطر میزبان با هم‌جنس‌گرایان، کاپیتان‌های تیم‌های ملی را از بستن بازوبند کاپیتانی رنگین‌کمان منع کرده است.

 

 

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.