دوشنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۱

پیام مهم سرمربی تیم ملی: بازیکنان دشمن ما نیستند

تنش‌زدایی، مأموریت مهم کی‌روش

تنش‌زدایی، مأموریت مهم کی‌روش

شکست سنگین تیم ملی مقابل شاگردان ساوت‌گیت تنها به دلیل مسائل فنی نبود.

آرمن ساروخانیان
روزنامه نگار

به گزارش ایران ورزشی/ از تصمیمات اشتباه کی‌روش در بازی با انگلیس نمی‌توان صرف‌نظر کرد. او با انتخاب سیستم سه‌ دفاعه و چند تغییر مهم در ترکیب تیم ریسک بزرگی مرتکب شد که جواب نداد، ولی شکست سنگین تیم ملی مقابل شاگردان ساوت‌گیت تنها به دلیل مسائل فنی نبود.
بازیکنان تیم ملی برای این بازی حساس روحیه خوبی نداشتند و به محض دریافت اولین گل تیم از هم فرو پاشید. انگلیس تیمی پرستاره و یکی از مدعیان قهرمانی است، ولی فاصله تیم ملی با این تیم چهار گل نبود و اکثر بازیکنان تیم ملی سایه‌ کمرنگی از خودشان بودند.
کی‌روش مربی باتجربه‌ای است و بلافاصله بعد از سوت پایان بازی متوجه شد که باید در فاصله کوتاه تا بازی جمعه با ولز روحیه شاگردانش را برگرداند. او در همان چمن ورزشگاه خلیفه از آنها خواست که حلقه اتحاد بزنند و اتفاقات این بازی تلخ را هرچه زودتر فراموش کنند. او خوب می‌داند که هنوز در دو بازی بعدی فرصت جبران دارد و با آنچه از ولز و امریکا دیدیم، تیم ملی می‌تواند از هر دو بازی بعدی‌اش امتیاز بگیرد.
قدم بعدی او جلب حمایت دوباره هواداران تیم ملی است و می‌داند که برای موفقیت در دو بازی بعدی به همدلی آنها نیاز دارد. او در نشست خبری بعد از بازی گفت: «همه می‌دانند که بازیکنان من در چه محیطی هستند. این بهترین شرایط ممکن نیست. این وضعیت روی تعهد و تمرکز بازیکنانم اثر می‌گذارد. آنها انسان هستند. ما در جام‌های جهانی ۲۰۱۴ و ۲۰۱۸ حمایت کامل داشتیم اما دیدید که در این بازی چه اتفاقی رخ داد. باید به کسانی که نمی‌خواهند تیم ملی را حمایت کنند بگویم که بهتر است در خانه بمانند. کسی به آنها نیاز ندارد.»
کی‌روش روز گذشته در شبکه‌های اجتماعی ویدیویی منتشر کرد که یک عنوان مهم داشت: «بازیکنان دشمن ما نیستند». این ویدیو با تصاویری از کامنت‌های توهین‌آمیز علیه بازیکنان تیم ملی شروع می‌شد و بعد از آن تصاویر تلاش‌ها و گل‌های بازیکنان در بازی‌های مهم چند سال گذشته بود. کی‌روش خوب می‌داند که علاوه بر خط دفاع تیم ملی، باید در روزها و ساعات مانده به بازی تا ولز رابطه بازیکنان و گروهی از هواداران را ترمیم کند.
در سال‌هایی که آسیایی‌ها از روبه‌رو شدن با تیم‌های مدعی هراس داشتند، کی‌روش و شاگردانش موفق شدند بهترین عملکرد را داشته باشند. بازی با آرژانتین در جام جهانی 2014 و بازی با اسپانیا و پرتغال در جام جهانی 2018 نشان داد که بازیکنان تیم ملی فاصله زیادی با این تیم‌های پرستاره ندارند. این نمایش‌‌های تاریخی اما بدون روحیه جنگندگی بالای بازیکنان به دست نمی‌آمد.
نسل فعلی تیم ملی با تجربه بالاتری نسبت به چهار سال قبل به قطر رفته و شرایط گروه B طوری است که به رغم این شکست سنگین هنوز می‌تواند به مرحله حذفی صعود کند، به شرطی که بازیکنان در دو بازی بعدی با روحیه بهتری بازی کنند.
بازی در جام جهانی بزرگترین آرزوی هر بازیکنی است، ولی شرایطی که بازیکنان تیم ملی در بازی با انگلیس تجربه کردند، با آنچه انتظارش را داشتند فاصله زیادی داشت. آنها این روزها در قطر تنها مانده‌اند و شاید کی‌روش هم به تنهایی نتواند حمایت عمومی را جلب کند.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.