پنج شنبه ۱ آبان ۱۳۹۹

وقتی از برنامه ریزی حرف می زنیم، چه منظوری داریم

لیدز ، الگوی آینده نگری در دوره کرونا

لیدز ، الگوی آینده نگری در دوره کرونا
استیو پرایس

دو بازی اول لیدز یونایتد در لیگ برتر از این جذاب‌تر نمی‌شد. هر کدام از این دو بازی برابر فولام و لیورپول 7 گل داشت. لیدز تیم تماشایی این فصل لیگ برتر انگلیس است.

آنها زمانی که از قرنطینه ویروس کرونا بیرون آمدند، مقابل کاردیف سیتی با نتیجه دو بر صفر شکست خوردند. طرفداران لیدز در آن هنگام بسیار نگران شدند. آنها در جدول دوم بودند، فولام و برنتفورد آنها را تعقیب می‌کردند، و خاطرات فروپاشی آخر فصل قبل هنوز در ذهن هواداران بود. آنها در آن فصل در ده بازی آخر خود پنج شکست را متحمل شدند. اما در فصلی که گذشت، آنها شکستی نخوردند و به عنوان قهرمان چمپیونشیپ به لیگ برتر آمدند. بخشی از عملکرد قدرتمند آنها به دلیل نحوه مدیریت قرنطینه بود.

رابر پرایس، مدیر پزشکی و عملکرد لیدز گفت: «زمانی که با کارکنان سایر باشگاه‌ها حرف زدم، دریافتم که ما در دوران قرنطینه سخت‌کوش‌تر از بقیه تیم‌ها بوده‌ایم.» بازیکنان لیدز آن دوران را به تعطیلی نگذراندند و تمرین کردند.

لیدز یونایتد از همان ژانویه خود را برای مقابله با ویروس کرونا آماده کرد. اوضاع انگلیس در مارس وخیم شد، اما برنامه‌های لیدز یونایتد مشخص بود. آنها دوچرخه‌های تمرینی، وزنه‌های خاص، و دیگر تجهیزات لازم را سفارش داده بودند. وقتی قرنطینه از راه رسید، آنها تصمیمی کلیدی گرفتند.

لیدز برخلاف سایر باشگاه‌ها که به بازیکنانشان تعطیلات دادند، برنامه‌ تمرینی پرفشاری را تدارک دید که در آن بازیکنان شش روز هفته تمرین می‌کردند. تمرینات آنها شامل دو سرعت و کار با توپ بود و وقتی که به تمرینات گروهی برگشتند، آماده بودند.

این تصمیم آسانی نبود. کسی نمی‌دانست که قرنطینه چقدر طول می‌کشد، و پرایس گفت که یکی از چالش‌های بزرگ این بود که برنامه‌ریزی برای دوره‌های تمرینات در حالی انجام شود که هیچ‌کس نمی‌دانست مسابقات چه زمانی از سر گرفته می‌شود.

به این ترتیب بود که بازیکنان لیدز پس از قرنطینه از نظر فیزیکی آماده‌تر از قبل از آن بودند. بازیکنان لیدز زیر نظر مارسلو بیلسا تمرینات پرفشاری دارند. کادر بدنسازی لیدز هم با شیوه «سخت تمرین کنید تا آسان بازی کنید» موافق هستند.

باشگاه‌های انگلیس همچنین با مشکل دیگری هم روبرو بودند: این که پیش‌فصل کوتاهی داشتند، و البته مسابقات این فصل هم فشرده‌تر برگزار می‌شود. بیلسا در فصل گذشته در میان ده تیم برتر چمپیونشیپ، کمترین استفاده از سیستم چرخشی را داشت، و در تابستان هم بازیکنان زیادی نخرید. پرایس می‌گوید برنامه فشرده لیگ برتر تاثیر زیادی نمی‌گذارد چون مسابقات چمپیونشیپ پرفشارتر هستند و هشت بازی بیشتر نسبت به لیگ برتر دارند.

لیدز در پیش‌فصل به بازیکنانش تنها هفت تا ده روز استراحت داد. اما برنامه‌ریزی برای دیدارهای دوستانه کار آسانی نبود، چون خیلی از تیم‌هایی که لیدز به عنوان رقیب می‌خواست، تست کرونا نداده بودند.

 ویروس کرونا باعث دردسرهای فراوانی شده است. پاری سن ژرمن به دلیل ابتلای چندین بازیکنش دچار مشکلات زیادی در این فصل شده، و برخی ستارگان لیگ برتری هم در هفته‌های آخر پیش‌فصل مبتلا شدند. در لیست لیدز بازیکنان پرشماری دیده نمی‌شوند، و به همین دلیل بود که آنها تیم زیر 18ساله‌های خود (که از آنها به صورت مستمر تست کرونا گرفته نمی‌شود) را از بازیکنان اصلی دور ساختند. زمین تمرینی سرپوشیده باشگاه تبدیل به رختکن و محل مداوای بازیکنان شد. ریسک هر فعالیتی که لیدز انجام می‌دهد سنجیده می‌شود، و از GPS استفاده می‌شود تا بازیکنان در هنگام تمرینات زیاد نزدیک هم نباشند. پرایس می‌گوید دلیلش این است که اگر یک نفر مبتلا به کرونا شد، به پنج، شش نفر دیگر منتقل نکند.

تماشاگران اجازه ورود به ورزشگاه‌ها را یافته‌اند، و همیشه این خطر وجود دارد که آمار کرونا در انگلیس افزایش پیدا کند. پرایس می‌گوید که در قرنطینه اول، درس‌های بسیاری آموخته شد. اگر قرار باشد دوباره قرنطینه برقرار شود، به اعتقاد پرایس مسائل تغییر چندانی نخواهند داشت، به جز این که بازیکنان شاید یک هفته استراحت کنند.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.