سه شنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۱

استارت وزنه‌برداری در جهانی کلمبیا با دست به وزنه شدن قشقایی

تمرکز روی مدال جهانی در دوضرب و مجموع

تمرکز روی مدال جهانی در دوضرب و مجموع

رقابت‌‌های جهانی وزنه‌برداری در دو بخش مردان و زنان از دیروز رسماً در شهر بوگوتای کلمبیا آغاز شد.

رضا عباسپور
روزنامه‌نگار

به گزارش ایران ورزشی / رقابت‌‌های جهانی وزنه‌برداری که در آن بیش از 700 شرکت‌کننده از ۷۹ کشور مطرح جهان حضور پیدا کردند. تیم‌های ملی وزنه‌برداری کلمبیا، چین، گرجستان، کره جنوبی، مکزیک و امریکا با ترکیب کامل(10 وزنه‌بردار) در این دوره از مسابقات حاضر شدند تا مدعی کسب سکو‌های قهرمانی باشند. تیم ملی وزنه‌برداری کشورمان نیز که با ۷ نماینده در بخش مردان و 4 وزنه‌بردار در بخش بانوان در این دوره از پیکارها حاضر شده است، در بخش مردان فعلاً روی کاغذ به لحاظ آماری در رده نهم قرار دارد. حافظ قشقایی نایب قهرمان وزنه‌برداری جهان در دسته وزنی 67 کیلوگرم نخستین وزنه‌بردار کشورمان خواهد بود که پنجشنبه 17 آذر قرار است به مصاف رقبای خود رفته تا به آنچه در این مدت برایش تلاش کرده است دست پیدا کند.
 
نایب قهرمان جهان در گروه B
حافظ قشقایی تنها سبک وزن وزنه‌برداری ایران بود که موفق شد در سال 2019 و رقابت‌های جهانی تایلند، بعد از 42 سال(آخرین مدالی که محمد نصیری در سال 1977 و رقابت‌های جهانی در سبک وزن برای ایران کسب کرد) وزنه‌برداری ایران را دوباره صاحب یک مدال خوش‌رنگ جهانی کند.
حافظ در رقابت‌های جهانی 2019 در عین ناباوری موفق شد در حرکت دوضرب با درخشش خود صاحب نشان نقره جهان شود. اما بعد از آن مدال ارزشمند، قشقایی، به‌خاطر تغییر وزن و حواشی که در سیستم مدیریتی و فنی گذشته برایش ایجاد شد، نتوانست درخشش خود در تایلند را دوباره تکرار کند. اما او حالا با تغییرات فنی و مدیریتی که در سیستم وزنه‌برداری ایجاد شده است، با تمرینات اردویی خوبی که پشت سر گذاشت، اگرچه به‌خاطر رکورد ورودی نسبتاً پایینی که به کمیته برگزاری داده است در رقابت‌های جهانی 2022 کلمبیا در گروه B دسته وزنی 67 کیلوگرم قرار گرفته، اما بازهم این امیدواری برای او وجود دارد که به‌خاطر توانمندی و قدرتی که او در حرکت دوضرب دارد، بتواند با ثبت رکوردی ایده‌آل، حتی در گروه B مسابقات هم با رقبای قدرتمندش در گروه A دسته 67 کیلوگرم رقابت کرده و چراغ اول را برای کاروان وزنه‌برداری ایران مثل 2019 روشن کند.
قشقایی در اردوی تیم ملی در حرکت دوضرب توانسته وزنه 175 کیلوگرمی را هم مهار کند. قطعاً اگر ملی‌پوش کشورمان بتواند این وزنه یا حتی کیلوهای بیشتری را در بوگوتای کلمبیا روی تخته مهار کند، می‌توانیم روی مدال او در دوضرب یا حتی مجموع هم حساب بازکنیم.
 
قشقایی برای المپیکی شدن نیاز به تغییر وزن دارد
حافظ قشقایی قرار است پنجشنبه 17 آذر از ساعت 30/22 دقیقه با رکورد ورودی 310 کیلوگرم در گروه B این دسته وزنی به مصاف رقبای خود برود. او برای حضور در گروه A نیاز به رکوردی حول و حوش 319 کیلوگرم داشت. اما کادرفنی تیم ملی صلاح دید تا با ورودی پایین‌تر حتی در گروه B شرایطی آرام را برای نایب قهرمان وزنه‌برداری جهان فراهم کند تا او راحت‌تر برای کسب مدال قدم بردارد. البته دسته وزنی 67 کیلوگرم، وزن المپیکی به شمار نمی‌رود. بنابراین حافظ قشقایی ملی‌پوش شایسته کشورمان اگر برای حضور در بازی‌های المپیک 2024 پاریس هدف دارد، مطمئناً باید بعد از مسابقات جهانی کلمبیا وزن بدنش را باردیگر تغییر داده و یا به یک وزن پایین‌تر یعنی دسته وزنی 61 کیلوگرم بیاید، یا اینکه یک دسته وزنی بالاتر رفته و در دسته 73 کیلوگرم شانس خود را برای کسب سهمیه المپیک و حضور در بازی‌های پاریس آزمایش کند. در هر دو صورت کار و مسیر قشقایی برای المپیکی شدن سخت و دشوارتر از همتایان او در تیم ملی وزنه‌برداری است.

برگزیده و مهم؛

رقابت وزنه‌برداران ایران در مسابقات جهانی 2022 کلمبیا (نخستین مرحله گزینشی المپیک 2024 پاریس) در شرایطی از روز پنجشنبه با رفتن قشقایی رو‌ی تخته آغاز می‌شود که بعد از اتمام مسابقه حافظ قشقایی ما تا روز دوشنبه هفته آینده یعنی روز 21 آذر که میرمصطفی جوادی نماینده دسته 81 کیلوگرم ایران، همین‌طور کیانوش رستمی وزنه‌بردار دسته 89 کیلوگرم در بخش مردان، همچنین الهه رزاقی نماینده بانوان ایران در دسته وزنی 71 کیلوگرم در اوزان خود به مصاف رقبای جهانی می‌روند، نماینده‌ای روی تخته جهانی نخواهد داشت. پس از آن به ترتیب وزنه‌برداران کشورمان برای کسب مدال جهانی تا روز 26 آذر(روز پایانی مسابقات) در بوگوتا دست به وزنه می‌شوند.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.